sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Co přináší partnerství společností Apple a Globalstar?

Jeden z největších výrobců mobilních telefonů a další elektroniky (Apple) 7. září oficiálně oznámil své dlouho očekávané partnerství se společností Globalstar s cílem poskytovat služby zasílání nouzových zpráv přes družice u svých nových iPhonů. Při představení nových iPhonů 14 Apple uvedl, že právě tato nová řada bude mít k dispozici službu Emergency SOS. Ta umožní odesílat nouzové zprávy přímo přes družice, když je člověk mimo signál pozemní sítě. Služba Emergency SOS bude spuštěna ve Spojených státech a Kanadě v listopadu a podle Applu by měla být první dva roky zdarma. Apple při představování zdůraznil, jak je náročné poskytovat družicové připojení do běžných telefonů. „Šířka pásma je tak omezená, že se i odeslání obyčejné textové zprávy stává technickou výzvou,” říká Ashley Williams, manažer družicového modelování a simulací ve společnosti Apple.

Ukázka toho, co by se mělo zobrazovat na displeji iPhonu po spuštění Emergency SOS.
Ukázka toho, co by se mělo zobrazovat na displeji iPhonu po spuštění Emergency SOS.
Zdroj: https://spacenews.com/

Nové iPhony jsou vybaveny hardwarem a softwarem, který umožňuje družicové připojení. To je uskutečnitelné pouze tehdy, když telefon míří přímo na družici. Proto je součástí telefonu speciální rozhraní, které obsahuje pokyny pro uživatele, kam má nasměrovat telefon, aby navázal a udržel spojení. Toto řešení eliminuje potřebu speciální externí antény, jako jsou ty na běžných satelitních telefonech. Kvůli oběžné dráze družic Apple uvádí, že tento systém nemusí fungovat v oblastech, které jsou nad 62° zeměpisné šířky jako jsou severní části Kanady a Aljašky.

Podle smlouvy o podmínkách, kterou mezi sebou Apple a Globalstar uzavřely, bude Apple financovat 95% nákladů na novou generaci družic Globalstar. Na oplátku společnost Globalstar uvedla, že přidělí 85% síťové kapacity společnosti Apple. Zbylých 15% bude k dispozici společnosti Globalstar pro zajišťování internetového připojení.

Přeloženo z:
https://spacenews.com/

Zdroje obrázků:
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2022/09/iphone-satellitesos-879×485.jpg
https://spacenews.com/…/Screen-Shot-2022-09-08-at-9.40.06-AM-e1662644534673-1536×887.png

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Atlas
Atlas
2 let před

Zaujalo ma to ze apple bude financovat flotilu ich novych satelitov a vyuzivat 85% kapacity.
Ak je to len na posielanie tiesnovych sprav tak mi ta kapacita pride velmi prehnana.
Kolko ludi denne sa v usa strati a posle par tykych sms? TO bude dokopy par MB za den. Tak naco potrebuje apple skor celu prenosovu kapacitu?
Je za tym dalsi plan? Ze iphony budu mat satelitne pripojenie na net v nejakej ako tak akcpetovatelnej rychlosti, kde sa bude dat chatovat cez whatsapp, a aj poslat nejaku tu foto?

Atlas
Atlas
2 let před
Odpovědět  Matěj Soukup

Presne tak to chapem, len je zaujimave ze sa tym planom nechvalia.

josr
josr
2 let před
Odpovědět  Atlas

Doba když bude mobil posílat zprávy přes satelit je tady.

https://mobilizujeme.cz/clanky/huawei-predbehl-apple-novy-mate-50-umi-vyuzit-satelitni-pripojeni

Krakra
Krakra
2 let před

Opět další komunikace běžného telefonu přes satelit, poslední dobou je toho více než dost.
Pro nás je to dost zbytečná věc, signál GSM je všude, chápu, že třeba poušti, nebo na volném moři to má smysl, pro běžné lidi ne.

Maniak
Maniak
2 let před
Odpovědět  Krakra

Je to právě pro úplně běžné lidi. Expedice má s sebou satelitní telefon. Do nezáviděníhodné situace se můžete dostat překvapivě snadno, mě se to třeba stalo na treku ve Francii v hlubokém kaňonu, při obtížném sestupu jsem se podíval na mobil, GSM nikde, tak jsem zavelel k návratu. Protože ležet někde za keřem se zlomenou nohou mimo mobilní signál nebylo úplně to, co jsem si chtěl trénovat.

Krakra
Krakra
2 let před
Odpovědět  Maniak

Otázka zda běžní lidé dělají expedice do hlubokých kaňonů.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Krakra

Běžní lidé mohou žít v místech, kde je obecně špatný signál.

Krakra
Krakra
2 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Mohou, ale s tímdle si moc nezavolají.
Je to určené spíše na přivolání první pomoci atd.
Pro lidi žijící na těchto místech, je lepší klasický satelitní telefon, například síť Iridium.

Mojmir
Mojmir
2 let před
Odpovědět  Krakra

Satelitní telefon je drahá záležitost a ano, na expedici super volba. Ale těžko si ho pořídí někdo, kdo se chystá na víkendový trek třeba do Alp. Telefon jako takový má ale v kapse každý. Tahle technologie není na vykecávání s pivními skauty o fotbale, ale na přivolání pomoci ve chvíli, kdy mi fakt teče do bot. A jako takovou tuhle technologii vítám a ve svém telefonu ji chci. A divil by ses, ale i u nás je dost míst bez signálu, kde si můžeš nohu zlamat raz dva. Jetřichovské skály, Oldřichovské sedlo, části Roverek… Je jich dost. A pokud tahle sranda dokáže zachránit byť jen jediný život, pak má smysl.

Mimochodem, od příštího roku by měla být dostupná i v Evropě

https://kosmonautix.cz/2022/09/14/co-prinasi-partnerstvi-spolecnosti-apple-a-globalstar/