Chytrý drak z Číny poprvé odstartoval

Malá raketa Jielong-1 dnes ráno v 6:11 SELČ poprvé odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan. Název této rakety můžeme přeložit jako Chytrý drak – v angličtině Smart dragon, což vysvětluje, proč je na raketě napsáno SD-1. Tento nosič je produktem soukromé společnosti Chinarocket, ale není to soukromá firma v běžném slova smyslu. Jedná se o dceřinnou společnost státní organizace CASC. O raketě samotné zatím není k dispozici mnoho informací. Měla by při startu vážit jen 23 tun a skládat se ze čtyř stupňů, přičemž všechny mají být na tuhé pohonné látky – spekuluje se však o možnosti, zda čtvrtý stupeň není na kapalné pohonné látky. Na heliosynchronní dráhu ve výšce 700 kilometrů by měla vynést zhruba 150 kg nákladu. Jedná se tedy o dalšího hráče na poli nosičů malých družic.

Raketa Jielong-1 startuje z kolového transportéru.

Raketa Jielong-1 startuje z kolového transportéru.
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com

Při premiérovém startu měla raketa vynést tři družice. Tianqi-2 má sloužit jako technologický demonstrátor, Qian Sheng-1 01 má být prvním článkem družicové komunikační sítě a Xingshidai-5 má sloužit dálkovému průzkumu. Všechny družice měly být zřejmě dopraveny na heliosynchronní dráhu ve výšce 540 kilometrů.

Raketa Jielong-1

Raketa Jielong-1
Zdroj: https://wx2.sinaimg.cn

Výroba rakety Jielong-1

Výroba rakety Jielong-1
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com/

Sestavená raketa Jielong-1

Sestavená raketa Jielong-1
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com

Zdroje informací:
https://www.weibo.com/
https://twitter.com/
https://forum.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://wx1.sinaimg.cn/mw690/00686eaKgy1g62krb1q2wj30zk0npte5.jpg
https://forum.nasaspaceflight.com/…48034.0;attach=1577298;image
https://wx2.sinaimg.cn/mw690/00686eaKgy1g62krapd9sj30sg16on4h.jpg
https://forum.nasaspaceflight.com/…48034.0;attach=1577318;image
https://forum.nasaspaceflight.com/…48034.0;attach=1577330;image

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “Chytrý drak z Číny poprvé odstartoval”

 1. Alois napsal:

  Není to žádný zázrak. Americká raketa Scout vyvinutá před padesáti lety měla stejnou nosnost, stejné konstrukční schema a byla o 5 tun lehčí. V současné úrovni technologie bych viděl malé rakety někde na úrovni Elektronu, či lépe pod ní. Elektron má 12 tun a létaly i 10ti tunové nosiče.
  Už prapředek nosných systémů měl před šedesáti léty 10 tun – americký Vanguard.
  Na druhou stranu THP ve vojenských raketách má omezenou životnost tak proč to nevyužít pro něco užitečného.

 2. Miloš napsal:

  Čína a súkromná spoločnosť je oxymoron.

  • maro napsal:

   Oxymoron? Oxymoronem je nazývat Čínu komunistickou zemí. Čína je království, ve kterém je normální kapitalismus pod totalitním dohledem krále. Taková Anglie za královny Viktorie tomu odpovídá hodně přesně.

   • Tomas Kratochvil napsal:

    Normalni kapitalismus se obvykle poji s demokratickou spolecnosti. Cinsky kapitalismus je nenormalni a nemoralni.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Tahle debata začíná pomalu, ale jistě utíkat mimo téma.

   • maro napsal:

    Kapitalismus souvisí s nějakým množstvím demokracie, ale může být velice omezené. V Evrope byl ve všech velice omezených „skorodemokratických“ splečnostech – konstitučních monarchiích – v Německu (Prusku), Rakousku Uhersku, Viktoriánské Anglii. Belgii. To fakt nebyly žádné republiky. A Čína je totéž, tedy „skorodemokratická“ konstituční monarchie. Na lokální úrovni už jsou dokonce demokratické volby. Do vlády si ale samozřejmě monarcha kecat nenechá.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Tohle už hodně utíká od tématu.

   • Miloš napsal:

    A akože v čom si protirečíme?

   • maro napsal:

    V tom, že stejně jako v totalitní Viktoriánské Anglii, nebo totalitním Prusku (Bachův absolutismus), či Rakousku Uhersku totalitního císaře Františka Josefa byly normálně soukromé společnosti, jsou i v dnešním čínském císařství (které si jen nese nálepku „komunistická společnost“) normální soukromé či akciové (více vlastníků) společnosti.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Pánové, já znovu a naposledy upozorńuju, že vaše debata jede už delší dobu jede mimo téma. Díky za pochopení.

   • Miloš napsal:

    No tak si porovnajte súkromnú spoločnosť napr. v Nemecku a súkromnú spoločnosť v Číne. Snáď vám docvakne.

 3. frank napsal:

  Zajímavé, evidentně je pro start použitá vojenská technologie pro mobilní odpalovaní balistických raket, jinými slovy, start není příliš vázán na kosmodrom, jen na střelecký sektor 🙂 Mám pocit, že tenhle 12×12 TEL transporter je upravený typ, který normálně nosí cca od roku 2015 jadernou střelu středního doletu DF 26 určenou pro napadaní letadlového svazu protivníka ještě daleko v oceánu nebo na předsunutých základnách…

  • bohyn napsal:

   Tady se nabízí, jestli ta samotná raketa není vyřazená ICBM, nebo její civilní verze

   • frank napsal:

    nemyslím si, že vyřazená ve smyslu starý typ, spíš to bude ta civilizovaná verze 🙂
    Obecně vzato je to skvělý nápad, jak to využití v civilním sektoru tak i případné mimikry pro naprosto otevřený přesun vojenské rakety na neobvyklé místo, třeba pro zvýšení dostřelu, ostatně civilně startovat s tím mohou po patřičné smlouvě klidně i v zahraničí .
    Taková rovníková Afrika nabízí skvělý střelecký sektor, pro tenhle typ netřeba stavět rampu, prostě tam najede na loď, naloží se raketa, či několik. Takové pobřeží Keni je prakticky pod rovníkem a zrovna nedávno Keňa nedokázala Číně splatit dluh a tak jí předává přístav Mombassa…

   • bohyn napsal:

    Nebylo to myšleno jako technicky zastaralá a vyřazená, ale ty vyrobené kusy mají svojí životnost. Pak se odmontuje hlavice a může letět jako civilní. Technologie ICBM vlastně ani není potřeba příliš rozvíjet, jednou mám MIRV, který doletí kam chci a víc nepotřebuju. Pak se dá ladit jen spolehlivost a tu mají tyhle rakety na docela dobré úrovni

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.