„Spaceboy“ – konec jednoho snu

Před 30 lety se na předměstí nedaleko jihoafrické Pretorie narodil muž, který měl velký sen – podívat se do vesmíru. Nejen to, ale být přitom prvním – prvním černým afričanem, kterému se to podaří. V roce 2013 se mu jeho sny přiblížily, když se stal účastníkem – a začátkem roku 2014 dokonce jedním z 23 osob, které porazily další téměř milión účastníků soutěže Global Axe Apollo Space Academy a vyhrály letenku do kosmu. I když se slibovaný vesmírný výlet (suborbitální let nad Kármánovu hranici v lodi Lynx Mark II) nikdy neuskutečnil, dala účast v této soutěži jeho životu nový náboj. Mandla Maseko se stal komunitním pracovníkem a mluvčím, prošel výcvikem na civilního pilota a stal se příslušníkem Jihoafrických sil národní obrany – snažil se stát vojenským pilotem. Inspiroval mnoho dětí k tomu, aby usilovali o vědeckou kariéru, obdržel cenu od ministerstva vzdělávání provincie Gauteng (a byla po něm pojmenována budova pro výuku věd v areálu odborné školy „Curtis Nkondo School of Specialisation“). 6. července 2019 bohužel „Spaceboy“ podlehl zraněním po střetu své motorky s osobním autem. „Věřil tomu, že když se mu podaří letět do kosmu, ukáže to mladým afričanům, že mohou dosáhnout čehokoli. Říkával, že nebe už není hranicí.„, řekla jeho manažerka a blízká přítelkyně Sthembile Shabangu.

Zdroj: https://africanews.space/mandla-maseko-first-black-african-meant-to-travel-to-space-dies/
https://wikiglobals.com/mandla-maseko-bio-wiki-age/

Zdroj obrázku: https://pbs.twimg.com/media/

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

25 komentářů ke článku “„Spaceboy“ – konec jednoho snu”

 1. Karel Zvoník napsal:

  Čest jeho památce. Díky za tento méně známý příběh.

 2. Radim Pretsch napsal:

  Co mají tyhle marketingové akce společného se skutečnou kosmonautikou? Doufám, že tohle je jen produkt okurkové sezóny, a že se tu nezačnou kupit nekrology každého, kdo někde v médiích vyjádří svou touhu po vesmíru.

 3. bill napsal:

  Naopak si myslím, že každý autentický lidský a inspirativní příběh o touze letu do vesmíru sem v podstatě patří. Nebo se počítají, vždy jen vítězové? Jistě i toto by se mělo v objemu citlivě balancovat. Odešel jeden z nás obdivovatelů kosmonautiky. Proč se nezastavit a nevzdát takovému člověku tichý hold.

  • Radim Pretsch napsal:

   Podle mého názoru, pokud někdo přistoupí na promo, že ho výrobce intim spreje vystřelí do kosmu, tak to není fanda kosmonautiky, ale jde mu jen o zviditelnění se, max užít si trochu srandy. Což se mu povedlo.

   Nedostudovaný DJ a biker, který se srovnával s Neilem Armstrongem. Co těm, které „inspiroval k vědecké kariéře“ vykládal? „Hele, koukejte na bednu a sbírejte letáky. A když budete šikovní jako já, tak se taky stanete celebritou…“

   • Dušan Majer napsal:

    Já v tom vidím jiné sdělení – že i na někoho, komu by nikdo nevěřil, se mohlo usmát štěstí a mohl se mu splnit jeho sen. To je docela inspirativní a věřím, že bylo dost lidí, kteří se v jeho příběhu zhlédli a drželi mu palce.

    • Radim Pretsch napsal:

     Vyhrát v loterii, a to je přesně to co tenhle maník „dokázal“, je fajn, ale já bych to za inspirující neoznačil. Mě inspiruje snaha, úsilí, pilné studium, poctivá práce.

     O tomhle chlapci se psalo 2x. Poprvé, když vyhrál v jakési loterii, která slibovala výherci nesmysl a jejíž organizátor následně zkrachoval. A podruhé, když se zabil na motorce. Já v tom nic inspirujícího nevidím. Ale kolik lidí, tolik chutí

     • Dušan Majer napsal:

      Hodně záleží taky na prostředí, ze kterého pocházel. Lidé v jeho okolí nejsou zvyklí na to, že by někdo z této skupiny mohl letět „do vesmíru“. Nesmíme se na to dívat očima středoevropanů – mohl být symbolem naděje pro ostatní, že mohou mít v životě štěstí a dostat se výše, než by třeba čekali.

     • Platypus Norwegicus napsal:

      Mam pocit, ze jediny stredoevropan, ktery se podival do vesmiru je Vladimir Remek a to uz je par dekad …

     • Ivan Semanco napsal:

      Platypus Norwegicus

      Matne si spominam este na Ivana Bellu, ten by definiciu stredoeuropana splnil tiez.

     • Dušan Majer napsal:

      Do střední Evropy bych zařadil i Polsko a možná i Maďarsko – obě země mají také svého kosmonauta.

 4. I.N. Dodržkyn napsal:

  Rozhodne souhlasim s kolegou Pretschem. Toto je obycejna marketingova bublina – nafukovana z duvodu o kterych se nesmi mluvit, pac Velky Korektni Bratr ciha a vsecko vidi 🙂 To jsme fakt na takove urovni, ze budeme ronit krokodyli slzy za nekoho kdo vyhral slosovani a tim jeho zasluhy zacinaji a konci ??

  • Dušan Majer napsal:

   V první řadě nechápu vaši narážku na velkého bratra. Nejde o žádnou nafukovanou bublinu. Jak jsem už psal, tento člověk byl výjimečný v tom, že se stal určitým symbolem pro mnoho běžných lidí. Tím vystoupil z davu ostatních a proto si zaslouží připomenutí.

   • I.N. Dodržkyn napsal:

    Ale tim symbolem se nestal svymi schopnostmi, charakterem, apod., proste necim co dela lidi spolecensky uzitecnejsimi a lepsimi – ale jen a jen nahodou, ze si koupil los. To je v jinem garde to same, jako „uspesny“ africky priprchlik do Evropy ktery se sem dostane bez ujmy a tady – receno slovy naseho premiera – „dobre cerpa“ 🙂 Ten je take de facto „uspesny“ … Az naky africky cernoch vystuduje Zukovskeho leteckou akademii nebo treba West Point a bude vybran jako kosmonaut sve zeme – no prosim, to moralni vzor je. Ale toto ??

    • Dušan Majer napsal:

     Měl svůj sen a usmálo se na něj štěstí. Mnoho lidí díky jeho příkladu mohlo věřit, že se také dočkají splnění svých snů. Věřím, že jeho příběh inspiroval mnoho lidí.

     • Radim Pretsch napsal:

      On o letu do kosmu nesnil. Viděl nejdříve reklamu v televizi, to ho ještě neoslovilo. Pak ji zaslechl v rádiu a to ho napadlo, že tam pošle fotku. A pak ho prostě vylosovali. No tak jel na výlet do Ameriky, kdo by to nechtěl. O kosmonautiku se před tím ani potom nezajímal. Tedy podle rozhovoru s ním na BBC

 5. Kamil napsal:

  Zemřel v předvečer doby, kdy by se jeho sen stal reálným. V nastávajících 20.letech se do kosmu (na oběžnou dráhu) podívají stovky lidí a věřím, že tam bude místo i pro nadšence, kteří nebudou ani vědci ani technici a ani milionáři, ale kteří dokáží oslovit a představit vesmír ostatním lidem, kteří inspirují děti i dospělé. Třeba takový Everyday Astronaut, věřím, že dnes by jeho let do kosmu sledovalo víc lidí než přistání Apolla na Měsíci. A až bude chtít Elon Musk pořádnou mediální bombu, tak ho do kosmu pošle. A podobnou bombou pro Východní Evropu by bylo poslat tam třeba našeho Dušana. Není to vědec, technik samouk, ale i NASA připouští, že na ISS by mohli letět lidé z médií, protože i oni jsou důležití pro pochopení lidstva, jaké je jeho místo ve vesmíru, to není jen otázka vědců, techniků a pilotů bojových letadel.

 6. Roman Vyhnánek napsal:

  Důležité je podle mne to, co se svým životem udělal po „výhře v loterii“. To, že jen nezazářil, ale pracoval alespoň na tom, aby se stal letcem. Svou obecnou známost (v relaci své země) využil poměrně prospěšně. To ocenilo mj. místní ministerstvo vzdělávání a ve článku citovaná odborná škola.
  V interview pro BBC mj. řekl: „“I wanted to do something that will motivate and inspire the youth of South Africa and Africa as a whole, and hopefully to some extent, the youth worldwide, and show that it doesn’t matter what background you come from, you can have whatever you want as long as you put hard work and determination into it,”. – ve zkratce – že nezáleží na vašem původu, a že můžete mít cokoli, pokud budete tvrdě pracovat.

 7. bill napsal:

  Mandla Maseko možná lépe pochopíte, když se podíváte na youtube na african astronaut, gamgia space dream nebo jen na prosté stavitele letadel vlastní konstrukce… kde je v zásadě „všechno špatně“, až na ty jejich sny, ty jsou neskutečně silné a krásné. Doporučuji se na to podívat.

 8. Jirka napsal:

  A co teprve Lucie Ferstová. Ta se chystala rovnou na Mars. A těch rozhovorů, besed a online chatů co poskytla, celebrita, a jak let na Mars uvěřitelně propagovala a obhajovala. Určitě byla pro nějakou část mládeže i vzorem. Třeba někoho přivedla k zájmu o kosmonautiku, třeba jenom k tomu, aby pochopil ekonomickou a technickou nesmyslnost projektu Mars One. O té článek nebude?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.