Štítek ‘Jared Isaacman’

Další odklad Polaris Dawn

Start mise Polaris Dawn byl opět odložen. Důvodem odkladu je nepříznivá předpověď počasí v oblastech u pobřeží Floridy. Start je nyní plánován na 30.8. 28. srpna 7:10

Odklad startu Polaris Dawn

Start mise Polaris Dawn, kterou vynese raketa Falcon 9 se odkládá o 24 hodin. Důvodem je únik na přívodu helia k rychlospojce v pozemním segmentu rampy. 27. srpna 7:40

ŽIVĚ A ČESKY: Start první mise programu Polaris

V roce 2022 byl světu představen program Polaris. Jde o soubor tří misí, které si vymyslel miliardář Jared Isaacman. Ten již stál za misí Inspiration4, při níž se v roce 2021 na oběžnou dráhu poprvé vypravila čistě amatérská posádka, tedy ani jeden člen nebyl profesionální astronaut. Při misi Polaris Dawn se ovšem příčka náročnosti zvedá o další úroveň. Dva členové posádky, konkrétně Jared Isaacman a Sarah Gillis provedou první komerční výstup do volného prostoru. Během mise také kosmická loď Crew Dragon zamíří na několik hodin na oběžnou dráhu s rekordním apogeem 1 400 kilometrů, nebo provede demonstrační spojení s družicemi Starlink pomocí laseru. Polaris Dawn je rozhodně výjimečná a zajímavá mise, která stojí za vaši pozornost.

Posádka mise Polaris Dawn dorazila na Floridu

Čtyři lidé, kteří se již brzy vydají na historickou misi, dorazili v pondělí 19. srpna na Floridu. Pod jasně modrou oblohou a obklopení letním vlhkým ovzduším vystoupili čtyři amatérští astronauti ze svých letadel Dassault Alpha, které vlastnil velitel mise Jared Isaacman. Společně s ním vyrazí na misi Polaris Dawn také bývalý pilot amerického letectva Scott “Kidd” Poteet a dvě zaměstnankyně SpaceX, řídící letecké inženýrky Anna Menon a Sarah Gillis. Tato čtveřice se jednak vydá dál než kterákoliv pilotovaná mise od ukončení programu Apollo, ale mají také provést první komerční výstup do volného kosmického prostoru.

Polaris Dawn se zpožďuje

Soukromá mise astronautů, která bude zahrnovat první výstup do vesmíru z kosmické lodi Crew Dragon v rámci mise Polaris Dawn je nyní plánována nejdříve na léto tohoto roku. 12. února 8:00

Na co se těšit v roce 2024? (Pilotovaná kosmonautika)

Poté, co jsme si předevčírem představili nejočekávanější události roku 2024 v nepilotované kosmonautice, přichází čas na článek, který se zaměří na nejočekávanější momenty kosmonautiky pilotované. A i když nákladní kosmické lodě ve svých útrobách nevozí žádné astronauty, bude tato kategorie zařazena do tohoto článku. Nákladní lodě totiž vozí zásoby na kosmické stanice, kde je využívají právě kosmonauti. Kromě dění na ISS lehce nevynecháme ani témata, která se týkají komerčních letů na oběžnou dráhu. Zapomínat nesmíme ani na Indii, která sice v roce 2024 ještě člověka na oběžnou dráhu nedostane, ale připravuje letové testy, které do tohoto výpisu zcela jednoznačně patří.

Obnova diskuzí o soukromé servisní misi k HST

Dne 29. listopadu vydala NASA oznámení o problémech s jedním ze tří gyroskopů Hubbleova teleskopu. Teleskop automaticky přešel do bezpečnostního režimu, všechny přístroje jsou stabilní a teleskop je obecně v dobrém stavu. Důvodem přechodu do bezpečnostního režimu byl jeden z gyroskopů, který začal poskytovat chybné údaje úhlových rychlostí pro orientaci celého teleskopu. Kvůli přechodu do bezpečnostního režimu jsou nyní vědecké operace […]

Kosmotýdeník 538 (2.1. – 8.1)

První týden roku 2023 se pomalu stává minulostí a pro vás je připraven pravidelný týdenní přehled nejzajímavějších kosmonautických událostí uplynulých sedmi dní. V hlavním tématu se tentokrát podíváme na nejzajímavější fotky z výzkumů, které probíhaly na palubě Mezinárodní kosmické stanice včetně popisů toho, co na fotografiích astronauti provádí. V dalších tématech se podíváme na Mars, kde proběhl další let vrtulníčku Ingenuity a můžete se těšit i na zajímavé video, které zachycuje celou cestu prvního stupně Falconu 9. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Kosmotýdeník 492 (14.2. – 20.2.)

Jako každý týden vám i toto nedělní poledne přináší dávku nejzajímavějších kosmonautických událostí uplynulého týdne. Kosmotýdeník se tentokrát v hlavním tématu zaměří na start indické rakety PSLV-XL, který přerušil dlouhý startovní půst, který Indie poslední měsíce zažívala. Podíváme se také na nově připravovaný skafandr společnosti SpaceX, na instalaci vědeckého přístroje do sondy JUICE, anebo na start rakety Antares s nákladní lodí Cygnus. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Inspiration4 byl jen začátek, Isaacman chystá další mise

Miliardář Jared Isaacman, který uhradil veškeré náklady historicky první kosmické mise, jejíž posádka byla vloni na podzim složena pouze z amatérů, oznámil 14. února nové plány. Ty počítají s až třemi lety dojednanými u SpaceX. Soukromě financovaný program pojmenovaný Polaris má obnášet hned několik zajímavých aspektů, přičemž nade všemi ční první komerční výstup do volného kosmického prostoru, ale i pilotovaná výprava v lodi Starship. První mise tohoto ambiciozního programu by se měla odehrát už letos během listopadu či prosince a využije se při ní nosná raketa Falcon 9 a loď Crew Dragon.