sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Přelety ISS

Mezinárodní vesmírná stanice, označovaná též anglickou zkratkou ISS, je v současné době jediná trvale obydlená orbitální stanice (od 2. 11. 2000) a největší lidmi v kosmu vytvořené dílo. Díky svým mohutným solárním panelům, které odráží mnoho světla, je možné pozorovat přelety ISS na večerním nebo ranním nebi. Na druhou stranu je rovněž možné sledovat video streamované živě přímo z paluby ISS, je to na vás – vyberte si!

Přelety ISS na obloze

Pokud chcete pozorovat na večerním nebo ranním nebi přelety Mezinárodní vesmírné stanice ISS stačí zadat místo do vyhledávání nebo ho vybrat na mapě, a pak už si jen přečíst, kdy a kam se dívat.

Jak na nebi poznat ISS? Nemusíte mít strach, nemůžete ji s ničím zaměnit – stanice létá vždy od západu na východ a na rozdíl od letadel nikdy nebliká ani nevydává žádné zvuky.

Video streamy z ISS

https://kosmonautix.cz/prelety-iss/