sociální sítě

Přímé přenosy

Starship (IFT-6)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Mars Sample Return

NASA stále očekává, že do konce roku vydá doporučení ohledně nové architektury pro program Mars Sample Return (MSR), a to navzdory změně ve vedení klíčového revizního výboru.

Viasat

Společnost Viasat pokročila v jednání o koupi širokopásmové kapacity z budoucích družic Telesat na nízké oběžné dráze Země (LEO). Důvodem je konkurence ze strany Starlinku, která pravděpodobně zesílí s administrativou nového amerického prezidenta.

APEX

NASA 3. října oznámila, že vybrala dva návrhy pro další studium pro svou novou řadu misí Astrophysics Probe Explorer. Každý z těchto dvou návrhů obdržel 5 milionů dolarů na jednoroční studie. NASA nyní obhajuje výběr dvou konceptů ke studiu.

U.S. Space Command

U.S. Space Command dne 6. listopadu oznámilo, že rozšiřuje svou iniciativu pro sdílení komerčních zpravodajských informací a přidává pět nových společností do programu, který pomáhá koordinovat reakce na vesmírné hrozby a družicové anomálie.

Virgin Galactic

Virgin Galactic navrhuje získat 300 milionů dolarů dodatečného kapitálu na urychlení výroby suborbitálních kosmických letadel a druhého nosného letounu.

IFT-6 Super Heavy/Starship

Společnost SpaceX dne 6. listopadu oznámila, že na odpoledne 18. listopadu plánuje šestý integrovaný let sestavy Starship/Super Heavy ze své základny v Boca Chica v Texasu. Oznámení se časově shodovalo s oznámenín o omezení vzdušného prostoru.

Latitude

Společnost Latitude oznámila 5. listopadu, že najala Aurélie Bressollette jako novou výkonnou ředitelku. Nahradí Stanislase Maximina, spoluzakladatele společnosti, který přešel do role výkonného předsedy.

Anuvu

Americký specialista na mobilní konektivitu, společnost Anuvu, minulý týden oznámila partnerství se společností D-Orbit USA, nově založenou dceřinou společností italské vesmírné logistické společnosti D-Orbit.

Gilmour Space

Společnost Gilmour Space 5. listopadu oznámila, že obdržela od Australské vesmírné agentury povolení ke startu pro první let své malé nosné rakety Eris z Bowen Orbital Spaceport. První let by se mohl uskutečnit do konce roku.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmická harpuna hlásí zásah

O družici RemoveDEBRIS, která má v ostrém provozu vyzkoušet různé metody boje proti kosmickému smetí, jsme psali už několikrát. Na ISS ji vloni v dubnu vynesla loď Dragon, načež došlo k jejímu vypuštění. Z družice se uvolnily dva cubesaty, přičemž první sloužil ke zkouškám optické navigace na cíl a druhý se stal terčem pro síť, kterou mateřská družice vystřelila. Projektu tak zbývaly ještě dva experimenty, přičemž o vykonání toho předposledního jsme se dozvěděli včera. Družice vyzkoušela svou harpunu a ověřila, že by tento systém mohl fungovat v praxi.

Harpuna vystřelená rychlostí zhruba 20 m/s zasáhla terč umístěný na teleskopicky vysunutém rameni a vše zaznamenala kamera, takže vzniklo výše přiložené video. Aby se z harpuny a terče nestal další kus kosmického smetí, byl projektil s tělem sondy připojen tenkým lankem. V ostrém provozu by pak tohle lanko posloužilo k přitažení „lovce“ ke „kořisti“. Důležité je, že šlo o první zkoušku svého druhu – ještě nikdy se ve vesmíru nepoužila harpuna podobným způsobem.

V průběhu března by mělo dojít i k poslednímu experimentu – družice rozloží plachtu, která zafunguje jako aerodynamická brzda – zvýší odpor a využije zbytkových molekul atmosféry v této výšce. Zatímco bez ní by zánik družice trval zhruba dva a půl roku, s plachtou to bude jen kolem osmi týdnů. Tvůrci družice RemoveDEBRIS věří, že technologie, které jejich projekt otestoval, zaujmou další tvůrce, kteří je budou aktivně využívat.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.surrey.ac.uk/

Zdroje obrázků:
https://fm.cnbc.com/…/2018/04/06/105114802-spacejunk2.600×337.jpg?v=1523031994

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadac
Jirka Hadac
5 let před

Ucel teto zkousky sem doted nepochopil. Jaky vyznam ma zkouska harpunovani neceho, s cim jsem pevne spojeny. Logika mi rika, ze pevne spojeni dost zmeni chovani cile. A pokud spojen nebudu, urcite cast pohybove energie bude harpunou predana cili.
Gratuluji k zasahu.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Jde o to, že harpuna se k tomuto účelu nikdy v kosmu nepoužila a proto bylo potřeba otestovat, jak funguje.

android
5 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Cílový objekt nebyl pevně spojen .. ale jen stabilizován a držen jen minimální silou. De fakto šlo jen o to aby nemuseli mířit. Rozdíl v předané energii při tomto zpusobu a zcela volném bude hluboce pod 1%.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
5 let před
Odpověď  android

V tom případě beru zpět. Ono, prakticky od okamžiku startu, když se o tom v předstartovních informacích mluvilo, mi to prostě vrtalo hlavou. A informace, bude z družice vysunuto na rameni a pak do toho střílet…
Pak už to dává smysl, jak píšeš. Díky moc.

Bohumil Boruvka
Bohumil Boruvka
5 let před

Asi nmam dostatecne technicke vzdelani abych pochopil vyznam tohoto experimentu…

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Bohumil Boruvka

Jde o zkoušku systému, kterým by v budoucnu mohla speciální družice zasáhnout nekontrolovatelně rotující vysloužilou družici, aby ji mohla později stáhnout do atmosféry.

bohyn
bohyn
5 let před

Zachytávání do sítě mi zní lépe. Harpuna muže snáze uvolnit další úlomky, které pak nebudou zachytitelné pozemními radary pro varování operátorů družic na kolizní dráze se smetím.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  bohyn

Ono se dá určit, kam harpunu vpálit, aby byly případné škody co nejmenší.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před

Až vyhlásíte top 10 nejzbytečnějších experimentů ve vesmíru, tenhle navrhuji na první místo.

Trefit se harpunou do vhodného cíle upevněného na stejné družici, to je fakt věda. Mohli to udělat se stejným výsledkem u mě v garáži. Nebo ve vakuové komoře. Nebo, kdyby se plácli přes kapsu, ve vakuové komoře na palubě nějaké „vomit comet“. Ale peněz je evidentně dost, tak to poslali do vesmíru.

Při zachytávání kosmického smetí a mrtvých družic je těch problémů dost a dost. Musíte je najít, přiblížit se, přesně zamířit na často divoce rotující objekt a po zachycení to „soulodí“ stabilizovat a uklidit do atmosféry. Nic z toho RemoveDEBRIS nezkouší. Experimenty které dělá se mohli udělat za zlomek ceny na Zemi.

JP
JP
5 let před
Odpověď  Jiný Honza

Právě že moc nemůžou technika (těžiště a síly) se bez odporu atmosféry a v „silné gravitaci země“ chová úplně jinak a na zemi se to v zásadě simulovat nedá.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jiný Honza

Další příklad komentáře, kdy se diskutující povyšuje nad autory experimentu (odborníky) a myslí si, že všemu rozumí líp. Na Zemi nikdy neotestujete úplně všechno. Testy ve vesmíru jsou komplexní ve skutečných podmínkách. Navíc tohle bylo úplně první použití harpuny ve vesmíru. Návrhy na testy v garáži, vakuové komoře, nebo v letadle asi nemá smysl vůbec komentovat. Ty podmínky jsou nesrovnatelné. Už jen to, že v tomto případě došlo k vystřelení harpuny po několikaměsíčním pobytu ve vesmíru. A jeslti chcete říct,že čas v tom nehraje roli, tak si vzpomeňte na Philae a jeho přítlačnou trysku.

android
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dušane na tenhle typ komentu se dá odpovědět asi jen takto:
„Děkuji za čtení našich článků. Jsme rádi, že vám můžeme poskytnout obsah který vás zaujal. Díky za podporu našeho webu.“ 🙂 Tohle je univerzální odpověď, snažit se něco vysvětlovat vládci vesmíru je přeci zbytečné.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  android

Jenže to já prostě nedokážu. Už ani ne tak kvůli adresátovi, kterého asi přesvědčit nejde, ale kvůli dalším čtenářům, kteří sem přijdou a viděli by, že takový názor nemá protiváhu.

android
5 let před
Odpověď  android

Já to trošku chápu. Tenhle syndrom jsem měl cca před 10 lety. Ale budu po zkušenostech tvrdit: „kdo chce, tak si najde cestu k poznání. Kdo nechce, tak mu informace, na stříbrném podnose přinesené až k němu , stejně budou smrdět.
Takže spíše doporučuji užívat si hlavní tvorbu a energii na podivné komenty nechat jiným. Berte to tak že váš čas je konečný, není ho možné nikde objednat na eshopu. A čas a energii kterou věnujete opravě pomýlených komentářů, nemůžete už nikdy věnovat tvorbě primárního obsahu, který má daleko větší zásah než nějaký komenty „nalevo dole“.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  android

Já vím, ale na našem webu tvoří komentáře velmi podstatnou složku. A opravdu chci, aby ta diskuse za něco stála.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Vyvádíte, jakoby by jste na vývoji té družice strávil posledních 5 let života. 🙂

Já nenapadám Vaši práci. Tenhle článek je perfektní, zajímavý, ostatně jako celý Kosmonautix. Vašeho úsilí při popularizaci kosmonautiky si vážím a děkuji Vám za ni.

To že považuji zrovna xperiment s harpunou za ten nejméně užitečný je jen můj názor. Vy zřejmě máte jiné favority. Ale nechápu, proč píšete, že se povyšuji nad odborníky a myslím si že všemu rozumím. To jsem někde psal, nebo se dokonce známe osobně? 🙂

Michael Voplatka
5 let před
Odpověď  Jiný Honza

Ano, nepřímo to píšete opakovaně pod více články, kde vždy komentujete nesmírnou hloupost celé řady světových odborníků a předkládáte svá lepší řešení.

maro
maro
5 let před
Odpověď  Jiný Honza

Berte to tak, že jde o první, nejjednodušší experiment ze série, pro které se to celé prostředí připravilo. Tím dalším už bude třeba rotace té desky kolem jedné nebo dvou os. A ještě dalším pak, že i ta deska bude nejen rotovat, ale se i pohybovat vůči odpalovacímu zařízení. A pro tohle všechno se využije stejně konstruované zařízení.

Michal
Michal
5 let před

No Pokud to pomůže alespoň k částečnému vyčistění různých orbit kolem Země, tak se ze zdánlivě neúčelného experimentu může stát žádaný projekt.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.