sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: 3d

Evropské sondy ve 3D

Evropská kosmická agentura představila novou stránku, na které si přijdou na své všichni technologičtí hračičkové. Chcete si prohlédnout evropské kosmické sondy ze všech možných úhlů? Chcete si stáhnout jejich trojrozměrné modely v různých formátech pro různé programy? Máte zájem si vystřihnout sondy z papíru a slepit? Pak je přesně pro vás určena adresa scifleet.esa.int, na které tohle všechno najdete. Nabídka se navíc bude postupně rozšiřovat třeba o modely vhodné k 3D tisku, takže se určitě vyplatí dát novou adresu do záložek a čas od času se k ní vrátit.

Ultima Thule v rozlišení 33 metrů na obrazový bod. Nejdetailnější snímek tohoto cíle, jaký sonda new Horizons pořídila.

Ultima Thule ve 3D

Pokud máte doma 3D brýle, můžete si s nimi prohlížet různé obrázky, které díky nim získají dojem třetího rozměru. Nejrozšířenější (a nejlevnější) formou těchto brýlí jsou ty s různě barevnými skly a právě na ně narazíte na internetu nejčastěji. Výjimkou nejsou ani motivy z kosmonautiky. Je proto logické, že se tuto formu propagace snaží využít i NASA. Nejnovějším přírůstkem do této rodiny jsou snímky transneptunického objektu Ultima Thule, kolem kterého 1. ledna prolétla americká sonda New Horizons.

3D modely kosmických sond

Chcete si udělat nějaké kosmické video, nebo snad děláte počítačovou hru s reálnými kosmickými sondami a potřebujete k tomu jejich 3D modely? Nebo snad vlastníte 3D tiskárnu a chcete si na ní vytvořit nějakou kosmickou sondu? Ať už potřebujete 3D modely na cokoliv, tento článek Vás zřejmě potěší. Dnes Vám proto doporučíme dva weby, kde si můžete stáhnout rozličné trojrozměrné modely. Stránek, které se specializují na trojrozměrné modely kosmické techniky bohužel není mnoho. jeden web je placeny, NASA poskytuje ty své zdarma, ale doufám, že se Vám mohou hodit, ať už je využijete jakkoliv.

Mezinárodní vesmírná stanice

Proleťte se Mezinárodní vesmírnou stanicí

Se vší pravděpodobností, se nikdo z nás na ISS osobně nepodívá. Ovšem, díky práci astronautů si tuto největší lidskou základnu ve vesmíru můžeme přiblížit i zde na Zemi. Fotky naší planety jsou samozřejmostí, ale někdy se objeví i videa v IMAX kvalitě, 3D videa, naučná videa a nebo jako nedávno interaktivní prohlídka stanice. Nyní Vám přinášíme tuto aplikaci z dílny ESA, na které si můžete sami prohlédnout všechna zákoutí této neobvyklé stavby.

Procházka po ISS ve třech rozměrech

S červeno-modrými brýlemi pro 3D vidění se dá užít spousta legrace – můžete si prohlížet místa na různých částech Země, ale nic Vám nebrání v tom nahlédnout někam dál. Dnes se podíváme na virtuální procházku po útrobách Mezinárodní vesmírné stanice. Záznam vznikl v roce 2012, kdy na ISS probíhala 31. dlouhodobá expedice. 3D kamery se tehdy chopil americký astronaut Don Petit, který natočil nejen útroby největšího lidského výtvoru mimo zemský povrch, ale i famózní výhled z oken ISS, který můžeme astronautům jen tiše závidět.

Červenomodré 3D brýle, které použijete pro prohlížení fotek

Mars na dosah ruky

Napadlo vás někdy, jak to vypadá na Marsu? Myslíte si, že je to hloupá otázka? Že v dnešní době máme tuny fotek z povrchu i oběžné dráhy? To je pravda, ale stejně tyhle snímky (byť se proti jejich kvalitě nedá říct půl slova) nedokáží věrně přenést dojem z místa. Je to tím, že jsou dvourozměrné a tak nám chybí dojem prostorovosti. Nic ale není ztraceno. V dnešní době není těžké vytvořit tzv. anaglyf, který ze dvou podobných fotek udělá trojrozměrný snímek. A v dnešním článku se zaměříme na trojrozměrné fotky, které souvisí s vozítkem Curiosity. V dnešním článku nečekejte žádné dlouhé texty. Uvařte si oblíbený čaj, nebo kávu, pohodlně se usaďte do svého křesla, nasaďte si červenomodré 3D brýle a kochejte se krásou světa, který se zdá na dosah ačkoliv jej od vás dělí miliony kilometrů.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.