Kosmická harpuna hlásí zásah

O družici RemoveDEBRIS, která má v ostrém provozu vyzkoušet různé metody boje proti kosmickému smetí, jsme psali už několikrát. Na ISS ji vloni v dubnu vynesla loď Dragon, načež došlo k jejímu vypuštění. Z družice se uvolnily dva cubesaty, přičemž první sloužil ke zkouškám optické navigace na cíl a druhý se stal terčem pro síť, kterou mateřská družice vystřelila. Projektu tak zbývaly ještě dva experimenty, přičemž o vykonání toho předposledního jsme se dozvěděli včera. Družice vyzkoušela svou harpunu a ověřila, že by tento systém mohl fungovat v praxi.

Harpuna vystřelená rychlostí zhruba 20 m/s zasáhla terč umístěný na teleskopicky vysunutém rameni a vše zaznamenala kamera, takže vzniklo výše přiložené video. Aby se z harpuny a terče nestal další kus kosmického smetí, byl projektil s tělem sondy připojen tenkým lankem. V ostrém provozu by pak tohle lanko posloužilo k přitažení „lovce“ ke „kořisti“. Důležité je, že šlo o první zkoušku svého druhu – ještě nikdy se ve vesmíru nepoužila harpuna podobným způsobem.

V průběhu března by mělo dojít i k poslednímu experimentu – družice rozloží plachtu, která zafunguje jako aerodynamická brzda – zvýší odpor a využije zbytkových molekul atmosféry v této výšce. Zatímco bez ní by zánik družice trval zhruba dva a půl roku, s plachtou to bude jen kolem osmi týdnů. Tvůrci družice RemoveDEBRIS věří, že technologie, které jejich projekt otestoval, zaujmou další tvůrce, kteří je budou aktivně využívat.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.surrey.ac.uk/

Zdroje obrázků:
https://fm.cnbc.com/…/2018/04/06/105114802-spacejunk2.600×337.jpg?v=1523031994

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “Kosmická harpuna hlásí zásah”

 1. Michal napsal:

  No Pokud to pomůže alespoň k částečnému vyčistění různých orbit kolem Země, tak se ze zdánlivě neúčelného experimentu může stát žádaný projekt.

 2. Jiný Honza napsal:

  Až vyhlásíte top 10 nejzbytečnějších experimentů ve vesmíru, tenhle navrhuji na první místo.

  Trefit se harpunou do vhodného cíle upevněného na stejné družici, to je fakt věda. Mohli to udělat se stejným výsledkem u mě v garáži. Nebo ve vakuové komoře. Nebo, kdyby se plácli přes kapsu, ve vakuové komoře na palubě nějaké „vomit comet“. Ale peněz je evidentně dost, tak to poslali do vesmíru.

  Při zachytávání kosmického smetí a mrtvých družic je těch problémů dost a dost. Musíte je najít, přiblížit se, přesně zamířit na často divoce rotující objekt a po zachycení to „soulodí“ stabilizovat a uklidit do atmosféry. Nic z toho RemoveDEBRIS nezkouší. Experimenty které dělá se mohli udělat za zlomek ceny na Zemi.

  • JP napsal:

   Právě že moc nemůžou technika (těžiště a síly) se bez odporu atmosféry a v „silné gravitaci země“ chová úplně jinak a na zemi se to v zásadě simulovat nedá.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Další příklad komentáře, kdy se diskutující povyšuje nad autory experimentu (odborníky) a myslí si, že všemu rozumí líp. Na Zemi nikdy neotestujete úplně všechno. Testy ve vesmíru jsou komplexní ve skutečných podmínkách. Navíc tohle bylo úplně první použití harpuny ve vesmíru. Návrhy na testy v garáži, vakuové komoře, nebo v letadle asi nemá smysl vůbec komentovat. Ty podmínky jsou nesrovnatelné. Už jen to, že v tomto případě došlo k vystřelení harpuny po několikaměsíčním pobytu ve vesmíru. A jeslti chcete říct,že čas v tom nehraje roli, tak si vzpomeňte na Philae a jeho přítlačnou trysku.

   • android napsal:

    Dušane na tenhle typ komentu se dá odpovědět asi jen takto:
    „Děkuji za čtení našich článků. Jsme rádi, že vám můžeme poskytnout obsah který vás zaujal. Díky za podporu našeho webu.“ 🙂 Tohle je univerzální odpověď, snažit se něco vysvětlovat vládci vesmíru je přeci zbytečné.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Jenže to já prostě nedokážu. Už ani ne tak kvůli adresátovi, kterého asi přesvědčit nejde, ale kvůli dalším čtenářům, kteří sem přijdou a viděli by, že takový názor nemá protiváhu.

   • android napsal:

    Já to trošku chápu. Tenhle syndrom jsem měl cca před 10 lety. Ale budu po zkušenostech tvrdit: „kdo chce, tak si najde cestu k poznání. Kdo nechce, tak mu informace, na stříbrném podnose přinesené až k němu , stejně budou smrdět.
    Takže spíše doporučuji užívat si hlavní tvorbu a energii na podivné komenty nechat jiným. Berte to tak že váš čas je konečný, není ho možné nikde objednat na eshopu. A čas a energii kterou věnujete opravě pomýlených komentářů, nemůžete už nikdy věnovat tvorbě primárního obsahu, který má daleko větší zásah než nějaký komenty „nalevo dole“.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Já vím, ale na našem webu tvoří komentáře velmi podstatnou složku. A opravdu chci, aby ta diskuse za něco stála.

   • Jiný Honza napsal:

    Vyvádíte, jakoby by jste na vývoji té družice strávil posledních 5 let života. 🙂

    Já nenapadám Vaši práci. Tenhle článek je perfektní, zajímavý, ostatně jako celý Kosmonautix. Vašeho úsilí při popularizaci kosmonautiky si vážím a děkuji Vám za ni.

    To že považuji zrovna xperiment s harpunou za ten nejméně užitečný je jen můj názor. Vy zřejmě máte jiné favority. Ale nechápu, proč píšete, že se povyšuji nad odborníky a myslím si že všemu rozumím. To jsem někde psal, nebo se dokonce známe osobně? 🙂

   • Michael Voplatka Redakce napsal:

    Ano, nepřímo to píšete opakovaně pod více články, kde vždy komentujete nesmírnou hloupost celé řady světových odborníků a předkládáte svá lepší řešení.

   • maro napsal:

    Berte to tak, že jde o první, nejjednodušší experiment ze série, pro které se to celé prostředí připravilo. Tím dalším už bude třeba rotace té desky kolem jedné nebo dvou os. A ještě dalším pak, že i ta deska bude nejen rotovat, ale se i pohybovat vůči odpalovacímu zařízení. A pro tohle všechno se využije stejně konstruované zařízení.

 3. bohyn napsal:

  Zachytávání do sítě mi zní lépe. Harpuna muže snáze uvolnit další úlomky, které pak nebudou zachytitelné pozemními radary pro varování operátorů družic na kolizní dráze se smetím.

 4. Bohumil Boruvka napsal:

  Asi nmam dostatecne technicke vzdelani abych pochopil vyznam tohoto experimentu…

 5. Jirka Hadac napsal:

  Ucel teto zkousky sem doted nepochopil. Jaky vyznam ma zkouska harpunovani neceho, s cim jsem pevne spojeny. Logika mi rika, ze pevne spojeni dost zmeni chovani cile. A pokud spojen nebudu, urcite cast pohybove energie bude harpunou predana cili.
  Gratuluji k zasahu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.