Nová raketa společnosti ULA bude nosičem zásobovací lodě pro ISS.
14. srpna 21:48
Štart družíc Tianqi
Čína úspešne vypustila dňa 19.5.2025 o 9:38 hod. SELČ štyri komunikačné družice Tianqi-34, 35 , 36, 37 pomocou rakety Ceres-1S z morskej plošiny.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Čína úspešne vypustila dňa 19.5.2025 o 9:38 hod. SELČ štyri komunikačné družice Tianqi-34, 35 , 36, 37 pomocou rakety Ceres-1S z morskej plošiny.
Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.
Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.
National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.
Čína úspešne vypustila dňa 17.5.2025 o 6:12 hod. SELČ šesť družíc Tianyi (29, 34, 35, 42, 45, 46) rôzneho určenia pomocou rakety Zhuque-2 z kozmodrómu JSLC.
Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.
Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.
Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.
Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Nová raketa společnosti ULA bude nosičem zásobovací lodě pro ISS.
14. srpna 21:48
Rubrika:
Štítky:
Hodnocení:
0 / 5. Počet hlasů: 0
Sdílejte tento článek:
Další podobné články:
Komentáře:
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
NASA zazmluvnila 6 zasobovacich misii. Dalsou zaujimavou spravou je, ze nebude dokovat automaticky, ako bolo v prezentacnych videach. Bude chytany ramenom ako Dragon, Cygnus, alebo HTV.
Ano, loď by prý zvládla obě možnosti, ale NASA prý preferuje záchyt.
Ano. Hovoril, ze NASA sa rozhodla nepouzit IDA, ale CBM. Pri tlacovke dalej hovorili o tom, ze CBM umoznuje vykladanie rozmernejsich nakladov. Toto je sice pravdive, ale neviem, ci sa do DreamChaseru vojde rozmerovo taky velky naklad (aj do orbitálneho modulu), ktory by plne vyuzil rozmer CBM portu.
Napríklad aj Cygnus je pripojovany cez CBM, ale vstupne dvere na strane lode su mensie ako dvere na strane stanice. Ale aj tak to dovoli vylozit balik vacsi ako ten, ktory prejde cez 800 mm kruhovy otvor v IDA.
Myslim, ze NASA sa rozhodla pre zachytanie hlavne z dovodu, ze sa bude jednat o zasobovacie misie a IDA adaptery planuje vyuzivat primarne pre pilotovane misie + Dragon2. Kedze v case letov DreamChaseru uz (sucasne) Dragony lietat nebudu, bola by na IDA-ch „tlacenica“ a CBM porty by vyuzivali len zriedkavo.