křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

MaiaSpace

Francouzská vesmírná agentura CNES si vybrala MaiaSpace, startup podporovaný ArianeGroup, který vyvíjí znovu použitelnou malou nosnou raketu, aby převzal odpalovací rampu ve Francouzské Guyaně původně postavenou pro raketu Sojuz.

Starfish Space

NASA udělila smlouvu ve výši 15 milionů dolarů společnosti Starfish Space pro financování vývoje mise na inspekci trosek. Mise Small Spacecraft Propulsion and Inspection Capability je naplánována na konec roku 2026.

D-Orbit

Italská firma D-Orbit, zabývající se vesmírnou logistikou, získala 150 milionů eur (168 milionů dolarů) ve dvoudílném kole financování série C. Prostředky umožní společnosti D-Orbit vyvinout vesmírné cloud computing a servisní systémy na oběžné dráze.

Hydrosat

Společnost Hydrosat rozšiřuje oblast svého podnikání v Latinské Americe. V Mexiku a Guatemale využívají nástroje Hydrosatu ke zlepšení efektivity využívání vody, zvýšení výnosů plodin a podpoře udržitelného zemědělství prostřednictvím firemní platformy IrriWatch.

Space Rapid Capabilities Office

Space Rapid Capabilities Office (Space RCO), specializovaná divize v rámci US Space Force, zahájila první fázi projektu zaměřeného na vývoj infrastruktury pro družicové operace založené na cloudu.

Federální komise pro komunikace

Federální komise pro komunikace odhlasovala 26. září otevření širšího spektra pro Starlink a další negeostacionární družicové operátory. Operátorům NGSO se tak umožní přístup k frekvencím v pásmu 17,3-17,7 gigahertzů pro družicovou komunikaci.

Radian Aerospace

Společnost Radian Aerospace oznámila 25. září, že provedla první sérii pojížděcích testů prototypu PFV01, prototypu znovupoužitelného orbitálního kosmického letounu.

Satellite Control Network

Americké vesmírné síly postupují vpřed s plány na rozšíření své stárnoucí Satellite Control Network (SCN) využitím komerčních satelitních antén. Vesmírné síly čelí nedostatku kapacity, kdy se roční vypouštění družic podporovaných SCN od roku 2012 ztrojnásobilo.

Outside Analytics

Společnost Outside Analytics získala zakázku ve výši 25 milionů dolarů na integraci dat z družic pro varování před raketami a dalších senzorů v Laboratoři nástrojů, aplikací a zpracování (TAP) při U.S. Space Force.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ADRAS-J vyfotila horní stupeň H-IIA pěkně zblízka

Družice ADRAS-J od japonské firmy Astroscale úspěšně pokračuje ve své misi. Družice vypuštěná letos v únoru raketou Electron měla za úkol přiblížit se k vysloužilému hornímu stupni rakety H-IIA, fotit jej a vyzkoušet si pohyb v jeho blízkosti. Získané zkušenosti chce její majitel, společnost Astroscale, využít v budoucnu při konstrukci družic, které by se aktivně spojily s vysloužilými umělými kosmickými objekty a stáhly je do atmosféry. Družice ADRAS-J se zatím přesunula do vzdálenosti 50 metrů od horního stupně a úspěšně provedla jeho pozorování z fixního bodu.

Ačkoliv se ADRAS-J nemá s horním stupně rakety fyzicky spojit, má její mise velký přínos. Inženýry zajímá třeba to, jak vypadá horní stupeň po několikaletém pobytu na oběžné dráze. Velmi důležité jsou také pozorování zaměřená na to, jak rychle (případně zda) horní stupeń rotuje ve všech osách.

Zdroje informací:
https://x.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GQAchA1bEAEYHnb?format=jpg&name=large

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jura
Jura
3 měsíců před

Kosmické smetí samozřejmě představuje riziko pro aktivní mise, ať už pilotované nebo nepilotované. Zatím se řeší (teoreticky i prakticky) jeho odstranění stažením do atmosféry nebo případné dotankování některých družic pro prodloužení jejich životnosti. Kdyby to bylo technicky možné, NASA by také určitě raději provedla další servisní misi k HST a prodloužila jeho životnost. Přece jen vynesení čehokoliv na orbitu stojí nemalé peníze, i když je to později klasifikováno jako (již nepotřebný) odpad.
Jednou ale někdo přijde s technologií, jak tento odpad využít – recyklovat, aby to dávalo i ekonomický smysl. Přece jen se jedná často o drahé materiály, za které by vám na zemi ve sběrných surovinách utrhli ruce. Jejich cenu zvyšuje navíc to, že jsou v lokalitě, kde je vše nedostatkovým zbožím. Jedná se v podstatě o odpad v ceně zlata.
Zatím se k němu ale chováme jako k PET lahvím, které nejedno čuně nemá problém odhodit v lese. Občas je někdo sebere a snese z lesa do sběrných nádob ve městě, ale častěji je lesní dělníci přihodí do ohně při pálení větví po těžbě.

Vojta
Vojta
3 měsíců před
Odpovědět  Jura

Továrna na recyklaci odpadu na oběžné dráze by mohla být užitečná, ale zatím je to zhruba ve stejné fázi jako těžba z asteroidů. Prostě je to hodně náročné a neefektivní a spoustu věcí by bylo třeba vyvinout. Třeba to někdy bude.

Jura
Jura
3 měsíců před
Odpovědět  Vojta

Kouzlo „odpadu“ z nepotřebného hardwaru na oběžné dráze spočívá oproti těžbě z asteroidů v tom, že je jednak na dosah a současně by se jednalo o recyklaci existujících materiálů.
Přece jen asteroidy jsou nepoměrně dál a hlavně materiál se nejdříve musí extrahovat z horniny, což je energeticky hodně náročné. Vyprávět by o tom mohla posádka Červeného trpaslíka – těžařské lodi Jupiterské důlní společnosti 🙂

Regulus sector
Regulus sector
3 měsíců před

Mise k HST podle mne technicky možná je- a jen vyžaduje výrobu speciálního hardwaru – který bude po použití přinejmenším zčásti zahozen.
Jde jen o to, zafinancovat výrobu , testy a vynesení při startu lodi.
A zafinancovat , otestovat nové náhradní díly a vycvičit astronauty s novým vybavením.
Chápu, že se tolik nechce- vždyť je ve finále téměř dvojník Hubllea – New Roman Space Teleskope- s průměrem ( jak je to možné??? ) 2.39m
Přes to si myslím, že by to stálo za to!
Nicméně tohle rozhodnutí neleží na nikom z Evropy !

Děkujeme za registraci! 
Nyní můžete hodnotit články a psát komentáře.