sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Začala výstavba kosmodromu ve Skotsku

Společnost Orbex zahájila výstavbu kosmodromu Sutherland Spaceport. Oficiální ceremoniál se uskutečnil 5. května a pokud půjde vše dobře, půjde o první kosmodrom umožňující vertikální starty raket z území ostrova Velká Británie. Budoucí kosmodrom se nachází na severním pobřeží Skotska a má se stát domácí základnou ve Skotsku působících firem. Ty by mohly využívat zdejší infrastrukturu až k 12 startům raket ročně, které by mohly dopravovat družice na nízkou oběžnou dráhu Země. Sama firma Orbex, která ve Skotsku sídlí, má tu výrobní i testovací zázemí (a kromě toho v Dánsku najdeme její designové a další testovací zázemí) se snaží pokročit ve vývoji své ekologicky příznivé rakety Prime, jejíž první start by mohl přijít ještě před koncem letošního roku.

Společnost podepsala 50letou podnájemní smlouvu se společností Highlands and Islands Enterprise, která jí umožňuje řídit výstavbu startovního komplexu a převzít plné provozní řízení nového zařízení na komunitou vlastněném pozemku Melness Crofters Estate. Předpokládá se, že role společnosti Orbex na novém kosmodromu může podnítit významné soukromé investice, které budou přínosem pro místní komunitu – ať už z hlediska vytváření pracovních míst, příležitostí v dodavatelském řetězci, případně dalších souvisejících ekonomických přínosů. Zhodnocení ekonomických dopadů Sutherland Spaceport naznačuje potenciál ke generování téměř 1,26 miliard amerických dolarů dodatečných příjmů během následujících 30 let a měl by také podpořit vznik zhruba 250 nových pracovních míst.

Umělecká představa startu rakety Orbex Prime z rampy kosmodromu Sutherland Spaceport.
Umělecká představa startu rakety Orbex Prime z rampy kosmodromu Sutherland Spaceport.
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Samotnou výstavbou kosmodromu byla pověřena firma Jacobs, která je známá třeba svou spoluprací s NASA na jejích špičkových střediscích. Kromě výstavby samotné bude zajišťovat také podporu činnosti kosmodromu, provozní konzultace a inženýrské služby. Sutherland Spaceport se má údajně stát prvním uhlíkově neutrálním kosmodromem na celém světě – jak během výstavby, tak i při následném provozu. Kupříkladu rašelina vytěžená během výstavby bude znovu použita k obnově rozsáhlých ploch rašelinišť v jiných částech Skotska, které během staletí degradovaly.

Dorothy Pritchardová, předsedkyně historického sdružení Melness Crofters‘ Estate, dobrovolnické skupiny, která byla založena před 50 lety za účelem správy panství a zajištění dobrého hospodaření na půdě, uvedla: „Začínáme pozorovat hmatatelné ztvárnění snu, který se začal uskutečňovat před několika lety. Je to náš způsob regenerace této komunity a obrácení trendu úbytku populace tím, že dáme rodinám důvod tu zůstat, nebo se sem nastěhovat. Skutečnost, že tak činíme souběžně s ochranou životního prostředí je něco, na co jsme opravdu velmi hrdí.“

Plnorozměrová maketa rakety Prime.
Plnorozměrová maketa rakety Prime.
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Kristian von Bengtson, ředitel pro rozvoj a dočasný generální ředitel společnosti Orbex, popsal novou základnu takto: „Je to nový druh kosmodromu pro nový druh raket. Jsme v 21. století a aktivní udržitelné lety do vesmíru jsou základem. Doufáme, že také udáváme tón tomu, jak může být podnikání prospěšné, vytvářet pracovní místa a příležitosti a zároveň minimalizovat dopady na životní prostředí.“ Vloni v květnu firma odhalila konečný design své inovativní rakety Prime. Bylo to mimochodem poprvé, kdy byl v Evropě představen plně orbitální mikronosič. Raketa Prime má být 19 metrů vysoká (pro srovnání Electron měří na výšku 18 metrů) dvoustupňová raketa určená k vynášení družic o hmotnosti až 180 kilogramů na nízkou oběžnou dráhu.

Umělecká představa rakety Prime od britské firmy Orbex.
Umělecká představa rakety Prime od britské firmy Orbex.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Šest raketových motorů na prvním stupni dostane raketu do výšky přibližně 80 kilometrů a poté se jediný motor na druhém stupni postará o doručení na oběžnou dráhu, kde proběhne uvolnění nákladu. Firma Orbex ráda zdůrazňuje, že raketa Prime bude spalovat obnovitelné biopalivo Futuria Liquid Gas, které dodá britská firma Calor. Díky použití tohoto paliva má raketa výrazně snížit uhlíkové emise ve srovnání s jinými podobně velkými raketami vyvíjenými ve světě. Studie vypracovaná na University of Exeter říká, že jediný start Orbex Prime vyprodukuje o 96% méně uhlíkových emisí než srovnatelné rakety spalující fosilní paliva. Prime má být také znovupoužitelná a je navržena tak, aby na zemi i na oběžné dráze nezanechávala žádné trosky. Richard Lochhead, skotský ministr pro malé firmy, inovace a obchod, řekl: „Pro vesmírný sektor je to neuvěřitelně vzrušující doba, protože první orbitální start z území Spojeného království se očekává ještě letos ve Skotsku.

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2023/05/20230508sutherland1.jpg
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2023/05/20230508sutherland2.jpg
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2022/05/orbexprime-1.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2023/01/orbex.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.