Štítek ‘Bartolomeo’

ŽIVĚ: První letošní výstup do volného prostoru

Astronauti Mike Hopkins a Victor Glover, kteří na ISS dorazili v listopadu při misi Crew-1, se připravují na to, že ve středu odpoledne našeho času vystoupí z přechodové komory modulu Quest do volného prostoru. Zahájí tím první výstup ze série věnované vylepšování systémů stanice. K přepnutí skafandrů obou astronautů na vnitřní zdroje energie by mělo dojít ve 13:05 SEČ, přičemž tento úkon oficiálně zahájí výstup. NASA TV však bude vysílat už od 11:30. Během výstupu se oba astronauti zaměří na dokončení rozvodů kabelů a instalaci antény pro plošinu Bartolomeo na evropském modulu Columbus. Dvojice také nakonfiguruje Ka terminál, který umožní nezávislé vysokorychlostní komunikaci s evropskými pozemními stanicemi.

Bartolomeo zahájil cestu vstříc ISS

Výzkumná platforma Bartolomeo, kterou postavila společnost Airbus pro Mezinárodní kosmickou stanici, dorazila na Kennedyho kosmické středisko na Floridě. Tento přesun znamená významný milník k něčemu, co doposud v kosmickém prostoru nebylo možné. Až se po březnovém startu připojí k Mezinárodní kosmické stanici, stane se z něj první komerční výzkumná platforma připojená k ISS. Celý projekt zafinancovala společnost Airbus a jeho provoz bude podporovat i Evropská kosmická agentura. Na této platformě může být umístěno až 12 různých zařízení, která budou mít zajištěné dodávky energie a přenos dat na Zemi.

Vědci by potřebovali tři ISS, říká Michal Václavík

Mezinárodní vesmírná stanice ISS - Největší lidský výtvor mimo zemský povrch.

Mezinárodní kosmická stanice je největším objektem, jaký kdy lidstvo vytvořilo mimo pevný povrch naší rodné planety. Jedná se o unikátní vědeckou laboratoř, která poskytuje prostor pro realizaci vědeckého výzkumu v mnoha různých oborech. Jak to na ISS vypadá v současné době, jaké jsou plány do dalších let a co stanici čeká ve vzdálenějším časovém horizontu? Na to jsme se zeptali Michala Václavíka z České kosmické kanceláře, který je také hlavním českým delegátem v Programové radě ESA pro pilotované lety, výzkum v mikrogravitaci a průzkum sluneční soustavy.