sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: progress-ms-08
falcon heavy zdroj: upload.wikimedia.org

Vesmírné výzvy – únor 2018

Únoru 2018 dominuje zejména start dlouho odkládáného a tolik očekávaného nejsilnějšího nosiče současnosti, Falconu Heavy, přistání jeho bočních stupňů zpět na Floridě a cestu jeho netradičního nákladu. Dále vás čeká dalších pět témat, vypuštění družice Paz a dvou družic Tintin, ruský výstup do volného prostoru, americko-japonská kosmická procházka, přistání Sojuzu MS-06 a start Progressu MS-08.

ŽIVĚ: Progress se dvěma a půl tunami zásob u ISS

Start rakety Sojuz 2-1A se zásobovací lodí Progress byl v úterý úspěšný a na loď čekala dvoudenní fáze, při které se s pomocí motorických manévrů postupně upravovala její oběžná dráha. Cílem bylo se krok za krokem přibližovat k cíli, kterým je mezinárodní vesmírná stanice. Nyní již nastává závěrečná fáze, která by měla být v 11:43 našeho času korunována úspěšným připojením zásobovací lodi na zadní port modulu Zvezda. Posádka za několik hodin otevře průlez a začne přenášet nové zásoby do útrob stanice. NASA TV začne v 11 hodin vysílat přenos z připojování ruské lodi a v tomto článku najdete její přehrávač.

OBRAZEM: Sojuz vynesl z promrzlé stepi loď Progress

Dnešní start nosné rakety Sojuz 2-1A se zásobovací lodí Progress jsme pro Vás komentovali v rámci našeho živého přenosu. Zatímco Progress krouží kolem Země a připravuje se na přibližování k ISS, my na Zemi se můžeme těšit z velmi povedených fotek, které na internetu zveřejnila společnost Eněrgija. Snímků startujících Sojuzů není na internetu nějak extra mnoho a proto podobná galerie vždy potěší. Dvojnásob to platí v případě, kdy jsou snímky navíc hodně povedené, což je podle mého názoru i tento případ.

ŽIVĚ A ČESKY: Odložený Progress se hlásí o slovo

Nedělní pokus o start ruské rakety Sojuz 2-1A se zásobovací lodí Progress zhatila blíže neupřesněná závada na motoru. Start se proto musel odložit a tím padla možnost využít superrychlý letový profil. Dlouho se neoficiálně hovořilo o odkladu na 13. února, ale stále chybělo oficiální potvrzení. Nakonec jsme jej dohledali na portálu russianspaceweb.com, podle kterého by ke startu mělo dojít v 11:13 moskevského času, tedy v 9:13 našeho času. Jelikož o startu neinformují jiné portály, ověřili jsme si informaci o nezávislého zdroje, který potvrdil, že zítra se opravdu počítá se startem. Poměrně narychlo tedy zakládáme článek pro náš komentovaný přenos a doufáme, že i přesto si k nám najdou diváci cestu.

Start FH

Kosmotýdeník 282 (5.2. – 11.2.)

Tohle byl týden, který v kosmonautice nenastává často. Zhodnotit jej na řádcích Kosmotýdeníku bylo náročné, ale nemusíte se bát, o Falconu Heavy nebudeme mluvit stále. Dokonce v hlavním tématu vyšlo místo i na Mars, kde se podíváme na další stopu v hledání dávného života. Nevynecháme ani další tradiční rubriky a samozřejmě – dojde i na Falcon Heavy. Přeji vám proto pěkné čtení a hezkou neděli.

ŽIVĚ A ČESKY: Start „superrychlé“ ruské lodi

Jak jsme Vás již informovali v dnešním hlavním článku, zásobovací loď Progress MS-08 s téměř dvěma a půl tunami zásob poletí k Mezinárodní vesmírné stanici po superrychlé dráze. To znamená, že se se staničním modulem Zvezda spojí již dvě a půl hodiny po startu. V rámci našich živě a česky komentovaných přenosů vysíláme starty všech zásobovacích i pilotovaných lodí, které míří k ISS a proto nevynecháme ani tento velmi zajímavý start.

Držte si klobouky, Progress bude sprintovat

Když hodně mrzne, říká se, že je zima jako v Rusku. Nyní by to šlo lehce geograficky upravit: Zima jako na Bajkonuru. Když se totiž raketa Sojuz 2.1A vydala z montážní haly na startovní rampu, byl kazašský kosmodrom sevřený opravdu mrazivými teplotami kolem -20°C. Nepřízeň počasí však nijak neohrozila předstartovní přípravy. Už zítra bychom se měli dočkat startu se zásobovací lodí Progress MS-08, která jako první vyzkouší superrychlý přeletový profil k ISS. Se stanicí by se měla spojit po pouhých dvou obězích kolem naší planety.

Na co se těšit v roce 2018?

Jako když se dítě dostane do hračkářství, nebo do cukrárny – tak nějak se cítí fanoušci kosmonautiky na prahu roku 2018. Dlouhé roky jsme se na tento rok těšili a i když některé události původně plánované na rok 2018 sklouzly na pozdější termíny (například premiéra rakety SLS), stále by mělo jít o mimořádně nabitý rok. V dnešním článku se pokusíme shrnout všechny atraktivní momenty, které nás zřejmě čekají. Jejich počet je ve srovnání s minulými roky nadstandardní. Je jasné, že některé z nich potkají odklady, ale jejich výčet vypadá jednoduše fantasticky a my, jakožto fandové letů do vesmíru, se máme na co těšit.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.