Štart družíc Tianyi
Čína úspešne vypustila dňa 17.5.2025 o 6:12 hod. SELČ šesť družíc Tianyi (29, 34, 35, 42, 45, 46) pomocou rakety Zhuque-2 z kozmodrómu JSLC.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Čína úspešne vypustila dňa 17.5.2025 o 6:12 hod. SELČ šesť družíc Tianyi (29, 34, 35, 42, 45, 46) pomocou rakety Zhuque-2 z kozmodrómu JSLC.
Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.
Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.
Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.
Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.
Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.
Kanadská společnost Kepler Communications 14. května oznámila, že poprvé úspěšně demonstrovala optické datové spojení mezi prototypem družice na nízké oběžné dráze Země (LEO) a pozemní stanicí partnera.
Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.
Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Agentura NASA se rozhodla rozšířit svou spolupráci s firmou Advanced Space z coloradského Westminsteru na technologické demonstrační misi CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment), která své hlavní úkoly splnila už v roce 2023. Nadstavbová část, která má trvat do prosince 2025, bude využívat úspěšné demonstrace Autonomního orientačního systému pro cislunární prostor CAPS (Cislunar Autonomous Positioning System) a charakterizaci dráhy NRHO kolem Měsíce. Prodloužená mise nabízí příležitost zpřesnit a otestovat software CAPS komunikací se sítí DSN (Deep Space Network) a sondou LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Nadstavbová mise navíc umožní firmě Advanced Space provádět analýzy mise, které podporují program NASA Artemis, a využívat nové poznatky z provozu CAPSTONE na oběžné dráze k plánování provozu stanice Gateway. Ve spolupráci s Goddardovým střediskem bude Advanced Space také demonstrovat a testovat technologie pro autonomii a interoperabilní komunikaci a sítě založené na standardech v náročném cislunárním prostředí. Přeloženo z: https://www.nasa.gov/ Zdroje obrázků: https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/capstone_05-19jan22.jpeg
CubeSat CAPSTONE pořídil první snímky Měsíce. Došlo i k testování nové navigační technologie společně s LRO – Lunar Reconnaissance Orbiter. 19. května 12:36
Společnost Rocket Lab dnes oznámila, že dokončila a odeslala vlastní vyvinutý kosmický tahač Photon pro Varda Space Industries, společnost zabývající se výrobou ve vesmíru a hypersonickou návratovou logistikou. Tahač Photon navržený a postavený Rocket Lab bude poskytovat energii, komunikaci, pohon a řízení polohy pro 120 kg návratové pouzdro Varda, které bude vyrábět farmaceutické produkty v mikrogravitaci a poté je doveze zpět na Zemi. Kromě poskytování podpory během vesmírné fáze výroby léků, provede Photon po ukončení výroby navedení pouzdra (nesoucího na palubě hotová léčiva) na návratovou trajektorii na Zemi. Produkty Varda Space Industries vyráběné ve vesmíru se zaměřují na terapeutika s malými molekulami a postupem času na větší molekuly a biologické látky – z nichž všechny mohou mít vyšší účinnost, když jsou vyráběny v mikrogravitaci. Návratové pouzdro bude poskytovat další příležitosti k pokroku hypersonických systémů.
Tento článek vychází pouhých 24 hodin a 10 minut poté, co ve střední Evropě skončil rok 2022 a předal pomyslné žezlo roku 2023. Je tedy nejvyšší čas si připomenout, co nám uplynulých 12 měsíců přineslo a na co bychom rozhodně neměli zapomínat. Samozřejmě, u podobného článku nemohou chybět ani grafy nebo statistiky, které nám naplno ukáží, jak výjimečný byl rok 2022. Zažili jsme totiž nejvyšší počet orbitálních startů v celé historii kosmonautiky. Dnes se zaměříme pouze na kosmonautiku nepilotovanou – na středu pro Vás pak připravíme článek rekapitulující rok 2022 z pohledu kosmonautiky pilotované.
Operátoři, kteří mají na starost misi CAPSTONE, potvrdili, že tato malá americká sonda v neděli večer amerického času úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Aby k tomu došlo, musel tento CubeSat 14. listopadu v 1:39 SEČ zažehnout své motory, což upravilo jeho dráhu. CAPSTONE se tak stal prvním lidským výtvorem na dráze NRHO (near-rectilinear halo orbit), kterou má v budoucnu využívat kosmická stanice Gateway, která má podpořit mise z programu Artemis. CAPSTONE se však nestal jen první sondou na této dráze, ale i prvním CubeSatem, který obíhá kolem Měsíce. V průběhu následujících pěti dnů jsou naplánovány další dva manévry, které doladí oběžnou dráhu. Jakmile budou tyto manévry dokončeny, bude možné zahájit analýzy dat, zda jsou všechny parametry dráhy v pořádku.
Malá americká sonda CAPSTONE 27. října úspěšně provedla manévr pro korekci své trajektorie. Vše je tedy na nejlepší cestě k tomu, aby tato sonda 13. listopadu mohla dorazit k Měsíci. Zvládnutí tohoto korekčního manévru se dá považovat za jednoznačný důkaz, že CAPSTONE už definitivně opustil tzv. bezpečný režim, který byl začátkem září vyvolán závadou, kvůli které začala sonda rotovat. Týmům se již podařilo identifikovat pravděpodobnou příčinu tohoto problému. Závada se s velkou pravděpodobností týkala ventilu na jednom z osmi malých raketových motorů. Specialisté proto budou plánovat příští manévry tak, aby při nich pamatovali na tento ventil.
Experti dnes ráno poslali sondě pokyny, které úspěšně zastavily její rotaci. Mise tak míří ke vstupu na dráhu kolem měsíce 13. listopadu. 7. října 22:50
15. září jsme na našem webu vydali článek popisující problémy, se kterými se potýká malá americká sonda CAPSTONE momentálně mířící k Měsíci. Připomeňme, že buďto v samém závěru zážehu z 8. září, nebo těsně po něm, došlo k zatím neupřesněné závadě, vlivem které sonda začala neřízeně rotovat. Situaci zhoršovala skutečnost, že se řídící počítač opakovaně restartoval a fotovoltaické panely nebyly schopny generovat dostatek energie k běžnému provozu. Od té doby se neobjevila žádná nová informace. Teprve až 21. září zástupci agentury NASA vydali sdělení, které je sice velmi stručné, ale dává určitou naději.
Pozemní týmy se snaží stabilizovat pohyb malé sondy CAPSTONE a zachránit tak misi za 30 milionů dolarů, která míří k Měsíci. 8. září totiž CAPSTONE potkal problém, kvůli kterému začala sonda rotovat. 12. září pak pozemní týmy upřesnily, že vlivem zmíněné rotace dočasně ztratily kontakt se sondou. CAPSTONE je technologický demonstrátor, který má sběrem dat vyšlapat cestu k budoucím pilotovaným výpravám k Měsíci. Malá sonda odstartovala 28. června na raketě Electron s dodatečným stupněm Lunar Photon a vydala se na čtyři a půl měsíce dlouhou cestu, která vyvrcholí 13. listopadu naplánovaným manévrem, který usadí sondu na oběžné dráze kolem Měsíce.
Vážení diváci a čtenáři tohoto webu, dovolte mi vás opět pozvat na přednášku budoucí, která by pro vás měla shrnout kosmonautické dění za druhé čtvrtletí roku 2022. Tuto přednášku pro vás, jako ostatně vždy, připravil šéfredaktor serveru Kosmonautix, Dušan Majer. Protože je tento přehled vždy informačně nabitý, pojďme rovnou na představení jednotlivých bodů a začneme v měsíci dubnu. Tehdy se uskutečnila mise Transproter-4, při které vynesla raketa Falcon 9 mimo jiné i českou družici BDSat-1. Pro další zajímavost zůstaneme u společnosti SpaceX a jen se přesuneme z mysu Canaveral do Kenedyho vesmírného střediska, odkud 8. 4. opět na Falconu 9 odstartovala k ISS první americká soukromá návštěvnická posádka. Poslední dubnová zpráva se zaměří na doporučení vědců, kteří navrhují americké NASA zaměřit svou pozornost na průzkum planety Uran. Měsíc květen nám konečně přinesl úspěšný reparát v podání firmy Boeing a díky kterému se konečně přiblížila první pilotované misi své lodi Starliner. Koncem května jsme se také dočkali 11. české družice Planetum-1 v rámci mise Transporter-5. Stranou pozornosti v tomto měsíci by neměl zůstat i první pokus firmy
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.