sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Kosmičtí kutilové z Dánska odpalují raketu

Pokud sledujete kosmonautiku, zřejmě Vám neutekly informace o dánské společnosti Copenhagen Suborbitals. Ta se proslavila především tím, že se snaží ke kosmonautice přistupovat jednodušším stylem s maximálním zapojením běžně dostupných technologií. Dnes nás čeká start jejich rakety Nexø I, která má odstartovat z plovoucí odpalovací rampy. Nosič o délce 5,6 metru spaluje kapalného pohonné látky a firma počítá s tím, že dosáhne výšky 5 – 6 kilometrů. O záchranu hardwaru se postarají padáky. V tomto článku máte možnost celý start sledovat živě.

Společnost Copenhagen Suborbitals považuje raketu Nexø I za vývojový krok k větším nosičům, které by měly vyústit ve vyslání amatérského kosmonauta. K tomu vede dlouhá cesta, jejíž důležitý krok budete moci sledovat živě už od 11:15 našeho času.

EDIT 1: Začátek přenosu se posouvá na 11:40 SELČ.

EDIT 2: Kvůli menším technickým problémům se spojením se začátek přenosu odkládá na 13:30 našeho času.

EDIT 3: Po sérii odkladů to momentálně vypadá na vypuštění v 15:10 SELČ.

EDIT 4: Nyní se zdá, že se bude startovat v 15:40 SELČ.

Zdroje informací:

http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=41&t=292&start=50#p68256

http://copenhagensuborbitals.com/nexo/

Zdroje obrázků:

https://pbs.twimg.com/media/CPWcsfVWcAAZatu.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
43 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Daniel Heřt
8 let před

Tady: http://tv2bornholm.dk/default.aspx?newsID=108380 zrovna běží živý přenos dánské televize

Milan Štrup
Milan Štrup
8 let před

Start odložen na 13:30

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Milan Štrup

Díky, už jsem to doplnil do článku.

Vladimír Podivínský
Vladimír Podivínský
8 let před

Chybí tam živě a česky!

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před

Tohle je spíše okrajová (byť svým způsobem zajímavá) součást kosmonautiky. Živě a česky bychom rádi využívali pro větší projekty. 🙂

Jakub
Jakub
8 let před

proč to nejede

Karel Zvoník
8 let před

Pokud chápu dobře přesunuto na 14:30

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Karel Zvoník

Přesně tak, máme odklad.

tonda
tonda
8 let před

to je krása,takový větší modeláři!ten technik v kraťasech,doufám,že to hadici s kyslíkem nezapoměl připojit!teď ještě zapálí doutnák,skočí do moře a co nejdál!A taky to jde!Co by to stálo dolarů a ty elektroniky v americe!Ale líbí se mě to!

Milan Štrup
Milan Štrup
8 let před

Řekl bych, že už to začíná vypadat vážně. Máme dotankováno.

Daniel Heřt
8 let před

Teda, ty dánové jsou pěkně odvážní, ta padající raketa klidně mohla někoho z nich trefit. A teď koukám že jeden z nich plave ve vodě a snaží se zachránít zbytky, ze kterých pořád uniká tekutý kyslík 😀

Milan Štrup
Milan Štrup
8 let před
Odpověď  Daniel Heřt

To teda jsou, ale za úplný průšvih bych to nepovažoval, zvláště s ohledem na okolnosti. Za mě palec nahoru.

Exa
Exa
8 let před

To ale asi nebylo v plánu, ne? 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Exa

Skončilo to trochu neplánovaně.

tonda
tonda
8 let před

Dugi,vem si z těch dvou komentátorů trochu jejich humoru,až budeš komentovat další Živě a česky!Vyloženě to berou s humorem,i když se nedaří podle plánu.Připomínalo to přistání SRBček z STS,a ani nepotřebovali padáky,kluci jedni dánský!Čekal jsem,že to dva maníci vyloví z vody,postaví k tomu klacku,připojí hadice a do tmy letíme znovu!To by Elon asi bledl závistí!Pánové,nezadařilo se,ale sranda musí bejt!Tak příště!

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  tonda

Pokusím se. Ale zase z toho nechci dělat nějakou haha show. Živě komentované přenosy jsou pořád nový produkt, u kterého stále hledáme to nejlepší podání. 🙂

Ondra_99
Ondra_99
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Klidne by na to mohla byt anketa, za me klidne uvolnenejsi styl (ale zaroven vecny) muze byt zajimavy. Urcite ponechat zajimave informace okolo. Ale stejne hlavni je ze je z toho citit nadseni pro vec. Prvni pristani 1. stupne rakety Falcon 9 si myslim muze konkurovat hrave s nadsenim komentatoru u obrich sportovnich uspechu. To musim rict ze melo vetsi naboj, nez original hosted webcast.

Ondra_99
Ondra_99
8 let před
Odpověď  Ondra_99

* Prvni pristani na mori.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Ondra_99

Ono je to tím, že pořád cítím, že jsem při přenosech trochu nervózní, aby se všechno podařilo, aby byly vyrovnané zvukové linky, abych neminul žádnou důležitou chvilku – jako třeba jednou když startoval Sojuz a jednomu z diváků vadilo, že v době, kdy posádka začala cítit beztíži, tak že jsem promítal nějakou ilustrační grafiku. Zkrátka se během přenosu hodně soustředím na to, aby všechno probíhalo správně a abych na nic nezapomněl. Proto to může být občas trochu strnulé. Snad si to ale časem sedne. Mám ale radost, že se naše přenosy divákům líbí a doufám, že tomu tak bude i nadále. 🙂

tonda
tonda
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jasně Dušane,žádnou haha šou:Já to myslel s nadsázkou!Živáky děláš moc dobře,na tom nic neměň!Ale oni to pojali jako vyloženou zábavu,nevím,kdo to byl,ale až tak srandovní to asi nebylo.Myslím si,že to raketa nezvládla v okamžiku Qmax,podle videa,a rozpadla se v místě spojení nádrží?Druhý stupeň asi neměla.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  tonda

Díky za pochvalu, ale jsem otevřený diskusi, která může přenosy obohatit.

bill
bill
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Souhlas. Tak jak jsou ty komentované přenosy dělané teď, tak mi to připadá adekvátní dané věci. Nic bych neměnil. Klidně ještě více zajímavých dat. Děkuji. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  bill

Díky za pochvalu. 🙂

Racek
Racek
8 let před

Musím ocenit, že docela dlouho raketa letěla stabilně, takže systém řízení byl dobrý (tedy pokud tam nějaký byl, že). Pak se něco pohnojilo, ale přátelé, kdo z nás by jim nezáviděl, klukům dánským!

B.Boruvka
B.Boruvka
8 let před

Podle me super uspech! Kdyz jsem se dival na testovani motoru tak jim sel stabylne jen asi 2 sekundy,a ted to letelo jako dospela raketa!!! Parada!
-Ten kameraman je horsi nez ja….;-)

B.Boruvka
B.Boruvka
8 let před

To Racek-
rizeny to bylo-pod vytokovou triskou jsou ridici plosku pro vektorovani

Racek
Racek
8 let před
Odpověď  B.Boruvka

Díky, už to vidím. Takže o to víc je to přece docela úspěch!

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před

…nechci vám brát iluze, ale nový projekt to rozhodně není.
Pokud si vzpomínám, měli velkého sponzora, který financoval počáteční vývoj a první start(y), ale s hlavním aktérem se rozešli poté, co začal bez předchozí dohody pracovat na pilotované verzi (což s ohledem k tomu, že sotva otestovali relativně malou raketu bylo dosti na pováženou).
To že je hlavní aktér přílišný snílek bez potřebné erudice je znatelné i v návrzích prezentovaných na jejich WEBu.
Asi největším problém je totální rozpolcenost (pracují na více věcech současně) prakticky bez jakékoliv ekonomické zpětné vazby (tedy např. něco menšího vyvinout, prodat formou technologií nebo služby, a teprve následně pokračovat …tedy pokud nemám vlastní hodně velký balík peněz).
Celé se to stále ještě jeví jako hodně fandovské, i když se asi proti minulosti trochu polepšili.

PS: Proč některé věci vyvíjejí a raději je z počátku nekoupí nebo nepřevezmou, či se z nich alespoň nepoučí ?!?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

Asi chtějí jít svou vlastní cestou, při které testují, co všechno jde a co už ne.

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

…no jo, ale vlastní cesta by měla být efektivní a zodpovědná (především k investorům, ale i zaměstnancům). Postavená na reálných základech… a ne jen snech (do určité míry snít si mohou jen ti, co na to mají – ekonomicky, organizačně i technicky.

PS: Třeba jen začínat LOXem je hodně odvážné vzhledem k problémům s potřebnou odolností použitých materiálů i sekundárními problémy s námrazami.
Samozřejmě pokud chtějí vyvinout nový raketový motor, měli by se primárně soustředit jen na to (tady se ale trochu obávám dostatku odborníků na danou problematiku v týmu).

Racek
Racek
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

Především je to obrovská zábava a ušlechtilý koníček, Vy jste nic podobného v mládí nedělal? Já třeba s kamarády v mládí stavěl loď, zrcadlový dalekohled když letěla Kohoutkova kometa a pod. kraviny. I ty rakety byly, v rámci možností. Někdy se divím, že jsem to ve zdraví přečkal.. Pochopitelně bylo třeba každý úspěch i neůspěch řádně pivem zavlažit. No, ta získaná manuální zručnost i určité konstrukční postupy při řešení úkolů (plány se moc sehnat nedaly, tehdy) se časem přece jen hodily… Já je obdivuji a tiše jim závidím.

B.Boruvka
B.Boruvka
8 let před

To Kolemjdouci,
po vsech tech letech jsem si celkem jistej ze vi co delaji,ac to tak nekterym „odbornikum“ nemusi pripadat.
Mam dojem ze si pan kolemjdouci malicko protireci kdyz rika:
Asi největším problém je totální rozpolcenost (pracují na více věcech současně) prakticky bez jakékoliv ekonomické zpětné vazby (tedy např. něco menšího vyvinout, prodat formou technologií nebo služby, a teprve následně pokračovat …tedy pokud nemám vlastní hodně velký balík peněz).
A potom:
PS: Proč některé věci vyvíjejí a raději je z počátku nekoupí nebo nepřevezmou, či se z nich alespoň nepoučí ?!?….

Jsou to chlapy co to montujou a letujou po garazich… kdo by si koupil raketove technologie od amateru…Doporucuji se podivat na vsechna videa od zacatku,to co delaji je,dostat se selskym rozumem a sikovnejma rukama do vesmiru…Investory samozrejme potrebovat budou,ale ti prijdou az uvidi vysledky,a ja verim ze jsou na skveli ceste! Jen tak dale!

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před

Dnes není třeba nic vyvíjet. Obecně jsou známy principy konstrukce nejen raketových korpusů, ale i motoru, stabilizace, spojení atd.. Jsou známy i materiály z nichž jsou jednotlivé prvky konstruovány a jsou i dostupné na trhu. Jsou i odborné firmy kde si je možné zadat k výrobě cokoli, pokud ovšem jsou peníze. Sponzorovat výrobu raket v garáži a ještě navíc pro kosmonauta může snad jen movitý chovanec Bohnic, či Kateřinek.
Stavět dnes rakety systémem Goddard na koleně někde v garáži z materiálů nakoupených v Kovošrotu a snít o tom, že na vršek posadí kosmonauta, znamená posunout se v čase o 100 let zpět a ignorovat dnešní svět.

Adam Trhoň
Adam Trhoň
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

„Už to všechno bylo vynalezené, tak to radši nakoupíme za tak šílenou cenu, že na to vlastně nemáme peníze, takže nebudeme dělat nic.“ Správně?

Amper
Amper
8 let před

2Alois/Kolemjdouci – koupit se da vsechno na svete. Ale presto se najdou lidi kteri si nekoupi dron od DJI ale postavi svuj, nekoupi si auto od skodovky a radsi si postavi kitove auto nebo uplne neco na koleni. Jiste, borci z danska asi nedobudou svet dopravy nakladu na vesmirnou stanici. Ale to ze budou mozna casem schopni dopravit do vesmiru par cubesatu jim bude urcite stacit. Pro ne je to primarne desna zabava.

Sedet v hospode nebo doma u internetu (nebo u televize)a nadavat jak je vsechno hrozny umi kazdej. Ale sebrat se a zacit neco delat muze kazdej.

I Elon mohl koupit hotovou raketu misto toho aby lil prachy do SpX, kdyz rikal ze pristine s prvnim stupnem tak na nej koukali jak na blazna, kdyz rikal ze udela elektrickej luxusni sportak tak na nej koukali jak na blazna. Ted se mu tleska.

Ja jim fandim asi na tom nezbohatnou ale rozhodne verim tomu ze minimalne par z nich najde v pohode praci treba u SpaceX. A ja si jdu uklidit dilnu protoze je hnusne a na Letiste nema cenu jezdit 😀

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před
Odpověď  Amper

Elon má ale špičkové inženýry, používá špičkovou technologii, spolupracuje s NASA a zcela jistě nestaví své nosiče v garáži a nesnaží se vynalézat vynalezené.

Amper
Amper
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Jedna citace :

In late 2001, Mueller began developing a liquid-fueled rocket engine in his garage and later moved his project to a friend’s warehouse in 2002.[1] His design was the largest amateur liquid-fuel rocket engine, weighing 80 lb (36 kg) and producing 13,000 lbf (58 kN) of thrust.[1] His work caught the attention of Elon Musk, PayPal co-founder and CEO of Tesla Motors, and in 2002 Mueller joined Musk as a founding employee of SpaceX.

Takze jak vidis, i stavba motoru v garazi muze mit jako konecnou stanici neco jako je Merlin 😀 Samozrejme ze Mueller mel nejake zkusenosti z predchoziho zamestnani ale to maji kluci u CSO taky.

Navic – oni opravdu nejsou takovy amateri jak to vypada 🙂 Jinak by tezko dostali cenu od FAI.

Trabis
Trabis
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Tady samozřejmě záleží na co pokládáte akcent .. pokud na vynalézaní či na vlastní tvorbu a výrobu. A i B posunují svět vpřed a řekněme, že i k demokratizaci vesmíru. Demokratizace se stává právě když vznikne široká základna generující výsledky směrem vzhůru. Byznys postupuje přesně opačně. To je obecně jeden z největších problémů současnosti obecně.
Tento projekt, zdá se, právě tento systém v kosmonautice jako jeden z prvních narušuje a jde na to odspoda. S nadsázkou, stačí jen aby vznikla širší základna více projektů a bude tu další „revoluce“. Garážové projekty právě hledají dostupnost právě z obyč věcí. Nezapomínejte že technický pokrok právě vede primárně demokratizaci špičkových technologií, dnes běžně máme doma posuvku co měří na tři řády, soustruh co vyrobí věc na dva řády, o výpočetní technice či dronech nemluvě. To je dnes obyčejné dílenské vybavení. Kdo měl doma před lety jen tupě pájel má dnes svářečku na „barevné“ kovy či nerez. Nerozumím v čem vidíte problém, pokud lidé doma staví úspěšně auta, elektrárny, padáky, letadla či lodě, proč ne vesmírné lodě. Koncept vodní lodě je vymyšlený sakra dlouho a stejně každý rok se objeví něco z čeho si uděláte loďku levněji lehčeji a sám. Pramice, která se bastlila z dřeva, plechu či epoxidu celou sezónu uděláte dnes sám za den z pár vodovodních trubek a bazénové folie a poslouží stejně a je o pár desítek kilo lehčí.
Jistě, koupit vymyšlené a úhledně zabalené s „rychlými výsledky“ lze lecos, ale o to víc je skvělé, že tito „amatéři“ prošlapávající cestu, nemají v tomto případě bysnys na prvním místě.

Amper
Amper
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

mozna jedna poznamka – jedny z prvnich quadcopter (coz jsou ty drony ktere ted prodava kazdy) postavili amateri doma, za pouziti vykuchanych ovladacu z konzole Nintendo Wii (byly to prvni rozumne dostupne akcelerometry). Na zaklade toho se rozjel postupne multimiliardovy business. Zajimave je ze treba kamaradum z US todle vysvětlovat nemusim, je tam proste spousta „garážových“ firem které jsou ted velke – napr. Apple, Google nebo HP.

Ale nemusíme chodit daleko a staci se podivat i po ceskych kotlinách – napr. na firmy Prusa Research. V době kdy zacal vznikat RepRap projekt uz byly 3D tiskarny bezna ale extremne draha věc. Ted ji mam doma a Prusa hlasi ze bude mit miliardovy obrat. A to prosim na věci která je Open Source a kazdy (vcetne cinanu) to muze oslehnout.

Mel jsem ještě par vet ale smazal jsem je, nechci to tu Dugimu posouvat do politické diskuse.

Ja se proste tesim az bude raketova technika nasledovat drony nebo 3D tiskarny a budu si moct vypustit svůj první cubesat. Koukat se na zem pomoci video prenosu z modelu je super ale z cubesatu nebo aspon z suborbitalniho skoku to bude ještě lepsi 🙂

B.Boruvka
B.Boruvka
8 let před
Odpověď  Amper

Absolutni souhlas!!! 😉

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před

…zdá se, že jste neporozuměli, co bylo napsáno, neboť patrně neznáte historii tohoto projektu (na jejich WEBu leccos není) a někteří se tam pořádně ani nepodívali 🙁
Co je hlavně zarážející, je způsob realizace za CIZÍ peníze (nejprve velký sponzor, nyní ho nahradili menší + drobní privátní dárcové) …jinými slovy totální ekonomická nezodpovědnost vůči nim (to byl také hlavní důvod, proč původní sponzor odešel).

PS: Tedy zda to vyvíjí v garáži tolik nevadí, vadí hlavně nesystematičnost (i když nyní s rozšířeným týmem se to zlepšilo).

Malky
Malky
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

Sponzorují je lidé, kteří vědí co dělají a chtějí jim ty peníze dát. Není to jako by ty peníze někde ukradli nebo je získali tvrzením že je použijí na nějaký jiný účel, každý kdo jim ty peníze posílá ví, že podporuje bandu nadšenejch kluků, kteří blbnou v garáži. Nemusíte s tím souhlasit, já také nesouhlasím se spoustou věcí za které jiní lidé utrácejí peníze, ale je to jejich věc 🙂

kolenjdoucí
kolenjdoucí
8 let před
Odpověď  Malky

…to u větších sponzorů nebývá pravdou. Ti očekávají většinou nějaký přínos (ať již formou reklamy, pak asi předchozí dění OK, ale spíše technologický nebo ekonomický) …a to že to po ztrátě původního mecenáše na tom toho moc nemění (jen si trochu dávají více pozor při prezentaci – např. drobní přispívatelé údajně platí provozní kapaliny…).

PS: K technice – podle videa motor přestal dostávat palivo, a tipl bych si, že zamrzlo (je vedeno téměř neizolovaně po povrchu nádrže s LOX a obsahuje část vody, která může vytvářet drobné krystalky, a tak v podstatě ne newtonovskou kapalinu).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.