Po kolapsu evropského GPS minulý čtvrtek se podařilo opravit několik pozemních segmentů systému. Termín zprovoznění zatím není znám.
17. července 7:15
AST SpaceMobile
Společnost AST SpaceMobile plánuje od července vypouštět družice pro svou konstelaci širokopásmového připojení přímo do chytrých telefonů každý jeden až dva měsíce. Cílem je spustit beta verzi služeb pro AT&T a Verizon ve Spojených státech do konce roku.
Situace začíná být po týdnu ve své podstatě vágních výmluv neudržitelná a reputace/důvěryhodnost Galilea dramaticky klesá.
Systém, který zatím stál cca 13 miliard EUR a měl garantovat “ evropskou civilní nezávislost“ na systémech USA,Ruska a Číny se v nynější “ zkušební fázi“ potýká se synchronním výpadkem italského a německého centra řízení, což je věc neuvěřitelná a ve srovnání s již dvě desetiletí ověřenou stabilitou GPS naprosto nevídaná.
Při současných( částečně výsledek sankcí) a minulých problémech Glonassu ( totální výpadek tuším roku 2014 nebo 2015)a při politické nemožnosti spoléhat na Čínský Beidou se Evropa opět ocitla v pozici úplné závislosti a plány na “ gps ekonomiku „( třeba satelitně řízenou dopravu nebo zemědělství ) jsou asi na nějakou dobu v troskách…
Myslím si, že to jsou rozhodně nepříjemné problémy, ale jsou nezbytné pro budoucí hladký provoz.
Problémem je hlavně současný mediální výstup společnosti , který spíš připomíná chování typického českého providera internetu v době výpadku.
Známe to, operátorka/ operátor na telefonu dokola opakuje klientům “ že systém čelí nespecifikovanému výpadku a že se neví jak dlouho to bude trvat a čeho je příčinou“.
Jenže tohle není nějaký Internet-Na-doma v Kotěhůlkách, tohle je kritický servis na kterém je momentálně závislé asi 10 procent HDP EU, respektivě servis, který by měl nahradit kritickou závislost na americkémGPS a který momentální informační netransparentností pohřbívá důvěru…
Systém je pořád ve fázi testování – byť už v pokročilé fázi, kdy do něj mají přístup běžní uživatelé. Věřím, že podobné komplikace pomohou vychytat mouchy před ostrým provozem.
Mě nejvíc děsí, že centrum je v Praze, tak aby to na nás nehodili 🙁
Nu a testování ?Tak máme jen deset let zpoždění, funkčních je jen 22 z 26 družic na oběžné dráze přičemž jich pro proponovanou přesnost potřebujeme 30 i se zálohami.
Navíc v listopadu se bude hlasovat o dofinancování , k dnešním 13 miliardám se žádá přihodit dalších 10 miliard EUR, není vhodná doba na nevysvětlitelné týdenní výpadky..
Toho bych se nebál. To, že je u nás sídlo přece neznamená, že máme za systém plnou zodpovědnost a cokoliv se na něm pokazí, musí být naše chyba.