sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: capella-space

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

Capella Space

Capella Space, společnost zabývající se družicovým zobrazením, získala kontrakt v hodnotě 14,9 milionu dolarů od americké výzkumné laboratoře vzdušných sil (AFRL) na poskytování služeb pozorování Země prostřednictvím radaru se syntetickou aperturou (SAR). 4. srpna 8:00

ŽIVĚ: Electron vynáší radarovou družici

Společnost Rocket Lab připravuje start své rakety Electron s dodatečným stupněm Kick stage z rampy LC-1 na novozélandském kosmodromu Mahia. Zákazníkem tohoto startu bude americká firma Capella Space, která provozuje družice vybavené radarem se syntetickou aperturou určené ke snímkování Země. Mise pojmenovaná We Will Never Desert You bude již třetím letošním startem firmy Rocket Lab pro společnost Capella a půjde také o druhý start z celkem čtyř domluvených misí, které mají na nízkou oběžnou dráhu Země dopravit nové družice Acadia. Zajímavostí je, že půjde také o 40. start rakety Electron. Firma Rocket Lab pro všechny starty určené pro společnost Capella dodává i separační systémy, které zajistí připojení každé družice k hornímu stupni a na oběžné dráze se postarají o jeho oddělení.

Vizualizace družice Sequoia

Radarové snímky z družice Sequoia

Společnost Capella Space se na internetu pochlubila prvními snímky ze své družice Sequoia, která je určena k radarovému snímkování zemského povrchu. Družice byla vypuštěna v srpnu jakožto první zástupce chystané sítě 36 radarových družic. Sequoia váží zhruba 110 kilogramů a o její vynesení z Nového Zélandu se 30. srpna postarala raketa Electron. Po dosažení oběžné dráhy poslala firma družici pokyn k rozložení odrazné antény o průměru 3,5 metru, což byl nezbytný krok k zahájení snímkovací fáze.

Úspěšný návrat Electronu do služby

První start po červencové nehodě raketa Electron zvládla – na oběžnou dráhu vynesla z Nového Zélandu první komerční radarovou družici firmy Capella Space. Úspěšná mise znamenala návrat firmy Rocket Lab do služby. Tento lídr na trhu vynášení malých družic se tak zřejmě již oklepal z neúspěšné mise, ke které došlo 4. července. Následné vyšetřování zjistilo, že nehodu způsobil jediný vadný elektrický konektor na horním stupni, jehož rozpojením za letu došlo k předčasnému vypnutí motoru. Nosič proto nedosáhl oběžné dráhy a shořel v atmosféře i se sedmi malými družicemi. Tehdy šlo o první selhání firmy Rocket Lab od jejího vstupu na komerční trh, na kterém zvládla 11 bezproblémových startů v řadě.

Malá šikovná Capella

O společnosti Capella Space jste možná ještě neslyšeli, ale to se dost možná již brzy změní. Před několika týdny jsme vydali článek, který se věnoval misi SSO-A, kterou na letošní podzim připravuje SpaceX a při které by mělo být vyneseno rekordní množství družic – celkem 114 kusů. V závěru jsme slibovali, že se v budoucnu detailněji zaměříme na některé zajímavé kousky. Dnes to bude právě první výtvor firmy Capella Space, pro kterou půjde o důležitý milník na cestě k plánovanému vybudování globální sítě malých komerčních radarových družic.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.