sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: humor

Kosmonautické srandičky – 2020

Právě čtete poslední článek, který na našem webu vyjde v roce 2020. Za věrnost Vás, čtenářů, ještě jednou děkuji jménem celé redakce. A jak nejlépe oslavit konec roku a začátek nového? Jako vždy bude nejlepším způsobem humor. Stejně jako vloni jsem proto prošel vlákno Vtípky a srandičky z kosmonautiky na našem diskusním fóru a vybral z něj několik vtipných obrázků, které vtipně reagují na události, které nám přinesla kosmonautika v roce 2020. Ve většině článků na našem webu není po humor místo – tak si to alespoň dneska můžeme dovolit. Dobře se tedy bavte a do roku 2021 vstupte tou správnou nohou.

Posádka 37. dlouhodobé expedice na ISS vyplazenými jazyky vzdává čest Albertu Einsteinovi. Je otázkou,jak dlouho budou posádky šestičlenné

Kosmonautické srandičky – 2019

Dámy a pánové, vážené čtenářky a čtenáři, máme tu poslední den roku 2019 a tohle datum už s sebou tak nějak tradičně nese uvolněnou atmosféru. Nikdo nechce řešit nic vážného, všichni oslavují konec roku, těší se na začátek toho dalšího a největší zájem je o legrácky, zábavu a vtipy. I my si tedy dovolíme zveřejnit příspěvek, který byste neměli brát moc vážně. Všechny obrázky, které v něm najdete, se během roku 2019 sešly na našem fóru ve speciálním vlákně Vtípky a srandičky z kosmonautiky. Tohle rozhodně nejsou všechny vtipné kosmonautické obrázky letošního roku – jen jakýsi pokus o výběr toho nejlepšího. Doufám, že Vás obrázky pobaví a všem přeji jménem celé naší redakce úspěšný vstup do nového roku.

Pozadu nezůstává ani společnost SpaceX - zde je vyvedeno její logo i emblém lodi Dragon.

Jak to bylo se založením SpaceX

Vážení čtenáři, dnes je Silvestr a za několik hodin všichni společně vstoupíme do nového roku. Tento čas svádí k odlehčeným tématům, lidé se chtějí bavit a hodit starosti všedního dne za hlavu. Ani my Vás z této vlny nesesadíme a jako poslední článek letošního roku Vám přinášíme odlehčené téma. Podíváme se na otitulkované video, které vám prozradí, jak vlastně vznikla firma, která dnes patří mezi hlavní hráče na poli kosmonautiky. Ano, řeč bude o vzniku SpaceX, ale i když ten příběh už znáte, tak jste jej asi v tomhle podání ještě neviděli. Naše redakce Vám přeje příjemnou zábavu a Šťastný nový rok!

APRÍL – Trump šokuje: NASA dostane rozpočet armády

Tak tohle nečekal asi nikdo. Americký prezident Donald Trump stihl během svého působení v úřadu udělat mnoho nečekaných kroků, ale tenhle předčí všechny. Jen pár dní po schválení rozpočtu pro NASA totiž své rozhodnutí přehodnotil. Speciálním výnosem totiž rozhodl o tom, že kosmická agentura bude během jeho volebního období hospodařit s rozpočtem, který je doslova astronomický. NASA totiž dostane peníze, které brala v minulých letech americká armáda. Vojáky tento výnos příliš nepotěší, protože budou muset hospodařit s financemi, které měla dříve NASA.

Co si pustit na astro-párty?

Je Silvestr – poslední den roku – a to je čas, kdy se starosti hází za hlavu a lidé se chtějí bavit. I na našem portálu jsme si řekli, že pro Vás připravíme odlehčený článek s neobvyklým tématem, jehož úkolem bude pobavit čtenáře. Ostatně napadlo Vás někdy, kolik hudebních skladeb má svůj tématický přesah do kosmonautiky? Nemám teď na mysli skladby, které vznikly přímo pro kosmonautiku – těm jsme se věnovali v seriálu TOP5. Dnes se budeme věnovat běžným písničkám, které se ale svými názvy hodí k letům do vesmíru. Projdeme přitom všechny možné hudební styly. Naše kosmická párty právě začíná a DJ pouští první kousky!

Když se redakci „daří“ …

Jít s kůží na trh není snadné. Vystoupit z davu internetové anonymity, něco ve svém volném čase vytvořit není jen tak. Člověk na to potřebuje pořádnou dávkou odvahy. Každý autor se vždy snaží, aby byl jeho článek co nejlepší, bezchybný, plný zajímavých údajů a přínosných informací. Jenže čas od času mu jeho práci zkazí redakční šotek, zákeřný skřet, který se usídlí v jeho mozkovně a hatí autorovu snahu. Pak stačí jen málo, aby byl pisatel ve spěchu, nezkontroloval si napsaný text. Ale i když autor článek přečte, tak nemá vyhráno. Společně s šotkem totiž chodí jeho věrná průvodkyně, která vystupuje pod pseudonymem „autorská slepota“. Pisatel, který očima přelétává napsaný text tak přehlíží překlepy a další šotkovy perly, které okamžitě praští všechny čtenáře do očí.

Zkuste si přistát s prvním stupněm Falconu

Pokud máte rádi technologické novinky, pak Vám jistě neutekla snaha soukromé firmy SpaceX, která chce dosáhnout znovupoužitelnosti prvních stupňů svých raket Falcon 9. K tomu je samozřejmě potřeba, aby stupně po oddělení od zbytku rakety měkce přistály. V budoucnu by k tomu mělo docházet na pevnině, nyní se systém ladí na plovoucí plošině. Do nejbližšího startu ještě zbývá několik týdnů a tak se musí fanoušci zabavit jinak. V dnešním článku Vám přinášíme hru, která simuluje právě závěrečné sekundy celého přistávacího manévru. Hra sice disponuje jednoduchou grafikou, ovšem její hraní jednoduché není.

Konstrukce Saturnu V polopatě

Pamatujete si na úsměvnou infografiku, kde byla raketa Falcon 9 popsaná velice strohým jazykem? V mírně odlehčeném článku, který je i přesto poučný, jsme vám ji nabídli v dubnu letošního roku. Jelikož byl článek poměrně úspěšný a čtenářům se líbil, rozhodli jsme se Vám nyní prezentovat podobnou infografiku. Tentokrát se bude týkat nejsilnější rakety, kterou lidstvo doposud postavilo a úspěšně využívalo – americkému lunárnímu nosiči Saturn V. Infografika popisuje všechny nejdůležitější součásti rakety včetně jejího nákladu – soulodí Apollo s velitelským a lunárním modulem, a to těmi nejjednoduššími slovy, kterým porozumí opravdu každý. Doufáme, že se vám bude líbit, že se u ní možná trochu pobavíte a snad i něčemu přiučíte.

Vědečtí suchaři z týmu New Horizons? Ani omylem!

Možnosti, jak popularizovat kosmonautiku jsou široké a sahají od běžných forem jako jsou tiskové zprávy, články na webu, případně videoreportáže až po originální způsoby – třeba videoklipy. Pamatujete si na období okolo přelomu tisíciletí, kdy hudební éter mnoha rádií ovládaly takzvané boybandy, tedy chlapecké kapely? Jednou z nich byli i američtí ★NSYNC, kteří v roce 2000 vydali hit Bye Bye Bye. Tým okolo sondy New Horizons tuhle písničku vzal a přetextoval ji tak, aby vyprávěla o průletu New Horizons kolem Pluta.

Z New Horizons je právem hvězda

Nestává se to moc často, aby se nějaká kosmická mise dostala do povědomí široké veřejnosti. Podaří se to jen těm nejpřelomovějším misím. Jedním z důkazů, že veřejnost o projektu ví, je, že se motivy mise začínají objevovat ve vtipech. Je to jedna z nejstarších pouček všech bavičů – aby se lidé vtipu smáli, musí vědět, o čem vtip je. Existence vtipných obrázků s motivem New Horizons sice může někoho urážet a považovat je za zesměšnění celého úspěchu. Ve skutečnosti je to ale opačně. Kromě toho, že plní výše zmíněnou funkci senzoru, který ukazuje, jak moc lidé misi znají, může pomáhat i s její popularizací. K obrázkům se totiž dostanou i ti, kdo běžně nečtou vědecké časopisy. Jelikož je stripů, memů a obecně vtipných obrázků s motivem New Horizons a Pluta hodně, rozhodli jsme se udělat odlehčený článek s dvaceti vybranými obrázky.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.