Štítek ‘CRS-27’

Dragon 2 se vrací domů

Po vydání pokynu k separaci, který vyšel od pracovníků řídícího střediska firmy SpaceX v kalifornském Hawthorne se nákladní kosmická loď Dragon 2 dnes v 17:05 SELČ odpojila od adaptéru IDA na přechodovém tunelu PMA, který je připojen k přednímu uzlu modulu Harmony. V době odpojení stanice prolétávala nad Indickým oceánem. Nyní na kosmickou loď čeká zakončení její mise – opustí oběžnou dráhu a po vstupu do atmosféry její návratová kabina přistane na padáku u pobřeží Floridy nedaleko města Tampa, k čemuž by mělo dojít dnes okolo 22:58 našeho času. Připomeňme, že tato loď dorazila k Mezinárodní kosmické stanici 16. března a v rámci mise CRS-27 sem dopravila 2852 kilogramů nákladu, který tvořily pomůcky pro výzkum, ale i zásoby pro posádku, či hardware k údržbě stanice.

Vesmírné výzvy – březen 2023

VV_2023_03

Březnové Vesmírné výzvy zahájíme představením skafandrů AxEMU. Pak se podíváme na dvě neúspěšné premiéry a sice start první rakety Terran 1, jejíž převážná část byla vytištěna na 3D tiskárně a start první rakety H3. V dalších dvou reportážích vyměníme posádky v západním segmentu ISS pomocí misí Crew-5 a Crew-6. Po Kosmonautice v kostce bude následovat návrat poškozené lodi Sojuz MS-22. Potom se zásobovací loď CRS-27 vydá k ISS. Následuje start družic SES-18 a SES-19. Závěr bude patřit startům kosmických konstelací, konkrétně OneWeb F17 a čtyř Starlinků. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00.

ŽIVĚ A ČESKY: Připojení CRS-27

Dnes v noci úspěšně odstartoval Falcon 9 s kosmickou lodí Dragon 2, která míří na Mezinárodní vesmírnou stanici. Její úkol je dopravit na ISS jak zásoby pro posádku, tak i vědecké experimenty, z nichž čtyři budou studentské, tedy navrženy studenty. Na palubě je také sedm CubeSatů. Tři od NASA a čtyři od Kanadské vesmírné agentury. Celková hmotnost nákladu, kterou Dragon 2 na ISS dopraví je 2 852 kilogramů. Dragon 2 se připojí na dokovací port modulu Harmony zhruba kolem zítřejší jedné hodiny odpolední a stejně jako při startu budete moci i tentokrát sledovat náš přímý přenos. 

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 vynáší nákladní loď pro ISS

Ještě před pár hodinami slibovali meteorologové jen padesátiprocentní pravděpodobnost dobrých podmínek pro start Falconu 9 na misi CRS-27. Nová předpověď je však již mnohem optimističtější a počítá s osmdesátiprocentní pravděpodobností dobrého počasí. Falcon 9 s posedmé použitým prvním stupněm má na oběžnou dráhu dopravit nákladní loď Dragon 2, jejíž kabina bude použita potřetí. Tato loď dopraví na Mezinárodní kosmickou stanici zásoby a zůstane zde připojena zhruba po dobu jednoho měsíce. Start je momentálně plánován na 15. března v 1:30 našeho času a my Vám jej zprostředkujeme formou živě a česky komentovaného přenosu.