sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: spacex-crs-8
StatistiX

StatistiX: 5. díl – SpaceX v roce 2016

Vítáme Vás v roce 2018! Pojďme společně vstoupit do nového roku s dalším dílem seriálu StatistiX. Po hluboké ráně v podobě havárie rakety Falcon 9 v červnu 2015 se SpaceX v prosinci téhož roku vrátila do služby ve velkém stylu. Poprvé odstartovala s novou verzí rakety označovanou jako v1.2 a poprvé také úspěšně přistála s jejím prvním stupněm. Do nového roku 2016 jsme tak vkročili plni očekávání nadcházejících startů a hlavně dalších experimentálních přistání prvních stupňů. A že se bylo na co těšit! Všechny starty Falconu 9 do jednoho totiž zahrnovaly také pokusy o přistání prvních stupňů a to jak na plovoucí plošině ASDS, tak na pevnině. Bez nadsázky tedy můžeme rok 2016 označit jako rok přistávání prvních stupňů. V průběhu několika měsíců totiž firma přešla od experimentování a vychytávání much, ke zdánlivé rutině, která započala dlouhou sérii úspěchů pokračujících do dnešních dní. Pojďme si tedy onen rok přistávání prvních stupňů zopakovat a shrnout.

Statický zážeh stupně F9-023 na zákaldně McGregor před opakovaným použitím. Fotka vznikla na konci ledna 2017.

Zážeh na cestě ke znovupoužitelnosti

Minulý týden zažila texaská základna McGregor další statický zážeh prvního stupně Falconu 9. Na tom by nebylo nic tak neobvyklého, kdyby se ale nejednalo o zážeh zachráněného stupně, který se má již brzy dočkat historicky prvního znovupoužití. Jelikož zastáváme názor, že mimořádné projekty si zaslouží mimořádnou pozornost, rozhodli jsme se Vás o tomto kroku informovat v článku. Stejně tak se budeme i nadále snažit sledovat další osud tohoto stupně – ať už co se přepravy na kosmodrom, nebo dalších příprav týče, vždyť nejsme daleko od dalšího přelomového kroku v historii kosmonautiky.

Kosmotýdeník 191. díl (9.5. – 15.5.2016)

Nedělní poledne značí vydání čerstvého dílu pravidelného přehledu těch nejdůležitějších událostí v kosmonautice za uplynulý týden. 191. díl Kosmotýdeníku vám tentokrát přiblíží úspěšné ukončení zásobovací mise CRS-8, kterou završilo přistání lodi Dragon do vln Pacifiku. Dále se podíváme na možné plány pro destrukci ISS, v případě nečekaných komplikací. Nebude chybět první stupeň rakety Falcon, který se vrátil na plošině do přístavu. Prozradíme také příčinu odložení prvního startu z kosmodromu Vostočnyj. Podíváme na novou várku objevů z teleskopu Kepler, který hledá planety mimo naší Sluneční soustavu. Nakonec zamíříme do Číny, kde startovala raketa CZ-2D se satelitem Yaogan 30. To a další informace najdete v aktuálním dílu Kosmotýdeníku, přeji vám příjemné čtení a vydařenou neděli.

Dragon konečně připojen k ISS.

ŽIVĚ: Dragon opouští ISS

Nákladní loď Dragon splnila hlavní část svojí mise a nyní už jí čeká návrat zpátky na Zemi. Astronauti naložili loď vědeckými experimenty a rozbitými přístroji, protože Dragon je jediná nákladní loď, která neshoří v atmosféře, takže umí navrátit cenný náklad bez poškození. Zbytek nákladového prostoru pak vyplní odpadky. Loď bude nejprve odpojena od stanice pomocí robotické paže Canadarm2 a pak bude vypuštěna. Sérií krátkých zážehů se nejdříve vzdálí do bezpečné vzdálenosti od ISS a pak už Dragon zamíří zpátky do atmosféry. Odpojení a odlet lodi můžete sledovat naživo na NASA TV. Samotné odpojení by mělo přijít v 15:18 našeho času.

Kosmotýdeník 187. díl (11.4. – 17.4.2016)

Další týden je za námi a přichází čas na pravidelné shrnutí nejzajímavějších událostí, které přinesl právě uplynulý týden v kosmonautice. Ještě stále doznívají oslavy přistání prvního stupně Falconu 9, nicméně nyní se hlavně řeší jeho převoz. Přesto však ve stínu rozhodně nezůstal nafukovací modul BEAM, který byl úspěšně připojen k Mezinárodní vesmírné stanici. Krom toho se tento týden objevila zpráva o první mezihvězdné sondě. Podíváme se také na přípravu nejsilnější americké rakety současnosti Delty Heavy anebo zamíříme zkontrolovat stav sondy ExoMars 2016. Přeji vám dobré čtení a hezkou neděli.

Kosmotýdeník 186. díl (4.4. – 10.4.2016)

Minulý týden jste v našem pravidelném souhrnu nejzajímavějších událostí, které přinesla kosmonautika v uplynulých sedmi dnech, viděli, jak přistává raketový experimentální stupeň New Shepard. Na závěr článku jsem vyslovil otázku, jak zvládne SpaceX přistání na plošinu se skutečnou raketou na skutečné misi. Otázka byla na místě a odpověď je fascinující. I v Kosmotýdeníku se proto budeme věnovat prvnímu přistání úspěšnému přistání Falconu 9 na plovoucí plošině. Zejména pak zprávám z tiskové konference. Nevynecháme však ani jiné dění. Podíváme se na teleskop Kepler, který má, zdá se, závažné problémy. Vyrazíme také do Číny, kde došlo k vynesení návratové experimentální sondy. To, a mnoho dalšího naleznete v aktuálním vydání Kosmotýdeníku.

ŽIVĚ: Dragon po roce přilétá k ISS

Psal se 17. duben loňského roku a šestá zásobovací loď Dragon byla připojena k Mezinárodní stanici. Tehdy ještě nikdo netušil, že příští mise k ISS vůbec nedoletí a že se podobného pohledu dočkáme až za téměř jeden celý rok. Páteční start se ale podařil – splněn byl nejen sekundární (byť velmi sledovaný) úkol s přistáním prvního stupně, ale také úkol primární, tedy vynesení v pořadí již osmé zásobovací lodi Dragon na oběžnou dráhu. V dnešním článku budete mít možnost sledovat proces zachycení lodi robotickou paží i následné připojení k modulu Harmony.

Přistání na plošině úspěšné, BEAM letí k ISS!

Po několika stále nadějnějších pokusech se konečně podařilo soukromé firmě SpaceX přistát s prvním stupněm rakety Falcon 9 na plovoucí plošině Of Course I Still Love You. Zatímco první stupeň přistával, druhý stupeň úspěšně doručil zásobovací loď Dragon i s nafukovacím modulem BEAM na oběžnou dráhu. Celou misi tedy můžeme označit za totální úspěch. SpaceX tímto kouskem podnikla další významný krok ke znovupoužitelnosti raket. Většina budoucích raket bude totiž muset přistávat na plovoucí plošině, protože nebudou mít dostatek paliva pro návrat na pevninu. Dnešní den tedy můžeme bez problémů zapsat tučným písmem do dějin kosmonautiky, je to ohromný úspěch který přináší velice nadějné vize budoucnosti.

ŽIVĚ A ČESKY: Návrat Dragonu do služby

Od 28. června loňského roku už v řekách uplynulo hodně vody. Po tehdejší havárii byly rakety Falcon na půl roku uzemněny, ale 22. prosince se SpaceX vrátila ve velkém stylu a od té doby Falcony provedly několik úspěšných startů. Stále se však čekalo na let zásobovací lodi Dragon. Ta chvíle nadešla až nyní. Na startovní rampě číslo 40 na mysu Canaveral stojí Falcon 9 v1.2 a na jeho špičce je osmá zásobovací loď Dragon určená pro let k ISS. Ve své nehermetizované sekci nese ostře sledovaný náklad – nafukovací modul BEAM, který má ověřit spolehlivost této nové technologie. Celý start Vám zprostředkujeme živě s českým komentářem.

Falcon 9 se připravuje na další start

V dnešních brzkých ranních hodinách provedl Falcon 9 svůj již tradiční statický zážeh. Kompletní raketa byla natankována a motory se zapálily zhruba na pět vteřin, aby byla ověřena funkčnost všech systémů. Pokud půjde vše podle plánů, Falcon 9 odstartuje v pátek v 22:43 a pošle nákladní loď Dragon na cestu k ISS. Tato mise je důležitá hned z několika důvodů. Jedná se o návrat Dragonu do služby po havárii mise CRS-7. V trunku Dragonu bychom pak mohli najít nafukovací modul BEAM, který bude připojen k ISS. Krom toho se SpaceX opět pokusí o přistání prvního stupně. Pokus o start budeme samozřejmě vysílat živě s českým komentářem.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.