sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Co přináší partnerství společností Apple a Globalstar?

Jeden z největších výrobců mobilních telefonů a další elektroniky (Apple) 7. září oficiálně oznámil své dlouho očekávané partnerství se společností Globalstar s cílem poskytovat služby zasílání nouzových zpráv přes družice u svých nových iPhonů. Při představení nových iPhonů 14 Apple uvedl, že právě tato nová řada bude mít k dispozici službu Emergency SOS. Ta umožní odesílat nouzové zprávy přímo přes družice, když je člověk mimo signál pozemní sítě. Služba Emergency SOS bude spuštěna ve Spojených státech a Kanadě v listopadu a podle Applu by měla být první dva roky zdarma. Apple při představování zdůraznil, jak je náročné poskytovat družicové připojení do běžných telefonů. „Šířka pásma je tak omezená, že se i odeslání obyčejné textové zprávy stává technickou výzvou,” říká Ashley Williams, manažer družicového modelování a simulací ve společnosti Apple.

Ukázka toho, co by se mělo zobrazovat na displeji iPhonu po spuštění Emergency SOS.
Ukázka toho, co by se mělo zobrazovat na displeji iPhonu po spuštění Emergency SOS.
Zdroj: https://spacenews.com/

Nové iPhony jsou vybaveny hardwarem a softwarem, který umožňuje družicové připojení. To je uskutečnitelné pouze tehdy, když telefon míří přímo na družici. Proto je součástí telefonu speciální rozhraní, které obsahuje pokyny pro uživatele, kam má nasměrovat telefon, aby navázal a udržel spojení. Toto řešení eliminuje potřebu speciální externí antény, jako jsou ty na běžných satelitních telefonech. Kvůli oběžné dráze družic Apple uvádí, že tento systém nemusí fungovat v oblastech, které jsou nad 62° zeměpisné šířky jako jsou severní části Kanady a Aljašky.

Podle smlouvy o podmínkách, kterou mezi sebou Apple a Globalstar uzavřely, bude Apple financovat 95% nákladů na novou generaci družic Globalstar. Na oplátku společnost Globalstar uvedla, že přidělí 85% síťové kapacity společnosti Apple. Zbylých 15% bude k dispozici společnosti Globalstar pro zajišťování internetového připojení.

Přeloženo z:
https://spacenews.com/

Zdroje obrázků:
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2022/09/iphone-satellitesos-879×485.jpg
https://spacenews.com/…/Screen-Shot-2022-09-08-at-9.40.06-AM-e1662644534673-1536×887.png

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Atlas
Atlas
2 let před

Zaujalo ma to ze apple bude financovat flotilu ich novych satelitov a vyuzivat 85% kapacity.
Ak je to len na posielanie tiesnovych sprav tak mi ta kapacita pride velmi prehnana.
Kolko ludi denne sa v usa strati a posle par tykych sms? TO bude dokopy par MB za den. Tak naco potrebuje apple skor celu prenosovu kapacitu?
Je za tym dalsi plan? Ze iphony budu mat satelitne pripojenie na net v nejakej ako tak akcpetovatelnej rychlosti, kde sa bude dat chatovat cez whatsapp, a aj poslat nejaku tu foto?

Atlas
Atlas
2 let před
Odpověď  Matěj Soukup

Presne tak to chapem, len je zaujimave ze sa tym planom nechvalia.

josr
josr
2 let před
Odpověď  Atlas

Doba když bude mobil posílat zprávy přes satelit je tady.

https://mobilizujeme.cz/clanky/huawei-predbehl-apple-novy-mate-50-umi-vyuzit-satelitni-pripojeni

Krakra
Krakra
2 let před

Opět další komunikace běžného telefonu přes satelit, poslední dobou je toho více než dost.
Pro nás je to dost zbytečná věc, signál GSM je všude, chápu, že třeba poušti, nebo na volném moři to má smysl, pro běžné lidi ne.

Maniak
Maniak
2 let před
Odpověď  Krakra

Je to právě pro úplně běžné lidi. Expedice má s sebou satelitní telefon. Do nezáviděníhodné situace se můžete dostat překvapivě snadno, mě se to třeba stalo na treku ve Francii v hlubokém kaňonu, při obtížném sestupu jsem se podíval na mobil, GSM nikde, tak jsem zavelel k návratu. Protože ležet někde za keřem se zlomenou nohou mimo mobilní signál nebylo úplně to, co jsem si chtěl trénovat.

Krakra
Krakra
2 let před
Odpověď  Maniak

Otázka zda běžní lidé dělají expedice do hlubokých kaňonů.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Krakra

Běžní lidé mohou žít v místech, kde je obecně špatný signál.

Krakra
Krakra
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Mohou, ale s tímdle si moc nezavolají.
Je to určené spíše na přivolání první pomoci atd.
Pro lidi žijící na těchto místech, je lepší klasický satelitní telefon, například síť Iridium.

Mojmir
Mojmir
2 let před
Odpověď  Krakra

Satelitní telefon je drahá záležitost a ano, na expedici super volba. Ale těžko si ho pořídí někdo, kdo se chystá na víkendový trek třeba do Alp. Telefon jako takový má ale v kapse každý. Tahle technologie není na vykecávání s pivními skauty o fotbale, ale na přivolání pomoci ve chvíli, kdy mi fakt teče do bot. A jako takovou tuhle technologii vítám a ve svém telefonu ji chci. A divil by ses, ale i u nás je dost míst bez signálu, kde si můžeš nohu zlamat raz dva. Jetřichovské skály, Oldřichovské sedlo, části Roverek… Je jich dost. A pokud tahle sranda dokáže zachránit byť jen jediný život, pak má smysl.

Mimochodem, od příštího roku by měla být dostupná i v Evropě

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.