sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Tyvak 0130 má monitorovat kosmickou tříšť

Když 15. května odstartovala z Floridy raketa Falcon 9, věděli jsme, že se pod jejím krytem nachází 52 družic Starlink. Těchto telekomunikačních družic nebylo 60 jako obvykle, protože SpaceX kývla na vynesení sekundárního nákladu. Ten tvořily družice Capella 6 a Tyvak 0130. Zatímco u první jmenované jsme věděli, že jejím úkolem bude provádět radarové snímkování zemského povrchu, informací o druhé zmíněné družici bylo jako šafránu. Na veřejnost se dostala pouze obecná informace, že jde o družici pro „astronomická pozorování ve viditelné části spektra“. Firma Tyvak, výrobce malých družic, nyní přinesla podrobnější informace o této experimentální družici. Kromě toho také odhalila své plány – Tyvak 0130 má ověřit možnosti kompaktních teleskopů pracujících ve viditelné části spektra z hlediska hledání nových možností, jak sledovat nejen pohyb na oběžné dráze, ale i monitorovat kosmickou tříšť.

Zmíněná malá družice Tyvak 0130 váží pouze 11 kilogramů. Tiskový mluvčí firmy Tyvak Nano-Satellite Systems z kalifornského města Irvine uvedl, že družice nese teleskopy pracující ve viditelné části spektra, které poskytují černobílé i barevné snímky. Teleskopy podle firmy Tyvak vznikly ve spolupráci s Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL). V sobotu vypuštěná družice je 6U CubeSat, který svými rozměry připomíná příruční kufřík.

Ilustrační obrázek 6U CubeSatu postaveného firmou Tyvak. Snímek družice Tyvak 0130 není k dispozici.
Ilustrační obrázek 6U CubeSatu postaveného firmou Tyvak. Snímek družice Tyvak 0130 není k dispozici.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Firma Tyvak při její stavbě využila zkušenosti získané z družice Tyvak 61, což byl menší (3U) CubeSat vypuštěný v roce 2018. Tyvak 61 (známý také jako GeoStare) ověřoval fungování návrhu monolitického teleskopu a jeho schopnost snímkovat na dálku Zemi, ale i provádět astronomická pozorování či sledovat kosmickou tříšť. U monolitických teleskopů je struktura primárního a sekundárního zrcadla používaná v běžných teleskopech nahrazena jedním pevným blokem skla. Podle vyjádření firmy Tyvak a Lawrence Livermore National Laboratory je tento blok vhodně tvarován a pokryt odrazivou vrstvou na obou koncích.

Design monolitických teleskopů podle LLNL nevyžaduje přesné zarovnání dvou samostatných zrcadel, které je jinak nezbytnou podmínkou správného zaostření. Tím se zjednodušuje návrh a podle oficiálního vyjádření může monolitický teleskop letět i na menších a levnějších družicích. Tyvak 61 podle tiskového mluvčího „vyprodukoval mimořádné snímky hvězdné oblohy i pozemních cílů ve viditelné části spektra“.

Teleskop označovaný jako V4 a jeho identické dvojče letěly společně na družici Tyvak 61 (GeoStare) vypuštěném v roce 2018.
Teleskop označovaný jako V4 a jeho identické dvojče letěly společně na družici Tyvak 61 (GeoStare) vypuštěném v roce 2018.
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Větší Tyvak 0130 vypuštěný v sobotu mohl pojmout dvojnásobné množství teleskopů oproti testovacímu Tyvaku 61. Nová družice je nyní podle vyjádření firmy ve fázi aktivace systémů. Tyvak 0130 nese vylepšení, která mají umožnit lépe sledovat kosmické objekty včetně úlomků. Firma také uvádí, že družice je schopna sledovat objekty simultánně ve více vlnových délkách. „Jakmile bude ověření chování na oběžné dráze dokončeno, stane se Tyvak 0130 nejlépe optimalizovanou komerční družicí na současném trhu SSA (Space Situational Awareness),“ uvedla firma

Spolupráce společnosti Tyvak s LLNL umožňuej firmě zaměřené na malé družice komerčně využít technologii monolitických teleskopů. Dohoda také dává společnosti Tyvak možnost licencovat duševní vlastnictví LLNL spojené s designem miniaturního dalekohledu. Monolitické teleskopy mohou mít podle firmy Tyvak velikost od 2,5 do 35,5 centimetru. Vejdou se tedy do malých družic v kategoriích od nano- do mikrodružic, které mohou vážit několik set kilogramů. Tyvak 0130 je pak na opačné straně tohoto spektra. „Snímací zařízení MonoTele pro nanodružice může být využito v mnoha různých aplikacích. Dá se využít pro sledování Země, monitoring situace na oběžné dráze i pro navigaci družic,“ uvedla firma v loňském prohlášení, ve kterém oznámila dohodu s LLNL.

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2021/05/starlink26_1.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2021/05/tyvak_6u.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2021/05/V4_Space_Telescope_LLNL.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Jancura
Jan Jancura
4 let před

Díky za článek, pokud je vyroben z jednoho kusu „skla“, tak by mne zajímalo jak jsou vytvořeny obě zrcadla a případně pokoveny. Ohnisková vzdálenost asi nebude velká.

MartinH
MartinH
4 let před

Tipl bych si, že to bude skleněný váleček s vybroušeným jedním zrcadlem v jedné podstavě a druhým zrcadlem ve druhé podstavě. Konstrukčně to bude jednoosý zrcadlový dalekohled (primární zrcadlo má uprostřed díru za kterou je čip) ohnisková vzdálenost je pak 2x délka teleskopu.

lkral
lkral
4 let před
Odpověď  MartinH

Ano, zdá se, že je to zrcadlový dalekohled typu Cassegrain, jen s tím rozdílem, že zrcadla jsou vytvořena na koncích skleněného válečku. Chytré! Jinak tento typ dalekohledu může mít díky vypouklému sekundárnímu zrcátku mnohem delší ohniskovou vzdálenost než jen onen dvojnásobek délky. Tady je onen konkrétní dalekohled: https://ipo.llnl.gov/technologies/instruments-sensors-and-electronics/monolithic-telescopes-short-wave-infrared

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.