Katalyst Space
Start up Katalyst Space se spojil s evropským startupem LMO Space. Cílem spojení společností je demonstrace techniky pro připojování kosmických lodí, jinak známou jako asistované operace setkání a přiblížení (RPO).
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Start up Katalyst Space se spojil s evropským startupem LMO Space. Cílem spojení společností je demonstrace techniky pro připojování kosmických lodí, jinak známou jako asistované operace setkání a přiblížení (RPO).
Společnost Astranis podepsala smlouvu ve výši 115 milionů dolarů na dodávku první tchajwanské specializované komunikační družice pracující v pásmu Ka pro tchajwanskou telekomunikační společnost Chunghwa Telecom.
Německá společnost Rocket Factory Augsburg (RFA) oznámila změnu na pozici generálního ředitele. Stefan Tweraser, který byl generálním ředitelem od října 2021, byl nahrazen Indulisem Kalninsem. Podle dostupných informací hledala společnost někoho se zkušenostmi přímo z oboru.
NOAA obdržela návrh návrhu rozpočtu na fiskální rok 2026 od Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) Bílého domu. Návrh by znamenal velké změny v některých programech agentury zahrnující i GeoXO.
NASA 3. dubna oznámila, že astronaut Chris Williams byl přidělen ke kosmické lodi Sojuz MS-28, která měla odstartovat k ISS v listopadu, a připojil se tak ke kosmonautům Roskosmosu Sergeji Kud-Sverčkovovi a Sergeji Mikajevovi.
NASA a Roskosmos prodloužily dohodu o výměně míst pro lety na Mezinárodní vesmírnou stanici do roku 2027. Dohoda bude zahrnovat delší mise lodí Sojuz na stanici.
Členové delegace kongresu Maryland vyjádřili přesvědčení, že Kongres nakonec odmítne ostré škrty ve vědeckých programech NASA navržené Bílým domem. Jako jeden z faktorů uvedli konkurenci s Čínou.
Čína úspešne vypustila dňa 10.4.2025 o 18:47 SELČ experimentálnu a testovaciu družicu TJSW-17 pomocou rakety CZ-3B z kozmodrómu XSLC.
Společnost VAST oznámila 8. dubna, že s Japan Manned Space Systems Corporation (JAMSS), Interstellar Lab a Exobiosphere podepsala smlouvy o poskytnutí užitečného zatížení pro komerční stanici Haven-1.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Asi největší březnové novinky se týkají našeho vesmírného souputníka, Měsíce. Hned dva landery se na něm v minulém měsíci pokoušely přistát. Blue Ghost 1 byl úspěšný, Nova-C Athena již méně. Další část Vesmírných výzev bude věnována misi IFT-8. Po té náš čeká start teleskopu SPHEREx a družic PUNCH. Střídání posádek na ISS zajistily lodě Crew-10 a Crew-9. Na svůj druhý let se vydala raketa Ariane 6. Do kosmu odstartovala i mise Transporter-13. K ISS přiletěla nákladní loď Progress MS-30. Své tajné mise zahájily NROL-57 a NROL-69. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírné zprávy nebo Vesmírnou techniku nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Starší díly najdete také na internetové televizi Fameplay. Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý
Ve čtvrtek pozdě večer našeho času jsme sledovali, jak z kosmodromu Bajkonur startuje raketa Sojuz-2.1a, která na nízkou oběžnou dráhu Země dopravila nákladní kosmickou loď Progress MS-30. Jelikož ruská bezpilotní loď letěla k Mezinárodní kosmické stanici po takzvaném klasickém letovém profilu, trval jí přesun lehce přes dva dny. K automatickému připojení Progressu na zadní dokovací uzel modulu Zvezda by mělo dojít už v neděli, jen pár minut po naší půlnoci. Rádi bychom Vás proto pozvali na náš živě a česky komentovaný přenos z tohoto připojení.
Únor byl oproti lednu, co se týče kosmonautiky, klidnější. To ovšem neznamená, že by se v tomto oboru nic nedělo, naopak. Svou cestu do kosmu zahájila mise IM-2. Mohli jsme obdivovat precizní práci při skládání pomocných stupňů druhé rakety SLS. Vstříc Mezinárodní kosmické stanici vystartovala nákladní loď Progress MS-30. Na závěr nabídnou Vesmírné výzvy start třetí dvojice družic WorldView Legion. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírné zprávy nebo Vesmírnou techniku nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Starší díly najdete také na internetové televizi Fameplay. Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha a bonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla,
Fanoušci živě a česky komentovaných přenosů teď měli několik týdnů půst, ale v těchto dnech si zase přijdou na své. Po dnešním nočním startu Falconu 9 s landerem Nova-C (a dalšími zajímavými náklady) z Floridy, se pro další komentovaný přenos přesuneme do Kazachstánu na kosmodrom Bajkonur. Na tamní rampě 31/6 už stojí raketa Sojuz-2.1a, která by měla dnes pozdě večer vynést nákladní kosmickou loď Progress MS-30, která poveze na ISS zásoby, ale i vědecké experimenty a prostředky pro provoz stanice. Závěrečný přehled Progress MS-30: Čas a datum startu: 27. února ve 22:24 SELČ Startovní okno: Okamžité Místo startu: Rampa 31/6, kosmodrom Bajkonur, Kazachstán Raketa: Sojuz 2.1a Primární náklad: kosmická loď Progress MS-30 Hmotnost nákladu v lodi: cca 2 500 kilogramů Finální oběžná dráha: 414 × 422 kilometrů a sklonem 51,6° vůči rovníku Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 22:10 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu. Zdroje informací: https://x.com/ Zdroje obrázků: https://www.instagram.com/abhilashtard/p/DFc6qToPLe-/
Nákladní kosmická loď Progress MS-30 (též bývá označován jako Progress 91P) prochází před svou cestou k Mezinárodní kosmické stanici nezbytnou přípravou. Po úspěšných zkouškách mohly být její nádrže naplněny pohonnými látkami a poté se loď přesunula do montážní a testovací oblasti. Tady na ni čeká další kolo předstartovních zkoušek, ale také plnění nákladem. Její start na raketě Sojuz-2.1a je plánován na 27. února ve 22:24 SEČ. K zadnímu dokovacímu uzlu modulu Zvezda by se měl připojit 2. března 3 minuty po naší půlnoci a u orbitálního komplexu zůstane připojen do letošního srpna.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.