Štart družíc Tianyi
Čína úspešne vypustila dňa 17.5.2025 o 6:12 hod. SELČ šesť družíc Tianyi (29, 34, 35, 42, 45, 46) rôzneho určenia pomocou rakety Zhuque-2 z kozmodrómu JSLC.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Čína úspešne vypustila dňa 17.5.2025 o 6:12 hod. SELČ šesť družíc Tianyi (29, 34, 35, 42, 45, 46) rôzneho určenia pomocou rakety Zhuque-2 z kozmodrómu JSLC.
Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.
Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.
Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.
Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.
Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.
Kanadská společnost Kepler Communications 14. května oznámila, že poprvé úspěšně demonstrovala optické datové spojení mezi prototypem družice na nízké oběžné dráze Země (LEO) a pozemní stanicí partnera.
Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.
Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Ve čtvrtek 28. července startovala z Floridy raketa Atlas V, která vynášela na oběžnou dráhu tajnou družici NROL-61. Amatérští pozorovatelé družic po celém světě si už na nový cíl brousili zuby. Nového objektu si už zhruba hodinu po startu všiml Paul Camilleri z Austrálie, který téměř dvě hodiny pozoroval dvě tečky – horní stupeň Centaur, který zrovna vypouštěl zbytky paliva z nádrže a samotnou tajnou družici. Na základě fotek, které Camilleri pořídil mohli jeho kolegové Cees Bassa a Ted Molczan vypočítat parametry oběžné dráhy.
Fanoušci raket, kteří rádi sledují jejich starty, měli v posledních dnech trochu půst. Dnes se ale dočkají zajímavého startu, ve kterém bude hrát hlavní roli raketa Atlas V v konfiguraci 421. Nosič již stojí na rampě číslo 41 na floridském kosmodromu a pod jejím aerodynamickým krytem se ukrývá družice NROL-61. Jedná se o tajný armádní satelit, o kterém není mnoho informací, jelikož spadá pod Národní průzkumný úřad NRO (National Reconnaissance Office). Samotnému satelitu NROL-61 jsme se věnovali v samostatném článku, dnes je čas se podívat na živý přenos jeho startu. Pokud půjde všechno podle plánu, zažehne raketa Atlas V své motory dnes ve 14:37 našeho času. Živé vysílání by mělo začít ve 14:17 SELČ, přičemž se dá očekávat, že přenos skončí ve chvíli, kdy dojde k odhození aerodynamického krytu. Je to standardní chování při startech tajných družic, které má eliminovat sebemenší možnost prozrazení povahy a podoby nákladu. V tomto článku máte možnost celý start sledovat živě.
Už jsme si zvykli na to, že loga tajných družic, které spadají pod americký Národní průzkumný úřad NRO jsou velmi zajímavá, byť někdy třeba kontroverzní. Grafici, kteří vytvářeli symbol pro misi NROL-61, však měli evidentně smysl pro humor, protože jako nosný prvek využili postavičku zelené ještěrky (možná to má být drak) s velkýma očima, která sedí na startující raketě a podle všeho si start velmi užívá. Takové logo sice zaujme na první pohled, ale my se dnes podíváme na zoubek samotné misi schované pod označením NROL-61, jejíž start se už nezadržitelně blíží. Stejně jako v minulých případech, kdy jsme hledali účel tajných družic, budeme i tentokrát vycházet z nepřímých náznaků, které ale mohou prozradit mnoho informací.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.