sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Upravený Antares odstartuje později

Raketa Antares letěla naposledy v říjnu roku 2014, kdy ji pár sekund po startu postihlo selhání motoru AJ-26 na prvním stupni, takže nosič ztratil tah a zřítil se kousek od rampy. V dalších měsících firma Orbital ATK přešla na jiný typ motorů a vsadila na ruské RD-181. Pro ně se ale musela raketa drobně upravit, přesto se zdálo, že se plánovaný termín startu na začátku července podaří dodržet. Podle aktuálních informací ale tato možnost padla.

Firma Orbital ATK nyní hovoří o startu v průběhu srpna – důvodem by měl být dodatečný čas pro inženýry, kteří analyzují data nasbíraná během statického půlminutového zážehu. V první řadě jde pochopitelně o vyhodnocení, zda dvojice motorů na  prvním stupni pracuje správně, ale kromě jiného mají data ze statického zážehu mnohem širší využití. Jedná se třeba o programování letové dráhy, kterou má raketa sledovat, až bude vynášet loď Cygnus na oběžnou dráhu. Simulace se samozřejmě prováděly už dříve, ale nyní mohou inženýři „nakrmit“ počítače reálnými údaji o chování motorů v akci.

Příprava lodi Cygnus - SS Alan Poindexter
Příprava lodi Cygnus – SS Alan Poindexter
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Jak již bylo v minulém odstavci naznačeno, prvním nákladem vylepšené rakety Antares bude zásobovací loď Cygnus. Firma Orbital ATK dává všem těmto lodím přezdívky podle slavných amerických astronautů – v tomto konkrétním případě se použije označení SS Alan Poindexter. V útrobách se bude nacházet téměř 2400 kilogramů nákladu, který bude obsahovat zásoby, vědecké experimenty, ale i oblečení a potřeby pro údržbu stanice. Celá mise má označení OA-5 a bude se jednat již o šestý let lodi Cygnus k ISS (Mise OA-4 a OA-6 letěly na raketách Atlas V).

Celkově má společnost Orbital ATK na ISS doručit jedenáct zásobovacích lodí do roku 2018. Lodě Cygnus budou k ISS létat i v dalších letech, jelikož Orbital ATK uspěla ve druhém kole výběru zásobování ISS. V jeho rámci se počítá minimálně se šesti starty do roku 2024. V letošním roce bychom se měli dočkat ještě dvou letů lodí Cygnus k ISS včetně návratu do služby, který je plánován na srpen.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/…/hotfire_2016-05-31_at_5.43.37_pm_2_copy.jpg
http://spaceflightnow.com/…10154093835655479_897774254571350911_n.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.