Startovací okno další mise soukromé společnosti Virgin Orbit se otevře poslední týden v červnu a poprvé bude vysílán živý přenos na YouTube. Poslední let firma uskutečnila 17. ledna 2021 a byl úspěšný. Raketa LauncherOne při něm vynesla několik menších družic. Nosič této firmy startuje z podvěsu majestátního letounu Boeing 747. Společnost ho pojmenovala „Kosmické děvče“ (Cosmic Girl). Pylon pro uchycení rakety se nachází pod levým křídlem a odhození probíhá v oblasti nad oceánem. Tento způsob není často využívaný a proto je každý podobný start divácky atraktivní. Má však oproti klasickým startům i některé důležité výhody. Letoun může raketu vypustit v místě vhodném pro určenou oběžnou dráhu, nebo zvyšuje nosnost nosiče, protože ten své motory zažehne v předem plánované výšce. Jsou tu ovšem i nevýhody, jako omezená nosnost a náročnost celého procesu vypouštění.
Nadcházející mise ponese celou řadu zajímavých družic. Například Brik-II. Vůbec první družici pro Nizozemské královské letectvo (RNLAF). Název byl vybrán podle prvního letounu v řadách RNLAF. Jde o demonstrátor, který má ukázat schopnosti a možnosti využití družice třídy CubeSat 6U pro vojenský sektor. Dalším nákladem budou dvě družice v rámci programu STP (Space Test Program). Mise nazvaná STP-27VP si klade za cíl přiblížení a spojení dvou Cubesatů. PAN A a PAN B (Pathfinder for Autonomous Navigation). Nikdy v minulosti nebylo nic podobného uskutečněno. Půjde o technologicky nejpokročilejší cubesaty, jaké kdy byly do vesmíru zatím vyslány. Pokud se zmíněný experiment propojení povede, tak otevře cestu celé řadě dalších nápadů včetně stavby složitějších struktur z malých družic a jejich lepší navigaci a ovládání na oběžné dráze. Projekt předvede algoritmy autonomního řízení pro setkávací a dokovací manévry; rekonfigurovatelné magnetickou dokovací technologií s nízkou spotřebou energie, a kompaktní, lehkou, levnou přesnou navigaci pomocí GPS. Minimální plánovaná životnost je 4 měsíce. Každá z družic váží 4,6 kg a má 4 orientační trysky na studený plyn. Na palubě dále bude dvojice polských cubsatů STORL-4 a STORK-5 (MARTA). Jedná se o první dvojici pozorovacích družic z menší konstelace, složené ze 14 kusů společnosti SatRevolution.
Další novinkou je možnost sledování celého přenosu online. Virgin Orbit vůbec poprvé nabízí tuto možnost zájemcům o kosmické starty. Stream bude dostupný na oficiálním kanále společnosti zde. Bude jistě zajímavé sledovat, jak si společnost poradí a jaké záběry nabídne divákům. Celá mise ponese název Tubular Bells, Part One. Pokud Vám je název povědomý, není divu, je to totiž pocta legendárnímu stejnojmennému albu Tubular Bells od Mike Oldfielda. Kdo jej nezná, tak doporučuji k poslechu. Třeba až budete misi sledovat živě z pohodlí domova.
Zdroje informací:
https://virginorbit.com/the-latest/virgin
https://www.virgin.com/about-virgin/latest/virgin
Zdroje obrázků:
https://images.ctfassets.net.jpg
https://images.ctfassets.net/rxq
Ten pylon pro raketu je ten samý, kde může mít B747 pátý motor?
Ano přesně tak. 🙂
S tím Tubular Bells to bude asi nějaká symbolika, protože to bylo první album, které vydaly Virgin Records, samy o sobě první společnost Richarda Bransona. Takže tím názvem asi nějak spojuje své podnikatelské začátky a současnost, kdy posílá satelity na oběžnou dráhu.
To je zajímavá informace, díky za ní. 🙂