Sonda letící již v mezihvězdném prostoru přešla na orientaci svého druhého senzoru na referenční hvězdu α-Lyr (Vega).
20. listopadu 14:40
SpaceNews
Informační portál SpaceNews oznámil jmenování Mika Grusse novým ředitelem pro obsah a strategii (CCSO).
Nádhera, podle mě tým kolem Voyagerů musí cítit skutečnou hrdost na výkon těchto veteránů. Voyagery jsou jedním z důkazů, že ve vědě a výzkumu je rozhodně lepší “ chytit příležitost za pačesy“ než čekat na “ lepší budoucí technologie“. Tiše doufám, že v palivových článcích je ještě nějaká rezerva a dočkáme se signálu i kolem let 2027-2030
Souhlas.
I tak by to chtělo nějaké další sondy.
Další údajně chystají číňané – s možnými starty v r. 2024 a 2027 – v obou případech dosažení heliopauzy v roce 2049.
Zdroj: https://twitter.com/NamusLake/status/1197148196583149568/photo/1
https://twitter.com/NamusLake/status/1197148196583149568/photo/2
V prvním případě jsou plánovány dvě přiblížení k Zemi a potom k Jupiteru.
Ve druhém případě ještě k Neptunu a k nějakému KBO.
To je celé nějaké nepochopení toho tweetu. Nepíše se v něm, že vyměnil Slunce za Vegu, jen že začal používat Vegu (místo nějaké jiné hvězdy).
Slunce ve vzdálenosti Voyageru 2 je stále bezkonkurenčně nejjasnější hvězda na obloze (má tam -16.3 magnitudy). Ale jestli tomu správně rozumím, Slunce se pro orientaci sondy vůbec nepoužívá. Seznam hvězd používaných pro orientaci Voyageru 2 je např. zde (str. 25): http://web.mit.edu/jbelcher/www/VoyagerInterstellar.pdf
Sonda zřejmě v prostoru rotuje tak, aby paprsek rádia směřoval k Zemi, tedy vlastně ke Slunci. Předpokládal bych že osa rotace musí být orientována na Slunce a měla by být totožná s osou talíře antény. Nevím jak široký je paprsek, v každém případě musí být Slunce při nové orientaci někde poblíž středu paprsku. Čili obě hvězdy musí být při pohledu z Voyageru velice blízko a jevit podstatný rozdíl ve hvězdných velikostech, aby je orientační systém odlišil.
Je fantastické jak padesát let staré sondy fungují a ve zcela neuvěřitelné vzdálenosti se kterou zcela jistě Američané nepočítali.
Aha, takže je to trochu jinak, než v mém předchozím komentáři.
Orientační systém sondy používá Slunce (tak, aby hlavní anténa mířila stále k Zemi) a pak jednu z hvězd (viz seznam v předchozím komentáři) ve směru přibližně kolmém na Slunce, aby byla sonda orientována i v druhé ose. A to co se teď stalo je to, že jednu z těch hvězd vyměnili za novou. Ale Slunce se to netýká.
https://pds-rings.seti.org/voyager/rss/vg1host.html
Díky.
Text jsem upravil.
Jen jsem se nedočetl jestli Canopus Star Tracker skutečně doposud sledoval hvězdu Canopus