Štítek ‘SSMS’

Jaký byl rok 2020?

Z roku 2020 zbývá v době vydání tohoto článku méně než 24 hodin a pokud tedy nezasáhne zákon schválnosti, neměli bychom se dočkat již žádné významné události. Nabízí se tedy (stejně jako v minulých letech touto dobou) zrekapitulovat právě končící rok a podívat se na něj nejen z hlediska výčtu důležitých momentů, ale i pohledem statistik. Zatímco svět neprožíval v roce 2020 lehké období, kosmonautice se v globálu dařilo. Pravda, některé projekty potkalo zpoždění vlivem restrikcí, které jsou spojené s epidemiologickými opatřeními, ale ve výsledku můžeme říct, že kosmonautika zůstala letos spíše neovlivněna problémy kolem Covid-19.

Vesmírné výzvy – září 2020

VV 2020_09

V září jsme se dočkali dlouho odkládaného startu rakety Vega pro misi SSMS. Pak se podíváme na statický zážeh FSB-1 motoru na tuhé pohonné látky pro SLS. Další velké reportáže budou patřit SpaceX. Nejprve se vydá do vesmíru na raketě Falcon další nálož družic Starlink napěchovaná pod aerodynamickým krytem a pak se zaměříme na dění na základně Boca Chica (skok Starship SN6, destrukce SN7.1, příprava SN8). Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa dnes opět od 20:00.

Kosmotýdeník 418 (14.9. – 20.9.)

Další týden je za námi a ani tentokrát se fanoušci kosmonautiky nenudili. Že jste nestíhali sledovat dění? Nebo si jen chcete všechny události hezky v klidu a na jednom místě připomenout? V obou případech je Kosmotýdeník ideální volbou. Stejně jako v minulých týdnech na Vás i dnes čeká jedna hlavní zpráva, několik krátkých zpráv a chybět nebudou ani tradiční rubriky. Budeme se věnovat SpaceX, ale i sondě Hayabusa 2 nebo Číně. K nedělnímu obědu Vám přejeme dobrou chuť a doufáme, že Vám bude chutnat i náš dezert v podobě Kosmotýdeníku.

Vega konečně odstartovala

Nejlehčí evropský nosič odstartoval ve 3:51. Horní stupeň AVUM čekají ještě 3 zážehy proložené oddělováním 53 družic z dispenzeru vyrobeného v Brně. 3. září 4:25

ŽIVĚ A ČESKY: Nečekaný pokus o start Vegy

Když jsme Vás včera informovali, že se start rakety Vega odkládá kvůli tajfunu, který míří ke sledovací stanici v Jižní Koreji, očekával se několikadenní odklad. Firma Arianespace však chce zkusit odklad pouze o jeden den. To by znamenalo, že by Vega mohla odstartovat už v noci ze středy na čtvrtek, tedy za zhruba pět hodin! Omlouváme se tímto všem divákům, že jsme o tom neinformovali dříve, ale takhle krátký odklad nikdo nečekal. Pokud budete mít čas a chuť strávit s námi velmi časné ráno (letět se má ve 3:51), budeme se na Vás těšit. Nezapomeňte, že při této misi má letět dispenzer postavený v Brně! Pamatujte ale, že start může být odložen – první velké rozhodování by mělo být kolem naší půlnoci.

Vega v noci nepoletí

Start se odkládá na neurčito. Důvodem je tajfun Maysak nad Jižní Koreou, kde je telemetrická stanice Čedžu potřebná ke sledování horního stupně AVUM. 1. září 20:50

ŽIVĚ A ČESKY: Vega už snad konečně poletí

Nehoda předešlého exempláře nosné rakety, pandemie COVID-19 a špatné počasí – tyto faktory se postupně postaraly o to, že se start nejlehčí evropské rakety Vega odložil o skoro celý rok! Při této misi se tedy Vega vrátí do služby po loňské nehodě, ale také vynese celkem 53 družic – ty budou usazeny ve speciálním dispenzeru, který navrhli a postavili experti z brněnské firmy SAB Aerospace. Nyní již nosič čeká na rampě a my samozřejmě chystáme komentovaný přenos – jen to bude chtít od našich diváků trochu sebezapření – start je naplánován na 3:51 našeho času, což pro středoevropany rozhodně není příznivý termín.

Vega nejdříve v polovině srpna

Start s 53 družicemi na brněnském dispenzeru je plánován nejdříve na 17. srpna letošního roku. 1. července 14:20

Vega nepoletí ani dnes

Start se odložil kvůli výškovému větru. Očekává se odklad o několik týdnů – aerodynamický kryt se musí odpojit od rakety a přesunout do haly. 29. června 3:35

ŽIVĚ A ČESKY: Mnohokrát odkládaný start rakety Vega

Start nejlehčí evropské rakety zažil už několik velkých odkladů – poprvé kvůli selhání předchozího nosiče, pak udělal čáru přes rozpočet COVID-19 a tím pádem na několik měsíců uzavřený kosmodrom. V posledních dnech zažíváme třetí vlnu odkladů – sice ne výrazných (vždy jen o pár dní), ale zato opakovaných. Na vině je vždy počasí. 53 malých družic na dispenzeru vyrobeném v brněnské firmě S. A. B. Aerospace mohlo být už dnes ráno na oběžné dráze, ale počasí opět přesahovalo vybrané limity. Firma Arianespace se nakonec rozhodla pro odklad o 24 hodin – letět se má v pondělí ve 3:51 SELČ. Pokud by se to nestihlo, přišel by odklad o několik týdnů.