ExoMars
Společnost Airbus Defence and Space postaví přistávací platformu pro rover ExoMars Evropské vesmírné agentury. Start mise je plánován na rok 2028.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Společnost Airbus Defence and Space postaví přistávací platformu pro rover ExoMars Evropské vesmírné agentury. Start mise je plánován na rok 2028.
Čína dňa 29.3.2025 o 17:05 hod. SEČ úspešne vypustila experimentálnu družicu TJS-16 pomocou rakety CZ-7A z kozmodrómu WSLC.
Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.
Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.
V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.
Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.
Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.
Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.
Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
V minulých dnech jsme si představili nejočekávanější události roku 2025 v nepilotované i pilotované kosmonautice a máme za sebou i shrnutí nepilotované kosmonautiky za rok 2024. Nyní je tedy čas uzavřít tuto sérii z přelomu roku rekapitulací roku 2024 z hlediska pilotované kosmonautiky. Také v tomto oboru se totiž událo mnoho zajímavých věcí, které by rozhodně neměly zapadnout. Jak už je v našich článcích zvykem, budou i tentokrát do výčtu pilotované kosmonautiky zařazeny i nákladní kosmické lodě. Létají totiž k obydleným kosmickým stanicím a bez jejich služby by astronauti na těchto stanicích nemohli existovat.
Dnes v 14:15 SELČ je naplánován výstupu do volného kosmického prostoru EVA-90 z ISS. Astronautka NASA Tracy Caldwell Dyson a její kolega Matthew Dominick vystoupí z přechodové komory Quest. Výstup má trvat okolo 6,5 hodiny. 13. června 13:00
Dnes ve 14:30 našeho času začne na Mezinárodní kosmické stanici první letošní americký výstup do volného kosmického prostoru. Přechodovou komoru modulu Quest pustí Tracy Caldwell-Dyson a Matthew Dominick. Zatímco Tracy poznáte podle skafandru EMU s červenými pruhy, Matthew bude mít oblek čistě bílý. Na dvojici čeká řada úkolů – třeba odstranění vadné krabičky s radiofrekvenční elektronikou z komunikační antény na pravé straně příhradové konstrukce stanice. Astronauti také odeberou vzorky určené k analýze, jaké jsou schopnosti mikroorganismů přežít a rozmnožovat se na vnějších površích kosmické stanice.
Dnes ráno jsme byli svědky startu Falconu 9 s lodí Crew Dragon a zítra dopoledne okolo deváté hodiny našeho času se dočkáme jejího připojení k Mezinárodí kosmické stanici. Ještě předtím nás ale bude čekat start Falconu 9 na již desátou sdílenou misi z programu Transporter. Z Vandenbergovy základny se na oběžnou dráhu dostane 53 malých družic od různých zákazníků. Své zástupce tu budou mít Spojené státy, Austrálie, Belgie, Velká Británie, Argentina, Nový Zéland, Japonsko, Portugalsko, Francie, Jižní Korea, Španělsko, Taiwan, Mongolsko, Německo a Lucembursko. Jak start msie Transporter-10, tak i připojení mise Crew-8 k ISS Vám přineseme v rámci živě a česky komentovaných přenosů.
Původně měla raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon odstartovat už v pátek ráno, ale počasí v dráze letu bylo proti. Pokud by bylo nutné sáhnout k úniku kabiny od rakety, přistávala by do nebezpečných podmínek. Start se tedy posunul na nedělní ráno, ale meteorologové stále nemají dobré zprávy. Pravděpodobnost dobrých podmínek pro čas a místo startu jsou totiž momentálně pouze 40 %. Přesto budeme v neděli ráno připraveni odvysílat živě a česky tento pokus o start. Poprvé použitý první stupeň se po oddělení od druhého stupně vrátí na pevninu a zkusí přistát na betonové ploše LZ-1.
Poté, co jsme si předevčírem představili nejočekávanější události roku 2024 v nepilotované kosmonautice, přichází čas na článek, který se zaměří na nejočekávanější momenty kosmonautiky pilotované. A i když nákladní kosmické lodě ve svých útrobách nevozí žádné astronauty, bude tato kategorie zařazena do tohoto článku. Nákladní lodě totiž vozí zásoby na kosmické stanice, kde je využívají právě kosmonauti. Kromě dění na ISS lehce nevynecháme ani témata, která se týkají komerčních letů na oběžnou dráhu. Zapomínat nesmíme ani na Indii, která sice v roce 2024 ještě člověka na oběžnou dráhu nedostane, ale připravuje letové testy, které do tohoto výpisu zcela jednoznačně patří.
Agentura NASA dnes představila aktualizovaný harmonogram pilotovaných výprav na Mezinárodní kosmickou stanici ISS. Tento plán vznikl po jednáních se zástupci firem SpaceX a Boeing, které mají v rámci programu CCP (Commercial Crew Program) zajišťovat dopravu astronautů na stanicí v kosmických lodích Crew Dragon respektive Starliner. Právě aktualizace pilotované testovací mise druhé jmenované lodi je asi nejočekávanější součástí současné aktualizace. Kromě zmíněné testovací mise CFT najdete v tomto článku také informace o misích Crew-8, či Crew-9.
Před čtyřiceti osmi roky se k Měsíci vydala dosud poslední pilotovaná kosmická loď, která završila sérii devíti výprav pozemšťanů k našemu přirozenému kosmickému souputníkovi. Od roku 1973 byli astronauti vysíláni výhradně na oběžnou dráhu Země. Až nyní se některým astronautům NASA otevřela příležitost dalekých kosmických plaveb zařazením do počátečního týmu, z něhož budou později vybírány jednotlivé posádky programu Artemis. Na zasedání Národní kosmické rady, které se konalo 9. prosince v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, byla zveřejněna jména osmnácti astronautů a astronautek vybraných pro budoucí lety kosmických lodí Orion a pilotovaných lunárních landerů.
V červnu 2017 jsme vydali článek představující 12 nových kandidátů na americké kosmonauty, kteří uspěli v celonárodním výběru. Včera po více než dvou letech intenzivního tréninku NASA přivítala do oddílu astronautů 11 nových tváří – oproti situaci z roku 2017 chyběl Robb Kulin, který po několika měsících od nominace na vlastní žádost odstoupil. Jisté ale je, že po včerejšku má NASA ve svém oddílu 48 mužů a žen, kteří budou čekat na letové nominace v dalších letech. Aktuálně přijatá třída astronautů se navíc může chlubit tím, že jsou prvními astronauty, které NASA přijala během programu Artemis. Společně s 11 americkými astronauty podstoupili dvouletý výcvik i dva zástupci Kanady – Joshua Kutryk a Jennifer Sidey-Gibbons – i oni se zúčastnili slavnostní události.
Být astronautem – tohle dětské přání u drtivé většiny lidí nevydrží do dospělosti. Za pozlátkem letů do vesmíru se ukrývá mnoho těžké práce, složité pozemní přípravy a hlavně nesmírné množství znalostí. Většina z nás tak po zbytek života jen obdivně vzhlíží k výškám, kam se odvážní muži a ženy vydávají, aby rozšířili naše obzory a posunuli znalosti celého lidstva vpřed. Ve středu večer našeho času se do elitního výběru amerických astronautů zařadilo dvanáct nových jmen – pět žen a sedm mužů vzešlo z rekordního počtu více než 18 300 přihlášek. I počet vybraných astronautů stojí za pozornost – jde o největší množství lidí přijatých od roku 2000.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.