Štítek ‘Starlink L11’

StatistiX: 9. díl – SpaceX v roce 2020

StatistiX

Rok 2020 je už několik dní minulostí. Měli bychom se tedy, stejně jako každý rok, pustit do našeho velkého shrnutí činnosti společnosti SpaceX v uplynulém roce. Doporučujeme vám vyhradit si dostatek času, udělat si kávu, čaj, či jiný oblíbený nápoj a pohodlně se usadit na klidném místě. V devátém díle našeho seriálu StatistiX vám totiž nabídneme vyčerpávající sumarizaci roku 2020 z pohledu SpaceX – současného světového lídra na komerčním trhu vynášení nákladu do kosmu a aktuálně největšího průkopníka na poli kosmických technologií. Pokud by někomu předešlá věta přišla až příliš pompézní, vězte, že je psána s nejvyšší obezřetností a s maximální snahou o objektivitu. K těmto okázalým slovům mě vedl jediný průkazný fakt – tento článek je totiž už podeváté opět plný stále rostoucích čísel a grafů a také mnoha významných prvenství, z nichž u mnohých jde o události světového významu.

Vesmírné výzvy – září 2020

VV 2020_09

V září jsme se dočkali dlouho odkládaného startu rakety Vega pro misi SSMS. Pak se podíváme na statický zážeh FSB-1 motoru na tuhé pohonné látky pro SLS. Další velké reportáže budou patřit SpaceX. Nejprve se vydá do vesmíru na raketě Falcon další nálož družic Starlink napěchovaná pod aerodynamickým krytem a pak se zaměříme na dění na základně Boca Chica (skok Starship SN6, destrukce SN7.1, příprava SN8). Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa dnes opět od 20:00.

ŽIVĚ A ČESKY: Jedenáctá várka Starlinků startuje

Pokud Falcon 9 opravdu odstartuje ve čtvrtek ve 14:46, jak je plánováno, dočkáme se třetího komentovaného startu během zhruba osmnácti hodin. Start s jedenáctou várkou ostrých družic Starlink byl již několikrát odsunut – nejčastěji kvůli tomu, aby měly týmy více času na přípravu této mise. Falcon by měl odstartovat z floridské rampy 39A a zamíří nad Atlantik. Dvě a půl minuty po startu se oddělí první stupeň, který se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You. V plánu je i pokus o zachycení obou polovin krytu, takže se nudit určitě nebudeme. Náš přenos by měl začít ve 14:30 SELČ.

Posun Starlinku na čtvrtek

Start se posouvá, aby měl tým čas navíc pro přípravu. Poletí se nejdříve 3. září ve 14:46 EDT. 31. srpna 21:55

Starlinky poletí nejdříve 1. září

SpaceX se rozhodla odložit start kvůli špatnému počasí, které zpozdilo předstartovní přípravy. Bude ale muset čekat i na potvrzení od správy kosmodromu. 30. srpna 14:00

ŽIVĚ A ČESKY: Jedenáctá várka Starlinků čeká

Turbulentní – tak by se dala jednoslovně popsat situace kolem termínů startů různých raket v posledních hodinách. Odkladů, posunů a změn jsme v uplynulých dnech zažili až moc, ale snad se to nebude týkat mise Falconu 9 s družicemi Starlink, která je zatím plánována na neděli v 16:12. Pokud se start podaří v neděli či v pondělí, stane se srpen roku 2020 prvním měsícem, ve kterém SpaceX vypustila tři mise Starlink. Pokud tedy chcete být u startu, který využije již jednou použitý stupeň, rádi Vás přivítáme u našeho komentovaného přenosu. A nezapomeňte, že už o 9 hodin později by mohl přijít další start Falconu 9!

Dva starty SpaceX během 9 hodin?

Pokud zítra odstartuje Delta IV Heavy, mohl by v neděli v 16:12 odstartovat Falcon s družicemi Starlink a už v 1:18 by následoval SAOCOM 1B. 28. srpna 23:35

Konec měsíce je nabitý starty

Soukromé firmy se asi nějak tajně dohodly, že na konec srpna naplánují pořádnou porci startů. Sešlo se jich tolik, že se v nich člověk může ztrácet a aby to bylo ještě těžší, nad mnohými visí otazníky, nebo se dokonce navzájem ovlivňují. Tento krátký článek si dává za cíl alespoň trochu shrnout atraktivní události, které nás v nejbližších dnech čekají. Pokud se totiž nic nepokazí, mohli bychom se ve zbývajících 4 srpnových dnech dočkat rovnou šesti startů – ve hře je Delta IV Heavy, dvě rakety Falcon 9, Starship SN6, návrat Electronu do služby a premiéra rakety Rocket 3.1.