Štítek ‘NROL-42’

Na Atlasu letěl elektronický odposlouchávač

Atlas V, který včera ráno odstartoval z Vandenbergovy základny na misi NROL-42 měl s největší pravděpodobností za úkol dopravit na oběžnou dráhu družici určenou k odposlechu a zároveň ke sledování nepřátelských raket. Tento tajný hlídač se měl podle předstartovních plánů usadit na silně protáhlé oběžné dráze. V dnešním článku se podíváme na to, jak mohli sledovatelé družic k takovým zjištěním dojít, když jsou všechny informace o startu utajené stejně, jako je tomu u všech misí pro Národní průzkumný úřad NRO. To, že je mise utajená, neznamená, že se z dostupných údajů nedá složit mozaika – ta je někdy jasnější, jindy se naopak musí více spekulovat. Stačí vycházet z veřejně dostupných údajů – třeba z jakého kosmodromu se poletí a jaká raketa se použije.

Kosmotýdeník 262 (18.9. – 24.9.)

V Kosmotýdeníku naleznete každý týden souhrn událostí z kosmonautiky za uplynulých sedm dní. Dnes se v hlavním tématu podíváme na misi New Horizons. Zdá se, že po průletu kolem 2014 MU69 v roce 2019 bychom se možná mohli dočkat ještě návštěvy dalšího objektu. Zamíříme také na dnešní start Atlasu 5, nebo si shrneme zánik první čínské nákladní automatické lodi. Přeji vám příjemnou neděli a dobré čtení.

Atlas odstartoval

Start rakety Atlas V na misi NROL-42 úspěšně proběhl dnes ráno v 7:49 našeho času. 24. září 10:47

ŽIVĚ: Silný Atlas s tajnou družicí mají opakování

V pátek ráno našeho času jsme měli vidět start rakety Atlas V ve druhé nejsilnější dostupné konfiguraci 541, tedy s pětimetrovým krytem, čtyřmi urychlovacími bloky a jednomotorovým horním stupněm. Na oběžnou dráhu se měla vydat tajná mise NROL-42, ale ke startu nedošlo. Už s předstihem několika hodin byl pokus odvolán kvůli technické závadě, což je u Atlasů poměrně nezvyklá věc – patří totiž mezi nejspolehlivější rakety vůbec. Problém se týkal baterie na raketě a společnost ULA proto rozhodla o její výměně. Nyní se zdá, že operace proběhla správně a raketa se chystá k opakovanému pokusu o start.

Atlas neodstartoval

Start rakety Atlas V na misi NROL-42 se musel odložit kvůli závadě na baterii rakety. Ke startu dojde nejdříve v neděli 24. září ráno. Zdroj 22. září 11:42

ŽIVĚ: Těžký Atlas a tajná družice s obří anténou

Na Vandenbergově základně se ke startu chystá raketa Atlas V v konfiguraci 541. Jde tedy o druhou nejsilnější verzi této rakety, jaká je k dispozici! Zítra ráno v 7:38 našeho času by mělo dojít ke startu tohoto nosiče na tajnou misi NROL-42. V dalších dnech se můžete těšit na podrobný článek věnovaný rozboru nákladu, ale už nyní Vám můžeme prozradit, že se pod aerodynamickým krytem s největší pravděpodobností ukrývá družice ze systému Trumpet. Ty obíhají kolem Země po eliptické dráze skloněné vůči rovníku o desítky stupňů a zachytávají zde slabé pozemní signály. K tomu jim slouží obří anténa – některé zdroje hovoří až o průměru 150 metrů!

Kosmotýdeník 261 (11.9. – 17.9.)

Týden utekl jako voda a i když byl především ve znamení smutného loučení se sondou Cassini, přinesl toho mnohem více. Jako obvykle tedy přichází Kosmotýdeník, který se pokusí všechny důležité momenty zrekapitulovat, aby našim čtenářům neunikla žádná zajímavá informace. V hlavním tématu se podíváme na dalekohled Jamese Webba a na nenápadnou, ale velmi důležitou osobu, která o něj momentálně pečuje. V menších zprávách se podíváme třeba k Marsu, nebo nový termín startu rakety Atlas V s tajnou družicí. Podíváme se také na blížící se sondu OSIRIS-REx, na čínskou loď Tiančou, soukromou loď Dragon i na možný odklad premiéry Falconu Heavy.

NROL-42 odstartuje 21. září

Společnost ULA potvrdila, že Atlas V odstartuje z Vandenbergovy základny na tajnou misi NROL-42 příští čtvrtek. Zdroj 15. září 23:25

Kosmotýdeník 260 (4.9. – 10.9.)

Kosmonautika je mimořádně dynamický obor, ve kterém se pořád něco děje. Člověku se snadno může stát, že pár dní není u počítače a během té doby se objeví informace, které pak těžko dohání. Nejen pro takové případy je tu náš Kosmotýdeník – seriál, který si klade za cíl rekapitulovat události uplynulého týdne. Čtenáři se tak mohou na jednom místě podívat, jaké články jsme v minulých dnech vydali a vybrat si, které je zajímají. Jako bonus pak nabízíme i jedno téma, které jsme v průběhu týdne nezpracovali a navrch tradiční rubriky jako je snímek a video týdne.

Logo další tajné mise

Raketa Atlas V by měla na tajnou misi NROL-42 vyrazit 14. září z Vandenbergovy základny. Logu dominuje silueta ledního medvěda. 26. srpna 9:29