Dne 11. 3. 1960 odstartovala první kosmická sonda zaměřená na studium vlastností meziplanetárního prostředí. Pioneer 5 pracoval mezi dráhami Země a Venuše 3 měsíce.
11. března 8:00
Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne
Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.
Dlužno dodat, že sondu vynesla 60-ti tunová sestava Thor-Able, mající dva horní stupně z Vanguardu. Sonda vážila pouhých 43 kg, neměla parabolickou anténu a spojení udržela do 36 mil.km, byť nemohla z nedostatku energie používat silnější 5W vysílač a jela jen na 0,5W. Tehdy to byla nepředstavitelná vzdálenost a prvá měření mimo Hillovu sféru, tehdejší rekord držel americký Pionneer-4 a to pouhých 660 tis.km. Rekord vydržel zhruba tři roky do letu amerického Marineru-2, který dal 86 mil km. Ruská Venera-1 zmlkla v roce 1961 tuším kolem 1 mil.km. Pioneer-5 byl stabilizován jen rotací danou při startu rotací 3.stupně nosiče na THP. Energii dodávaly čtyři panely na výklopných ramenech. Sonda byla prakticky dvojníkem Exploreru-6 který pořídil prvý snímek Země ze vzdálenosti GEO.
Pán Alois (áno zmenili ste si nick, ale ste to stále vy) máte trochu chybu v tých výkonoch vysielača, odporúčam prečítať si: https://en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_5