sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Voyager-2 změnil orientaci

Sonda letící již v mezihvězdném prostoru přešla na orientaci svého druhého senzoru na referenční hvězdu α-Lyr (Vega).
20. listopadu 14:40

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
frank
frank
5 let před

Nádhera, podle mě tým kolem Voyagerů musí cítit skutečnou hrdost na výkon těchto veteránů. Voyagery jsou jedním z důkazů, že ve vědě a výzkumu je rozhodně lepší “ chytit příležitost za pačesy“ než čekat na “ lepší budoucí technologie“. Tiše doufám, že v palivových článcích je ještě nějaká rezerva a dočkáme se signálu i kolem let 2027-2030

Petr Scheirich
Petr Scheirich
5 let před

To je celé nějaké nepochopení toho tweetu. Nepíše se v něm, že vyměnil Slunce za Vegu, jen že začal používat Vegu (místo nějaké jiné hvězdy).
Slunce ve vzdálenosti Voyageru 2 je stále bezkonkurenčně nejjasnější hvězda na obloze (má tam -16.3 magnitudy). Ale jestli tomu správně rozumím, Slunce se pro orientaci sondy vůbec nepoužívá. Seznam hvězd používaných pro orientaci Voyageru 2 je např. zde (str. 25): http://web.mit.edu/jbelcher/www/VoyagerInterstellar.pdf

Alois
Alois
5 let před

Sonda zřejmě v prostoru rotuje tak, aby paprsek rádia směřoval k Zemi, tedy vlastně ke Slunci. Předpokládal bych že osa rotace musí být orientována na Slunce a měla by být totožná s osou talíře antény. Nevím jak široký je paprsek, v každém případě musí být Slunce při nové orientaci někde poblíž středu paprsku. Čili obě hvězdy musí být při pohledu z Voyageru velice blízko a jevit podstatný rozdíl ve hvězdných velikostech, aby je orientační systém odlišil.
Je fantastické jak padesát let staré sondy fungují a ve zcela neuvěřitelné vzdálenosti se kterou zcela jistě Američané nepočítali.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
5 let před

Aha, takže je to trochu jinak, než v mém předchozím komentáři.
Orientační systém sondy používá Slunce (tak, aby hlavní anténa mířila stále k Zemi) a pak jednu z hvězd (viz seznam v předchozím komentáři) ve směru přibližně kolmém na Slunce, aby byla sonda orientována i v druhé ose. A to co se teď stalo je to, že jednu z těch hvězd vyměnili za novou. Ale Slunce se to netýká.
https://pds-rings.seti.org/voyager/rss/vg1host.html

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.