sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: progress-ms-18
VV_2021_10

Vesmírné výzvy – říjen 2021

V říjnu se vydala do kosmu čínská posádka v lodi Šenčou 13. Předtím se ale podíváme na start sondy Lucy a jeden cenný náklad, který dorazil po vodě na kosmodrom Kourou. Nebylo jím nic menšího než teleskop J. Webba. Výměnu ruských pilotovaných lodí u ISS shrnou reportáže o startu Sojuzu MS-19 a přistání Sojuzu MS-18. Pak se nás čeká neúspěšný start korejského nosiče Nuri. Progress MS-18 se vydá k ISS v předposlední reportáži a na závěr škrtneme o práh kosmického prostoru v lodi New Shepard na misi NS-18. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes ve 20:00.

ŽIVĚ A ČESKY: Progress MS-18 u ISS

V noci na čtvrtek jsme sledovali start kosmické lodi Progress MS-18, která veze zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici. Jelikož byl start úspěšný, mohl Progress zahájit pronásledování Mezinárodní kosmické stanice ISS. K automatickému spojení by mělo dojít v sobotu kolem 3:34 SELČ, přičemž Progress zakotví u zadního dokovacího portu ruského modulu Zvezda. Sem se přitom už půl roku žádná loď nepřipojila kvůli prasklinám stěn v jeho okolí. Progress MS-18 tedy bude mít kromě jiného za úkol vyzkoušet, zda je používání tohoto portu bezpečné. Pokud se Vám nebude chtít spát (nebo z nějakého důvodu nebudete moci), budeme pro Vás mít připravený komentovaný přenos.

ŽIVĚ A ČESKY: Start Progressu MS-18

Občas se objeví start, jehož načasování není pro Středoevropany ideální. Jelikož však žijí po celém světě, neexistuje termín, který by se zavděčil všem. Občas tedy musíme překousnout nepříznivý čas startu – třeba jako v případě plánovaného letu rakety Sojuz 2-1A s nákladní bezpilotní lodí Progress MS-18. Ta má totiž z kosmodromu Bajkonur odstartovat 28. října ve 2:00 našeho času. Pokud tedy z nějakého důvodu budete vzhůru, či dobrovolně jen kvůli přenosu obětujete spánek, máme pro Vás připravený komentovaný přenos. A pokud přímý přenos nestihnete, žádný strach, záznam to jistí.

Kosmotýdeník 442 (1.3. – 7.3.)

I toto nedělní poledne vás čeká příděl toho nejzajímavějšího, co přineslo uplynulých sedm dní v kosmonautice. Kosmotýdeník se nyní v hlavním tématu zaměří na přípravu druhé pilotované operační mise Crew Dragonu – mise Crew-2. Jaké vylepšení má Crew Dragon, který už jednou letěl a kdy máme čekat start? V dalších tématech se zaměříme na posun startu dalšího nákladního Progressu, plánované úpravy kosmodromu Boca Chica a nevynecháme ani let Starship SN-10, či novinky o vozítku Perseverance. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.