Beyond Earth
Ve svém projevu na sympoziu Beyond Earth zde 13. listopadu Zhou Guolin, ministerský poradce pro vědu a technologii na čínské ambasádě pronesl, že Čína je otevřená určité úrovni spolupráce se Spojenými státy v oblasti kosmických letů.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Ve svém projevu na sympoziu Beyond Earth zde 13. listopadu Zhou Guolin, ministerský poradce pro vědu a technologii na čínské ambasádě pronesl, že Čína je otevřená určité úrovni spolupráce se Spojenými státy v oblasti kosmických letů.
AI/Umělá inteligence bude pomáhat se sledováním státních zakázek v oblasti kosmonautiky. Sledování státních zakázek vyžaduje, aby specialisté na nákup trávili týdny metodickým prohledáváním databází a dokumentů, a to vše s časovém tlaku.
Šestý start rakety SuperHeavy s lodí Starship se posouvá na úterý 19. listopadu. Půlhodinové startovní okno se otevře ve 23:00 SEČ.
Southwest Research Institute získal kontrakt v hodnotě 60 milionů dolarů na stavbu tří koronografů pro National Oceanic and Atmospheric Administration. Koronografy jsou pro projekt Lagrange 1 Series, který je součástí programu NOAA Space Weather Next.
Raketa Dlouhý pochod 4B vynesla oceánografickou družici Haiyang-4. Jednalo se o 55. start čínské rakety v tomto roce.
NASA 13. listopadu oznámila, že Christina Egelundová, dánská ministryně vysokého školství a vědy, podepsala Artemis Accords. Dánsko je 48. zemí, která podepsala dohody.
Během Zhuhai Airshow byl představen další nový koncept plně znovu použitelné rakety Dlouhý pochod 9. Nový koncept připomíná sestavu SH/SS společnosti SpaceX.
Společnost SpaceLogistics, dceřiná společnost Northrop Grumman, očekává v roce 2026 start své družicové servisní platformy Mission Robotic Vehicle. Zařízení je vybavené robotickými pažemi vyvinutými americkou Naval Research Laboratory. Cílem je prodloužit životnost družic na GEO.
Společnost Intuitive Machines navrhla přeformulovat program Artemis od NASA. Důvodem je přizpůsobení rozpočtovým problémům a zpožděním v rámci harmonogramu.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
7. října nastal z vědeckého hlediska nejvýznamnější start evropské mise roku 2024. Sonda Hera se totiž vydala na cestu k dvojplanetce Didymos. Tato mise ovšem není zajímavá jen svými úkoly, ale i tím, že na ní má Česká republika nemalý podíl. A hádáte správně – Brno nezůstalo pozadu. Firma OHB Czechspace zajistila modelování struktury sondy. Společnost G. L. Electronic zase dodala okolo 80 % všech kabelových svazků. Na Fakultě informačních technologií na Vysokém učení technickém (společně s Geologickým ústavem Akademie věd ČR a firmou Huld) vznikl program pro vyhodnocení kvality pořízených vědeckých dat přímo na palubě CubeSatu Milani, který s sebou Hera veze. Věděli jste, že se v Brně staví družice, ale i jiný kosmický hardware? Sídlí tu celá řada firem, které si už stihly vybudovat velmi dobré jméno nejen na českém, ale i celoevropském poli. V pořadu Kosmické Brno, který vyrábí Hvězdárna a planetárium Brno, si budeme ukazovat, na jakých úžasných kosmických projektech tyto firmy zrovna pracují. Tento díl byl natočen v srpnu letošního roku. Zdroje obrázků: hvezdarna.cz
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.