sociální sítě

Přímé přenosy

Atlas V (Kuiper-1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Astroscale

Společnost Astroscale US oznámila na 40. kosmickém sympoziu 8. dubna, že její družice Astroscale US Refueler, známá také jako APS-R, dotankuje hydrazin do dvou družic U.S. Space Force.

CLPS

Společnosti Redwire a ispace podepsaly memorandum o porozumění během 40. vesmírného sympozia 8. dubna, v němž se dohodly na společném provádění lunárních misí, jako jsou ty v rámci programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Orbital Watch

Nákupní oddělení U.S. Space Force oznámilo nový program sdílení zpravodajských informací, Orbital Watch, jehož cílem je varovat provozovatele komerčních družic před potenciálními hrozbami pro jejich orbitální prostředky.

GPS III SV-08

U.S. Space Force převádí vynesení družice GPS od společnosti United Launch Alliance ke SpaceX. Družice GPS III SV-08, osmá v konstelaci GPS III, je nyní naplánována ke startu nejdříve koncem května na palubě rakety Falcon 9.

LeoLabs

LeoLabs, kalifornská společnost specializující se na sledování vesmírných objektů, představila mobilní sledovací radarový systém zaměřený na vojenské zákazníky. Nový systém Scout je přenosnou verzí zavedené pevné radarové infrastruktury společnosti.

Americké ministerstvo obrany

Americké ministerstvo obrany udělilo dohromady 13,7 miliardy dolarů v kontraktech na služby pro vynášení nákladů společnostem SpaceX, United Launch Alliance (ULA) a Blue Origin, což je poprvé, kdy tři společnosti budou sdílet odpovědnost za vynesení vojenských a zpravodajských zařízení s vysokou prioritou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Phobos nad Marsem

Možná vás nedávno zaujal nově zpracovaný snímek většího z Marsovských měsíčků s atmosférou a povrchem planety pod ním. Možná jste se dokonce s podobnými snímky ještě nesetkali. Pohled na takové snímky má mít své místo i na portálu o kosmonautice, protože je pěknou ukázkou vedlejšího produktu dobývání vesmíru. Tento vedlejší produkt by měl být ale chápán jako důležitý, protože veřejnost často ocení právě tyto snímky, než jen suchá data. Navíc, jak možná víte, tato fotografie není v historii ojedinělá a tak po kratším hledání, které jsme vám s dovolením ušetřili, můžeme uvést i jiné podobné obrázky z minulosti. Závěrem si určitě tento zvláštní měsíc zaslouží i jeden detailní pohled v nepravých barvách. Článek budiž oslavou krás vesmíru i toho, jak se na jednu věc dokázaly podívat kosmické sondy tří různých agentur.

První obrázek, který vidíme ve výřezu výše, má i svoji širší alternativu, kterou uvádíme na druhém obrázku. V obou případech ji pořídila indická sonda Mars Orbiter Mission, známá dnes spíše jako Mangalján. Snímek není nový, pořízen byl již 14. října 2014 (viz též Twitter Mangalján), tak snad neurazí. Na druhé straně Emily Lakdawalla jej uvedla v novém provedení. Phobos na něm není tak tmavý a fotka má prostě své kouzlo.

Phobos a Mars. Zdroj: ISRO / ISSDC / Emily Lakdawalla
Phobos a Mars. Zdroj: ISRO / ISSDC / Emily Lakdawalla

Výše uvedené obrázky opět připomněly, jak krásný umí být svět planet a jak úžasné je, když jej můžeme znovu a jinak pozorovat. Dříve nám naprosto bezprecedentní pohled na měsíc Phobos poskytla také Evropská vesmírná agentura prostřednictvím své oběžnice Mars Express. Oba detailní pohledy nabízíme v plném rozlišení na klik v odkazu a níže je jen jejich společná sloučená a zmenšená verze. Co na tom, že byly zveřejněny již v roce 2010, jsou dechberoucí.

Phobos z Mars Express / kamera HRSC. Zdroj: ESA/DLR/FU Berlin
Phobos z Mars Express / kamera HRSC. Zdroj: ESA/DLR/FU Berlin

Začali jsme poněkud vzdáleným, ale kouzelným snímkem z indické kosmické sondy, pokračovali nádherným a detailním snímkem ze sondy evropské. Náš pohled na měsíc Phobos tak nemůžeme zakončit jinak, než obrázkem americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Barvy jsou nepravé, ale detaily skvostné. Pokud se k vám ta informace nedostala, tak velký kráter, který jakoby ani měsíci nepatřil, je Stickney (Angeline Stickney byla manželka objevitele marsovských měsíčků Asapha Halla). Je obdivuhodné, že tělesa této velikosti, ať už v pásu planetek, nebo jako zde u Marsu, jsou schopna přežít tak ohromné srážky, tvořící tyto nečekaně velké krátery. Ještě větší záhadou zůstávají rýhy, nacházející se na velké části povrchu. Ale záhady, to je to, proč se dělá věda a snad se brzy své sondy dočká i Phobos a podaří se prolomit prokletí kosmických sond, které se jej měly pokusit zkoumat. Obě předchozí sovětské mise Fobos selhaly v blízkosti Marsu (jedna i chybným povelem) a další sonda se dokonce ani na cestu k Marsu nedostala, když uvízla na zemském orbitu (Fobos-Grunt).

Kráter Stickney. Zdroj NASA/JPL-Caltech/University of Arizona
Kráter Stickney. Zdroj NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Dodatek 3.5., 20:00:

Jak se ukazuje, i zakončený článek si někdy zaslouží pokračování. Tentokrát je to i díky vám, protože pozornému čtenáři „marianovi“ narozdíl ode mne neutekla ještě jedna úžasná fotka Phobosu nad Marsem. A to právě ze zmiňované sondy Fobos 2. Snímek stihla pořídit ještě několik dní předtím, než došlo k jejímu selhání. Děkujeme za upozornění.

Phobos nad Marsem ze sondy Fobos 2. Zdroj: http://www.planetary.org
Phobos nad Marsem ze sondy Fobos 2. Zdroj: Russian Academy of Sciences / Ted Stryk

Zdroje informací:
http://www.planetary.org/
https://twitter.com/mangalyaan
http://www.americaspace.com/
http://www.unmannedspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/B_RSgI5VAAAKdLF.jpg
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/4-mars/2016/20161006_MCC_MRC_20141014T112559854_D_GDS-phobos.jpg
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?s=800b60c0d19a974441166bfb4e648f6d&act=attach&type=post&id=23081
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?s=800b60c0d19a974441166bfb4e648f6d&act=attach&type=post&id=23082
http://www.planetary.org/multimedia/space-images/mars/phobos_mars_vsk_19890228_1330.html

 

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
marian
marian
7 let před

Len pripomínam, že v článku okrajovo spomenutá sovietska sonda Fobos 2 predtým ako zlyhala tiež stihla poslať niekoľko na tú dobu veľmi pekných snímkov Phobosu nad Marsom(vid napr. http://www.planetary.org/multimedia/space-images/mars/phobos_mars_vsk_19890228_1330.htmlhttp://mentallandscape.com/C_Fobos_11.jpg)

Malky
Malky
7 let před
Odpověď  marian

Nemůžu si pomoct, ale ta první fotka vypadá jako animace z nějaké staré PC hry 🙂

maro
maro
7 let před
Odpověď  Malky

To ale tak vypadají všechny. Jak ta z toho Fobos 2 tak ta z toho MarsExpresu. Fobos je tak temný šutr, že na něm nejsou z těchhle vzdálenosti vidět žádné stíny, žádné odrazy a okraj je jako, kdyby to někdo vystřihl nůžkama. Tedy přesně jako ty staré animace, které ale samy od sebe ty opary a odrazy taky neuměly.

maro
maro
7 let před
Odpověď  Malky

P.S. To je nakonec i důvod proč i ta superdetailní fotka je v nepravých barvách. Lidské oko není trénováno ani nemá zálibu hledat detaily v tisíci odstínech skoro černé.

zvejkal
zvejkal
7 let před

Krasne.

Radim
Radim
7 let před

Na těch prvních fotkách je dobře vidět, že Phobos je ve srovnání s naším Měsícem „jen“ velký šutr. Názorné a krásné!

Kenny007
Kenny007
7 let před
Odpověď  Radim

Mít takový dvacetikilometrový šutr s vázanou rotací u Země, to by byla stanice..

Alois
Alois
7 let před

Indové mohou být právem pyšní na svou sondu u Marsu. Nejen, že uspěli na první pokus, ale zvládli velice složitou trasu a ačkoli sonda má být “ jen“ technologická, posílá velice kvalitní snímky.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Jak těsné bylo to setkání MAVEN a Phobosu 6. března? Phobos se pohybuje přibližně 1 km/s, MAVEN ho minula o 2,5 minuty, což by asi znamenalo nějakých 150 km, ale do toho ještě vlastní rychlost sondy a její dráha, která je přibližně kolmá na dráhu Phobosu… Jaká tedy byla ta vzdálenost?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.