sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    NOAA

    Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    AKTUALIZOVÁNO: Nečekaný start z Íránu skončil havárií

    Od minulého íránského startu na oběžnou dráhu uplynuly více než dva roky a nyní se Íránci ohlásili znovu. Vypadalo to, že šlo již o pátý úspěšný start, ke kterému se navíc použila nová raketa. Další hodiny však přinesly méně optimistické informace. Zatímco dřívější mise obsloužily nosiče Safir, tentokrát posloužila nová raketa Simorgh. Ke startu se navíc využil nový kosmodrom. Místo vojenské základny v provincii Semnan se startovalo z nové základny Imam Khomeini Space Center.

    V prosinci loňského roku uvedl íránský ministr informatiky a komunikačních technologií, že stát chystá do konce tamního roku (končí v březnu) vyslat do vesmíru novou družici vyrobenou v Íránu. Zároveň dodal, že do konce dalšího íránského roku (končí 30. března 2018) dojde k vypuštění dalších dvou družic – Amirkabir a Nahid I. O stavbu všech tří družic se měli postarat mladí inženýři z výzkumných center po celé zemi a také z univerzit. Írán prý zároveň spolupracuje s Ruskem v otázce výroby družice pro dálkový průzkum Země.

    EDIT: 27.7. 22:37
    Podle aktuálních informací se zdá, že raketa nedosáhla oběžné dráhy. Některé zdroje spekulují o tom, že mělo jít jen o suborbitální zkoušku, jiné zmiňují selhání rakety – nejčastěji druhý stupeň. Jisté je, že zatím nebyl katalogizován žádný nový objekt na oběžné dráze. Situace je lehce nepřehledná a oficiální místa mlčí.

    Zdroje informací:
    http://www.presstv.ir/
    https://twitter.com/
    https://forum.nasaspaceflight.com/

    Zdroje obrázků:
    http://217.218.67.233//photo/20170727/e0b3ae03-3960-41f5-8732-cd9324a35dd3.jpg

    Štítky:

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    97 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před

    Díky za aktualitu. Neříkám ale, že mne kdovíjak naplnila štěstím. 🙂

    vedator
    vedator
    7 let před
    Odpověď  Rudolf Šíma

    Preco nie? Ved Irancania postavili novy kozmodrom, novu raketu a do stavby druzic sa zapojili vedci, inzinieri a akademici. Co je na tom k smutku?

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před
    Odpověď  vedator

    Nechci rozvíjet OT diskuzi, která tu ostatně už docela bují. Moji odpověď najdete ve většině zdejších komentářů.

    vedator
    vedator
    7 let před
    Odpověď  Rudolf Šíma

    Vzhladom na to, ze aktualizacia clanku o neuspechu rakety bola pridana podstatne neskor ako Vas komentar, usudzujem, ze Vas smutok pramenil z niecoho ineho ako kozmonautiky. Prvy komentar a jeho polovica hned OT 🙂

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před
    Odpověď  Rudolf Šíma

    Souhlasím. Proto píšu o nechuti rozvíjet OT diskuzi. Dal jsem najevo svůj postoj, který nechci dále obhajovat. Nerad dělám marnou práci. Politické názory jsou dány spíše povahou než informovaností. Navíc chápu, že tvůrci webu nestojí o nekonečné názorové souboje. Uznat lapsus například v chápání fyzikálních zákonů nedělá většině lidí problém a změnu názoru berou jako posun ve vzdělání.

    ldx
    ldx
    7 let před
    Odpověď  Rudolf Šíma

    Tak v případě Iránu a podobných zemí je toto spíše dobrá zpráva. Ale na pováženou je u toho ta spolupráce Ruska.

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před
    Odpověď  ldx

    Článek jste četl patrně až po jeho aktualizaci. 🙂

    ldx
    ldx
    7 let před
    Odpověď  Rudolf Šíma

    Ano.

    Štěpán Krňanský
    Štěpán Krňanský
    7 let před

    Asi tak nějak 😀

    pbpitko
    pbpitko
    7 let před

    Ani ja moc nejásam. Štát zrejme podporujúci ISIL už asi vlastní jadrovú bombu, teraz ju už môže dopraviť kamkoľvek na svete.
    Nie je to síce až tak jednoduché, musí sa ju ešte naučiť zbrzdiť a dopraviť na zem cez hustú vrstvu atmosféry, ale aj tak !
    🙁

    3,14ranha
    3,14ranha
    7 let před
    Odpověď  pbpitko

    Myslím že spojovat írán zrovna s IS je hodně na vodě. IS jsou totiž sunniti, podobně jako zbytek arabů. Zatímco íránci – peršané jsou převážně šíité.

    Poměrně bezpečně se ví o propojení íránských milicí a hizbaláhu (což oprávněně vadí izraeli a dává to najevo bombardováním zbrojních skladů na území sýrie).

    Bylo by těžce OT rozebírat zde, že íránci – peršané jsou poněkud jiná (civilizovanější) sorta muslimů než třeba arabové a že historie civilizace v íránu sahá 5000 let do minulosti – škoda toho islámského převratu, írán před revolucí byl země mnoha reforem a na místní poměry docela slušné místo k žití. Ještě i dnes tam mohou náb. menšiny relativně bezpečně žít a účastnit se společenského dění (s výjimkou toho, že by svou jinou víru praktikovali na veřejnosti).

    pbpitko
    pbpitko
    7 let před
    Odpověď  3,14ranha

    Peržania : súhlasím, ale nepíše sa rok 3000 pr.n.l ale 2000 n.l.
    🙁

    Racek
    Racek
    7 let před
    Odpověď  3,14ranha

    No, když říše starého Iránu kvetly kulturou, honili jsme tady po lesích zubry. Nebo oni nás, v tom se historici ještě neshodli.

    Kevil
    Kevil
    7 let před
    Odpověď  pbpitko

    Iranci jsou Site.Jadernou dohodu Iran dodrzuje, presto je sankcionovan. IS podporuji sunitske staty, Alkajdu podporuje posledni dobou treba Izrael. Je to cele propletene. Doporucuji tento clanek: http://literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/24560-aktualni-stav-politiky-usa-na-blizkem-vychod-i-iran-a-izrael

    Goodman
    Goodman
    7 let před
    Odpověď  Kevil

    Vy pracujete jako inspektor IAEA, že to tady prezentujete s takovou jistotou ? Aneb Dunningův-Krugerův efekt v praxi, že ano 🙂

    marian
    marian
    7 let před

    „Štát zrejme podporujúci ISIL už asi vlastní jadrovú bombu, teraz ju už môže dopraviť kamkoľvek na svete.“

    Pbpitko, nehnevaj sa, ale tak toľko hlúpostí v jednej vete som už dlho nepočul. 😀 Ak niekto zo štátov stredného východu nikdy nepodporoval ISIL, tak je to práve Irán (asi si ho mýliš so Saudskou Arábiou). A dokonca už aj silno proti-iránsky zameraná Trumpova administratíva pripustila, že Iran žiadne kroky k vojenskému zneužitiu jadrovej technologie nepodniká a poctivo plní medzinárodne uzatvorené dohody. A ty napíšeš toto?! 🙂

    Peter P
    Peter P
    7 let před

    Nerad by som miesal politiku na tento web pretoze, je to jeden z mala kde sa skutocne neprekrucuju ziadne fakty a prinasa velmi presne informacie. Pokial bude Iransky program transparentny tak im prajem vela uspechov. Iran skutocne raketovo rastie vo vede. Publikacie ich vedcov v prestiznych casopisoch narastaju. Ja verim, ze tento program bude vyuzity pre vedecke a komercne ucely.

    pbpitko
    pbpitko
    7 let před
    Odpověď  Peter P

    Tak ver ! 🙁
    A nemaj mi za zlé, že ja neverím ! pb

    Peter P
    Peter P
    7 let před
    Odpověď  pbpitko

    Neveris pretoze nemas relevatne informacie. S velkou pravdepodobnostou si ziadneho iranca osobne nepoznal a Iran nenavstivil. Mozno ani nevies ze prva vesmirna turistka na ISS bola rodena Iranka. Nemas predstavu o Iranskej vede rovnako ako o ich univerzitach. Poslat na obeznu drahu satelit je aj dnes velmi narocne hlavne ked sa vsetko buduje od nuly.

    pbpitko
    pbpitko
    7 let před
    Odpověď  Peter P

    „oficiální místa mlčí”.
    Skutočne, Iran je ten najdôverihodnejší štát na svete.
    pb 🙁

    pbpitko
    pbpitko
    7 let před
    Odpověď  Peter P

    „prva vesmirna turistka na ISS bola rodena Iranka.” ???
    To je skutočne relevantná informácia o vedeckej úrovni ! 🙁

    pbpitko
    pbpitko
    7 let před
    Odpověď  Peter P

    Predpokladám že tá „kozmonautka” bola slušivo zahalená, bolo jej zreteľne vidieť zreničky. 🙂

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  pbpitko
    Spytihněv
    Spytihněv
    7 let před
    Odpověď  Peter P

    Rád bych upozornil, že Anuše Ansáriová je sice rodilá Íránka, ale v roce 1984 ve věku 18 let utekla do USA, takže teď je Američanka. Tam dokonce založila firmu na IT nebo tak něco. Je tedy plně integrována do amerického života, i když muslimka stále. Píšu to proto, aby bylo jasno, že o nějakém povinném zahalování nemůže být řeči. Navíc bych řekl, že s Íránem toho už moc společného nemá.

    Alois
    Alois
    7 let před

    Irán, kde vládnou náboženští fanatici, kteří od uchopení moci zavraždili mnohé tisíce vlastních lidí, je zajisté důvěryhodná mírumilovná země, která nemyslí na nic jiného než na vědu.

    3,14ranha
    3,14ranha
    7 let před
    Odpověď  Alois

    U každé jiné muslimské země byste měl pravdu a já rozhodně nechci írán lakovat na růžovo…

    Ale zrovna perské dějiny sahají 5000 let do minulosti a dá se říct, že peršané byli před islámem a budou i po něm.

    Třeba takoví saudové neznají jinou kulturu a kořeny než islám… (předtím doslova pásli kozy) ale pro íránce je islám jen krátká kapitola dějin – jejich horizont sahá za hranice islámské ideologie. Zrovna jim bych tedy nějaký pokus o vyšší cíle, nebo prostě o prestiž i docela věřil.

    Vojta
    Vojta
    7 let před
    Odpověď  3,14ranha

    Jenže problém je, kdo tam vládne zrovna teď. O Němcích by se taky dalo napsat, že nacismus byl jen krátkou epizodou jednoho z nejcivilizovanějších národů a přesto to nebyla žádná legrace.
    Naštěstí současný Íránský president vypadá na celkem slušného člověka (na rozdíl od toho předchozího), ale bohužel není tak úplně pánem své země.

    pbpitko
    pbpitko
    7 let před
    Odpověď  Vojta

    Prezident sa javí dosť prijateľné, ale vládnu náboženský fanatici.

    Kevil
    Kevil
    7 let před
    Odpověď  Alois

    Iran vedle Syrie me jeden z nejmirnejsich rezimu teto oblasti. Dokonce se tam konaji volby. Co rikate na podporu USA stredovekym Saudum?

    Kevil
    Kevil
    7 let před
    Odpověď  Kevil

    …vedle Syrie a Jordanska

    Spytihněv
    Spytihněv
    7 let před
    Odpověď  Kevil

    To je všechno fajn, ale stát, co pravidelně vyhrožuje jinému státu (Izrael) likvidací, asi není úplně v pořádku. Sice to můžeme bagatelizovat jako rétoriku, ale pokud bych žil v Izraeli, tak mě jakékoli raketové zkoušky Íránu, navíc podezřelého z vývoje nebo dokonce vlastnictví jaderné zbraně, nenechává chladným. A každý jejich neúspěch bych uvítal. Podobně se na to dívají Jihokorejci směrem na sever.

    A je mi úplně fuk, jestli „USA podporují středověké Saudy“, jak píšete. Protože to s tím nemá nic společného.

    Jiří Kos
    Jiří Kos
    7 let před
    Odpověď  Kevil

    Zvláště ta Sýrie se vám povedla …

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před
    Odpověď  Jiří Kos

    Až mi z toho zatuhnul smajlík.

    Malky
    Malky
    7 let před
    Odpověď  Alois

    USA, které v posledních sto letech provedly více vojenských invazí než jakýkoliv jiný stát, je zajisté důvěryhodná a mírumilovná země. To nám ale nebrání jásat nad každým sebenepatrnějším úspěchem SpaceX či NASA. Proč by to s Íránem mělo být odlišné?

    Asdf
    Asdf
    7 let před
    Odpověď  Malky

    Protože USA jsou světovým četníkem a bez jejich mnoha zásahů, především v minulosti by možná svět byl dneska mnohem horší místo k životu. Přinejmenším by nepadl Sovětský svaz a na většině Zeměkoule by vládl komunismus. Což neznamená, že všechny zásahy byly v pořádku nebo bez problémů. Bohužel zrovna ty poslední se moc nepovedly.

    Pavel
    Pavel
    7 let před

    Trochu OT dotaz ale nedá mi to. Co říkáte na parametry tohoto magnetického děla? V atmosféře u hladiny moře dokáže dostřelit cca až 200Km daleko. Troufnete si odhadnou jakou dráhu letu by měl onen projektil kdyby byl vystřelen směr vesmír? Po pár desítkách kilometrech by se dostal do prostředí se zlomkovým třetím oproti letu u hladiny moře. To by pak dostřelil i na ISS ne? Docela zajímavá představa nemyslíte? http://www.securitymagazin.cz/technologie/video-americke-namornictvo-otestovalo-supervykonny-railgun-strili-naboje-rychlosti-pres-7000-kilometru-v-hodine-1404056857.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  Pavel

    To si netroufám odhadovat, ale obecně podobným alternativním metodám dopravy nákladu do vesmíru příliš nevěřím ani nefandím.

    Daniel Bozner
    Daniel Bozner
    7 let před
    Odpověď  Pavel

    7000km/h je velmi malá rychlost, oběžná rychlost ISS je 28000km/h

    Vojta
    Vojta
    7 let před
    Odpověď  Pavel

    Nedostřelil. pokud dobře počítám, tak na dosažení výšky 400 km by potřeboval úsťovou rychlost přes 10000 km/h i kdyby projektil celou dobu letěl ve vakuu.
    v=sqrt(2*g*h)

    maro
    maro
    7 let před
    Odpověď  Vojta

    Máte to dobře.

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před
    Odpověď  Pavel

    I kdyby ten projektil na ISS doletěl, co by zbylo z nákladu při tak šíleném přetížení při výstřelu? Navíc by zěleso muselo mít nějaký pohon pro změnu směru letu.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  Rudolf Šíma

    Přesně tak, to přetížení by bylo šílené.

    Racek
    Racek
    7 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    No, klasické dělostřelecké náboje už mají aktivní systémy řízení vč. GPS. U těchto technik se jedná se samozřejmě o zrychlení, které je možno „přežít“.

    Samo
    Samo
    7 let před
    Odpověď  Racek

    Tuším že aj pre EM delo (raligun) je vo vývoji nejaký navadzací systém ale ako daleko je neviem.

    pbpitko
    pbpitko
    7 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    To preťaženie by všetko v delovej náloži zmenilo na pekný úhľadný kompaktný objekt.
    Tých 7000 km/hod je 1944 m/s. To na obežnú dráhu zďaleka nestačí.
    Ak by hlaveň mala dĺžku 1 km (čo asi nemá) tak by tú dĺžku pri rýchlosti 1944 m/s absolvovalo za 1000/1944 s= cca ,05s. Zrýchlenie potom je 1944/0,5 =cca 4000 m/s2, čo je maličkosť – iba 400G ! 🙁

    maro
    maro
    7 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Je to „jen“ 190G
    a = v*v/(2*S): 1944*1944/(2*1000)

    JardaP
    JardaP
    7 let před
    Odpověď  Rudolf Šíma

    No v budoucnu by se nahoru mohl střílel jen materiál a 3D tiskárny by z něj vyrobily vše potřebné.

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před
    Odpověď  JardaP

    Nestačí vystřelit materiál, musíte ho dostat na oběžnou dráhu. Když budete střílet pod úhlem, máte problém s větší anergií pro překonání atmosféry.

    Daniel Bozner
    Daniel Bozner
    7 let před
    Odpověď  JardaP

    Jj žádná jednoduchá věc to není, zapomeňte na Star Trek.

    pbpitko
    pbpitko
    7 let před
    Odpověď  JardaP

    Áno, a materiál letiaci rýchloosťou 7000 km/hod budeme na obežnej dráhe chytať do sieťky na motýle. 🙂

    Malky
    Malky
    7 let před
    Odpověď  JardaP

    To je lepší ten materiál těžit rovnou nahoře – dopravovat ze Země má smysl jen tzv. vitamíny. Když budeme těžit na Měsíci, tak se takové dělo dá klidně použít – žádná atmosféra, potřeba menší rychlosti, a v cestě nejsou žádná města, řeky či oceány, takže může být pěkně dlouhé.

    Tomáš Vodička
    Tomáš Vodička
    7 let před
    Odpověď  Pavel

    Kdyby někdo opravdu chtěl sestřelit něco na LEO, nepotřebuje k tomu EM dělo. Stačila by i poměrně slabá raketa konvenčního typu. Tady totiž není potřeba dosažení orbitální rychlosti. A dosažení patřičné výšky vyžaduje nepoměrně menší výkon. Podle mne to (bohužel) lze realizovat docela snadno, problém by byl asi jen v navádění. Doufejme jen, že tohle nikdo nemá důvod zkoušet.
    A nová laserová děla Americké armády nemají žádné limity, co se týká výšky, takže…
    Doufejme, že kosmický program lidstva bude i nadále převážně mírový.

    AKA the A
    AKA the A
    7 let před
    Odpověď  Tomáš Vodička

    Ale kvůli velké relativní rychlosti není příliš snadné vyhlédnutou družici trefit… Raketu co se dokáže vyškrábat družici do cesty zvládnou dnes i bohatší amatéři.
    Ovšem naváděcí systém aby něco měla šanci trefit – s tím zápasily vládní projekty těch nejlepších v oboru několik let. V současnosti jen 3 mocnosti prokázaly, že mají způsob jak s nějakou rozumnou spolehlivostí rozflákat satelit na nízké dráze.

    AKA the A
    AKA the A
    7 let před
    Odpověď  Pavel

    Už sám Newton přišel na to, že aby se projektil mohl skrze něco protlačit (v našem případě atmosférou), musí sám vážit víc než válec materiálu který musí vytlačit z cesty, čili lehké malé věci jako onen projektil z děla nemají šanci se vůbec někam mimo atmosféru dostat, natož mít dostečnou rychlost aby se dalo uvažovat o oběžné dráze…

    maro
    maro
    7 let před
    Odpověď  AKA the A

    Nene. Tady je problémem gravitace. To dělo by do výšky 400 km nedostřelilo, ani kdyby tu žádná atmosféra nebyla. A pro „boj“ s atmosférou tu samozřejmě máme aerodynamický tvar.

    AKA the A
    AKA the A
    7 let před
    Odpověď  maro

    S gravitací by se dalo (teoreticky…jak jinak :D) poprat, těch necelejch 2km/s neni vrchol toho, co ten EM urychlovač zvládne, rozhodně je tam teoretická možnost (je otázka jak složité by to bylo prakticky) aby projektilu dodal skoro všechnu KE pro LEO a projektil by pak potřeboval pouze zakulatit dráhu, což by bylo možná pár desítek m/s deltaV, rozhodně proveditelné.

    Ovšem s amosférou v cestě by musel projektil ještě navrch toho vytlačit z cesty válec vzduchu o (minimálně) svém vlastním průměru, čili nastupuje Newtonův 3. zákon a projektil musí vážít víc než ten válec, jinak ztratí rychlost ať letí seberychleji, tohle obejít nejde ani superkavitací.

    Ale v současné podobě by skoro stačilo na opuštění Měsíce 😉

    Dodosl
    Dodosl
    7 let před

    Nema unikovu rychlost aby opustil gravitacne pole zeme

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  Dodosl

    Kdo?

    Dodosl
    Dodosl
    7 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    No ten projektyl…..1kosmicka je 11km/s….ak nie tak sorry

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  Dodosl

    11 km/s je 2. kosmická rychlost (potřebná pro únik). První kosmická pro usazení na oběžné dráze je 7,9 km/s.

    Dodosl
    Dodosl
    7 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Mas pravdu…potom tych 7000km/h staci na 200km orbit?dakujem za odpoved

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  Dodosl

    No pozor, těch 7,9 km/s je rychlost, kterou těleso musí mít při obíhání. Pokud by došlo k výstřelu z děla, tak ten náklad musí mít při opuštění hlavně mnohem vyšší rychlost – část totiž sebere odpor atmosféry a o zpomalení se postará i gravitace.

    Dodosl
    Dodosl
    7 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Ok diki ….nedokazem si predstavit unikovu rychlost od nasej ciernej diery v strede nasej galaxie…
    Ked ani svetlo neunikne….to by bol iny drift…

    Dodosl
    Dodosl
    7 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Ok diki…

    Alois
    Alois
    7 let před

    To, že mlčí je pokrok, není to tak dávno, co by tvrdili, že družice je na oběžné dráze.

    Jiří Hošek
    Jiří Hošek
    7 let před
    Odpověď  Alois

    To byla Severní Korea. Írán nikdy nevytvářel fiktivní úspěchy, ale při haváriích vždy mlčel (v srpnu 2008, v květnu 2012, v září 2012, v únoru 2013).

    AKA the A
    AKA the A
    7 let před
    Odpověď  Alois

    Narozdíl od SK chápou, že na by na to stejně ostatní přišli 😛

    Kamil
    Kamil
    7 let před

    Alláh zasáhl. Dosáhnout oběžné dráhy přeci není možné, když je země placatá.

    Jiří Hošek
    Jiří Hošek
    7 let před
    Odpověď  Kamil

    Nesmysl. Na stránce ISA je Země kulatá.
    http://isa.ir/

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před
    Odpověď  Jiří Hošek

    Přiznávám, že mi to čtení zprava doleva dělá trochu potíže. 🙂

    Jiří Hošek
    Jiří Hošek
    7 let před
    Odpověď  Rudolf Šíma

    Já jsem si tu stránku zkopíroval do překladače z perštiny do češtiny.

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před
    Odpověď  Rudolf Šíma

    Jasně, pořád zapomínám, že už máme to jednadvacáté století. 🙂 Díky za tip.

    pbpitko
    pbpitko
    7 let před
    Odpověď  Jiří Hošek

    Z tej stránky je mi už jasné, že najdôležitejším a jediným vedcom v Irane je duchovný vodca ! 🙁

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  pbpitko

    Požádal bych o návrat k tématu článku. Diskuse se tu začíná až nepříjemně rozbíhat mnoha OT směry. Děkuji.

    Asdf
    Asdf
    7 let před
    Odpověď  pbpitko

    Myslím, že trocha legrace neuškodí 😉

    Vlado
    Vlado
    7 let před

    Časť vojenskej základne v Semnane (180 km východne od Teheránu) sa premenovala na Imam Khomeini Space Center. Žiadna nová základňa nie je, je to to isté len s novým názvom.

    Jiří Hošek
    Jiří Hošek
    7 let před
    Odpověď  Vlado

    Takže vzdálenost obou ramp je necelé tři kilometry.

    Jiri Kouril
    Jiri Kouril
    7 let před

    Nechte té politiky, podívejte se na video. Myslím, že na jeho konci je vidět změna ve spalinách motorů a prudká změny dráhy. Pak video končí. Takže došlo k selhání u některého motoru a následovala destrukce rakety, která už na videu není.

    Daniel Bozner
    Daniel Bozner
    7 let před
    Odpověď  Jiri Kouril

    Je to tak, teď jsem se na to podíval znovu.

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před
    Odpověď  Jiri Kouril

    Děláte čest svému jménu. 🙂 Jo, dobrý postřeh.

    maro
    maro
    7 let před
    Odpověď  Jiri Kouril

    Ta změna hoření tam je, ale destrukce se nakonala ani v dalších sekundách. Tady máte delší video, koukněte na čas 2:50
    https://www.youtube.com/watch?v=1vfZSG_bK3w

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před
    Odpověď  maro

    Tak zřejmě vědecká balistická střela. Té hezké hlasatelky je škoda, pamatuji dobu, kdy směly do televize bez toho overalu.

    Racek
    Racek
    7 let před
    Odpověď  maro

    Příště se to povede. Jinak jim držím palce. Trochu málo o nich vím. Jsou asi se Syřany jediní normální na tom středním východě, s kterými lze vážně jednat.

    Kamil
    Kamil
    7 let před

    Írán je fakt zvláštní stát, takový schizofrenní. Určitě je to tím, že se Peršané nikdy nenechali arbizovat. Na jednu stranu je moderní, vlastně jediný muslimský stát s vesmírnými ambicemi, s částečně svobodnými volbami, ale v zajetí bigotních kleriků. A ta schizofrenie je všude, ženy mají chodit zahalené, ale Írán je obrovský trh s odvážným erotickým prádlem. Ajatolláh co tři roky zakazuje používání satelitních antén. Je zakázáno, aby se spolu bavili nesezdaní muži a ženy, mladí to obcházejí tak že holka napíše telefon na papírek, hodí ho na zem s kluk ji zavolá na mobil. A telefonují si na 3 metry. Když se zeptali ajatolláha, jestli není čas ten zákaz zrušit, on pravil, že je to zbytečné, když se to dá tak snadno obejít. Írán by byl skvělý spojenec ve snaze modernizovat muslimský svět, kdyby nebyl úhlavním nepřítelem.

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    7 let před
    Odpověď  Kamil

    Ajatolláh je jasným agentem mobilních operátorů. 🙂 Jsem nadšen všeobecným přehledem čtenářů Kosmonautixu. Nepřekvapuje mne to, ale těší.

    Racek
    Racek
    7 let před
    Odpověď  Kamil

    Šátky nosí, ale začínají až od poloviny hlavy. Každý rok se kousek posunují. Dozadu.

    Kevil
    Kevil
    7 let před

    Pro Mr. Rudolfa Simu a , dle jeho vlastnich slov,tuhnouciho smajlika: Az proces tuhnuti Vaseho smajlika dosahne finalniho stadia, zkuste si  zjistit informace koho a kdy Iran naposledy vojensky napadl, dale vyhledat informace o postaveni zen a treba krestanske mensiny za Asada a porovnat je se situaci v okolnich statech. K excesum dochazi v teto oblasti bohuzel casto. Nekomu projde srovnani vesnic se zemi bagry a buldozery, zavreni statisicu puvodnich obyvatel, kteri zde zili stovky let a do doby nez se jim tam umele nasackoval jiny narod ,nikoho atentaty neohrozovali, do ghetta u pobrezi , no a nekoho jineho je treba za excesy humanitarne vybombardovat a nasledne uzavrit s  jinym zdejsim rezimem, ktery usekava lidem ruce a bicuje zensky, zbrojni obchody za miliardy. Ukazovat Iran, ktery nikdy nikoho vojensky nenapadl , jako nepritele, a zaroven v jeho okoli  bratrsky humanitarne demokratizovat bombami Irak, Syrii a Lybii s uzasnymi prinosy pro mistni obyvatelstvo je trochu chucpe. Mimochodem, nasli se v rozvalinach Iraku uz ty zbrane hromadneho niceni ? Nebo Zapad poslal Iracany do stredoveku zbytecne? 

    Aby toho nebylo malo je treba udelat chaos  i na Starem kontinentu, tak pres cednik, ehm pardon hranici, do Evropy k nam proudi vysledek demokratickeho exportu plus  bonus, kdy Frontex a ziskovky pomalu malem lovi z more i Afroamericany spadle nahodou pri koupani z odfouknuteho lehatka u lybijskeho pobrezi.

      Tak tuzte sveho smajlika nadale,preji Vam v tomto smeru hodne uspechu , ja si jdu uzit vikend, hezky den a slunce v dusi

    P.S.: Omluva za treti a posledni OT prispevek v tomto vlaknu

    Goodman
    Goodman
    7 let před
    Odpověď  Kevil

    Vážený pane, zbytečně tu ztrácíte čas. Váš intelekt a obrovský politicko-společenský přehled, kterým tu oplýváte a dáváte jasně najevo, je tu nedoceněn. Proto byste se měl o své postřehy raději podělit s virtuálními přáteli na diskuzích novinky.cz. Tam zajisté najdete více názorových shod a milovníků zločineckých režimů a tyranů, kterých se tu zastáváte. Jen než budete intelektuálně opět perlit (prosím ne zde), tak si nejdříve něco zjistěte o režimech Talibanu, Hamásu, rodu Assadů, plukovníka Kaddáfího, Hussaina, KLDR apod. Nevím, zdali by vám vyhovovalo žít pod rukou tyranů, kteří si dopřávají neuvěřitelný luxus, zatímco vy byste trpěl hladem. A hlavně byste nemohl psát nesmysle na internetu. Jen jednou byste zkritizoval milovaného vůdce a už byste šupal na popraviště.

    maro
    maro
    7 let před
    Odpověď  Goodman

    Trochu s tím politickým školením brzděte. Místo jednoho diktátora Kaddáfího je teď v Lybii dvacet lokálních diktátorů a lidem se tam žije zatraceně hůř než za toho Kaddáfího. Něco podobného čekalo Sýrii, ale naštěstí k tomu nedošlo. I v tom Egyptě dnes je „vojenská diktatura“, která svrhla demokraticky zvolené (!) Muslimské bratrstvo a lidi jsou za to zatraceně rádi.
    Hamás je organizace, která bude vždycky bojovat za ukradenou Palestinu, kterou britští kolonizátoři jen tak darovali židovskému státu.
    Samozřejmě jako Evropan jsem rád, že tam ten Izrael je, jako protiváha tomu arabskému světu a je jasné, že to nemá lehké. Ale ten Hamás je jen důsledek jeho ne úplně spravedlivé existence.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  maro

    Znovu opakuji všem diskutujícím, že poslední příspěvky začínají výrazně opouštět tématický rámec článku! Děkuji za pochopení.

    George
    George
    7 let před

    Rekl bych ze to z Idnesu:

    Trump v Saúdské Arábii uzavřel dohody za stamiliardy dolarů
    http://zpravy.idnes.cz/donald-trump-saudska-arabie-usa-rijad-dwf-/zahranicni.aspx?c=A170520_195619_zahranicni_dtt

    Zivot za Asada byl „opravdu drsny“:
    Hafiz al-Asad odmietal sunnitským nižším vrstvám každú štátnu ochranu, naopak, s protiislamisticky naladenými kresťanmi budoval úzke vzťahy. Kresťania požívali možnosť bezplatného vzdelávania a tým aj vzostupu medzi sociálne elity.
    https://www.postoj.sk/6179/ako-sa-zilo-krestanom-v-syrii-pred-vojnou2

    Ale opravdu jsi mu to nandal Goodmane. Sorry, v diskuzich zasadne tykam.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  George

    Znovu opakuji všem diskutujícím, že poslední příspěvky začínají výrazně opouštět tématický rámec článku! Děkuji za pochopení.

    vedator
    vedator
    7 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Pri KLDR, blizkom vychode a inych podobnych temach, dokonca aj niekolkych ruskych, bez ohladu na vek a inteligenciu diskutujucich, sa debata zvrhne na politicku alebo nazorovu prestrelku. Je jasne, ze sa vsetci nezhodneme, no clanok bol o kozmonautike.

    Vzhladom na to, ze upozornenie od redakcie je vacsinou ignorovane, osobne by som hned zahlasoval za zamknutie diskusii pri podobnych clankoch a clanok jednoznacne nechal!

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    7 let před
    Odpověď  vedator

    Zamykání diskusí je sice možné, ale osobně jej považuji za naprosto poslední krok, který bych použil jen pokud by všechno ostatní selhalo. Další možností je vypnout komentáře jen dočasně -třeba na 4 hodiny. Diskutující by tak mohli dostat důrazné varování.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.