Štart družíc Tianyi
Čína úspešne vypustila dňa 17.5.2025 o 6:12 hod. SELČ šesť družíc Tianyi (29, 34, 35, 42, 45, 46) pomocou rakety Zhuque-2 z kozmodrómu JSLC.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Čína úspešne vypustila dňa 17.5.2025 o 6:12 hod. SELČ šesť družíc Tianyi (29, 34, 35, 42, 45, 46) pomocou rakety Zhuque-2 z kozmodrómu JSLC.
Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.
Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.
Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.
Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.
Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.
Kanadská společnost Kepler Communications 14. května oznámila, že poprvé úspěšně demonstrovala optické datové spojení mezi prototypem družice na nízké oběžné dráze Země (LEO) a pozemní stanicí partnera.
Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.
Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Další týden je za námi a tentokrát byla nadílka kosmonautických událostí skutečně velmi zajímavá. Kosmotýdeník si jako hlavní téma tentokrát vzal smlouvu mezi evropskou firmou PLD a společnosti D-Orbit, která první jmenované firmě výrazně rozšířila její startovní manifest. V dalších tématech nás čeká statický zážeh Super Heavy B14, test druhého stupně nové rakety Neutron, anebo návrat mise Fram2. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.
Společnost PLD Space představila své dlouhodobé ambice stát se přední evropskou a globální společností pro lety do vesmíru během akce ve svém zařízení ve španělském Elche. Cílem je vývoj řady větších nosných raket, včetně Miura Next Heavy.
Společnost PLD Space plánuje zahájit stavbu startovacích zařízení pro svou raketu Miura 5 v říjnu v lokalitě Diamant na Guyanském vesmírném středisku. Rampa byla nečinná po desetiletí poté, co byla kdysi použita pro francouzskou raketu. 8. srpna 18:00
Společnost PLD Space představila program MIURA 5 SPARK, který vzdělávacím centrům, univerzitám, institucím a společnostem z celého světa umožní bezplatný přístup k prvním dvěma startům MIURA 5. Program MIURA 5 SPARK poskytuje služby vynášení malých družic studentům. 17. července 10:00
Společnost PLD Space 23. dubna oznámila, že k dnešnímu dni získala od svých průmyslových a kvalifikovaných institucionálních akcionářů 78 milionů eur na rozšíření výrobních zařízení pro svou nosnou raketu Miura. 23. dubna 14:00
Pokud jste ještě o španělské společnosti PLD Space neslyšeli, možná si zkuste její název zapamatovat. Nemá totiž do dalších let vůbec malé plány. Už v říjnu loňského roku tato firma oficiálně vstoupila do provozu, když provedla suborbitální testovací let své rakety Miura 1, která odstartovala ze zkušební základny El Arenosillo ve Španělsku. Tento suborbitální nosič je podle projektu schopen dopravit až sto kilogramů nákladu do výšky 150 kilometrů nad zemským povrchem. Výzkumným pracovníkům, ale i širokému spektru zákazníků z různých oborů tak nabízí možnost vystavit libovolný náklad krátkému působení mikrogravitace.
Společnost PLD Space získala 40,5 milionu eur od španělské vlády poté, co dokončila předběžné přezkoumání návrhu své nosné rakety Miura 5. Finanční prostředky získala společnost prostřednictvím vládní iniciativy PERTA-Aerospace na podporu rozvoje leteckého průmyslu. 30. ledna 15:00
Španělská společnost PLD Space úspěšně vypustila svou první suborbitální raketu Miura 1. Start proběhl 6. října z experimentálního centra El Arenosillo, v jihozápadním Španělsku. Raketa letěla po suborbitální dráze po dobu 306 sekund. 7. října 21:00
Zážeh v plné délce 2 minut byl úspěšný. Motor bude sloužit na prvním stupni suborbitálních raket MIURA-1. 26. února 18:05
Podle tvítu @JmAstrog z francouzského CNES byla předběžná dohoda pro španělský mikronosič Miura 5 podepsána během konference eucass 2019. 3. července 12:55
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.