Dění na texaské základně Boca Chica nabírá obrátky a je čas si zrekapitulovat aktuální dění. K tomu se perfektně hodí článek od amerického webu nasaspaceflight. Starship SN8 by se měla stát dalším prototypem, který čeká testovací let. Elon Musk, šéf a hlavní designér SpaceX, potvrdil harmonogram zkoušek tohoto stroje, který dostane tři motory Raptor, aerodynamickou špičku a ovládatelné plochy. Novinky tak navazují na již dříve oznámený plán provést se Starship SN5 a SN6 několik menších skoků. Každý z těchto prototypů už má za sebou let do 150 metrů a nejdříve v říjnu bychom se měli dočkat letu SN8 do zhruba 18 kilometrů.
Štítek ‘Starship SN-5’
Kosmotýdeník 417 (7.9. – 13.9.)
Je pravé nedělní poledne. Ideální čas si po hutném obědě dát pořádnou porci kosmonautiky. Pojďte se proto začíst do Kosmotýdeníku, který vám opět představí to nejzajímavější, co přinesla kosmonautika v uplynulých sedmi dnech. Tentokrát bude hlavním tématem první a nezdařený start rakety Rocket 3.1 společnosti Astra. Dále se podíváme na aktuální práce na kosmodromu Boca Chica v jižním Texasu, nebo třeba na zajímavou nominaci evropského astronauta na palubu třetího operačního letu lodi Crew Dragon. Přeji vám dobré četní a pěknou neděli.
Vesmírné výzvy – srpen 2020
Přestože srpen byl dobou dovolených, zdá se, že agentury ani kosmické firmy nezahálely. Zejména NASA a SpaceX jely na plné obrátky. V přímém přenosu jsme si užili návrat astronautů z mise DM-2, SpaceX předvedla skok svého prototypu Starship SN5. Americké letectvo si vybralo rakety pro své mise. Do kosmu se vydala argentinská snímkovací družice SAOCOM 1B a další várka Starlinků. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa – dnes výjimečně od 21:00.
Kosmotýdeník 413 (10.8. – 16.8.)
Týden se sešel s týdnem a je tu další nedělní poledne, jehož nedílnou součástí je aktuální vydání Kosmotýdeníku. Tentokrát se v hlavním tématu tohoto pravidelného přehledu kosmonautických událostí uplynulého týdne vydáme k Měsíci. Budeme zkoumat, jak obtížné je zachytit alespoň nějaké fotony, které se úspěšně odrazily od koutových odražečů z dob Apolla. Dokonce se američtí a francouzští vědci pokouší získávat odrazy světla i od koutových odražečů na těle sondy LRO. Dalšími tématy, kterým se budeme věnovat, budou například výměna pozic Starship SN-5 a SN-6, anebo pokusný sestup sondy OSIRIS-REx k povrchu planetky Bennu. Přeji vám dobré čtení a hezkou neděli.
Kosmotýdeník 412 (3.8. – 9.8.)
Týden, při kterém úspěšně přistál Crew Dragon, proletěla se Starship SN-5, startovala čínská raketa CZ-2D stejně jako Falcon 9 vynesl další várku družic Starlink, je z kosmonautického hlediska opravdu zajímavý. Krom těchto událostí se udála ještě celá řada dalších. Podíváme se však zejména na udělení velmi lukrativní smlouvy na vynášení amerických armádních družic. Tomuto tématu se budeme podrobně věnovat v hlavním článku Kosmotýdeníku, nevynecháme však ani další dění v týdnu a dočkáte se i tradičních rubrik. Přeji vám pěkné čtení a hezkou neděli.
První testovací skok prototypu Starship
Prototyp pro masivní znovupoužitelný kosmický stroj od SpaceX, který by mohl vozit astronauty na Měsíc či Mars, odstartoval ve středu ráno našeho času ze základny v jižním Texasu. Po vystoupání do výšky zhruba 150 metrů provedl řízený sestup na nedalekou přistávací plochu. „Hop“ do výšky 150 metrů byl vůbec prvním letovým testem prototypu Starship, který byl vybaven plnorozměrovými nádržemi. Úspěšná zkouška otevírá dveře dalším testům jiných strojů, které zamíří do větších výšek. Velkým finále samozřejmě bude dostat Starship na oběžnou dráhu pomocí nosné rakety Super Heavy – takový systém by pak dokázal doručovat do kosmického prostoru velké náklady – od družic přes teleskopy až po vědecké sondy.
Úspěšný skok Starship SN5
Prototyp zvládl skok do 150 metrů a úspěšně přistál o kousek vedle. 5. srpna 2:20
ŽIVĚ A ČESKY: Přijde dnes skok Starship SN5?
Předvídat dění kolem skoku prototypu Starship SN5 je těžší než věštit z kávové sedliny. SpaceX o zkouškách na Boca Chica neinformuje a tak nám zbývají pouze neoficiální informační kanály a sledování dění na rampě texaské základny. Určitou nápovědu představují vydaná upozornění na uzavřený letecký prostor. Ta se však v posledních dnech vydávala na 12 hodin dlouhá období od 15:00 jednoho dne do 3:00 druhého dne. Tato omezení se vztahují na skok prototypu Starship SN5 do výšky 150 metrů. Od naší redakce i od Vás, čtenářů, tedy tato událost vyžaduje hodně trpělivosti a také značnou operativnost. Nebude lehké vytipovat správný okamžik, kdy spustit náš přenos, ale určitým vodítkem může být, že deset minut před skokem zazní na Boca Chica siréna.
ŽIVĚ A ČESKY: Crew Dragon přistává … a co SN5?
Dnešní den by se měl zapsat do historie kosmonautiky. V neděli ve 20:48 SELČ by měla do lokality Pensacola v Mexickém zálivu přistát návratová kabina lodi Crew Dragon z první pilotované mise. Testovací mise trvající více než dva měsíce tak skončí pro oba astronauty – Roberta Behnkena a Douglase Hurleyho. Návrat první pilotované soukromé kosmické lodi si nemůžeme nechat ujít a proto Vám nabízíme náš komentovaný přenos. Nicméně není vyloučeno, že dnes nezažijeme ještě jednu zajímavou událost – v 15:00 se totiž otevře 12 hodin dlouhé okno pro skok Starship SN5 do 150 metrů. Ani tohle bychom si nechtěli nechat ujít.