sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Společnost Virgin Galactic se „dotkla brány do vesmíru“

Vesmírná turistika je blíž realitě a skoro by se chtělo po čtvrtečním testovacím letu SpaceShip Two říci: „Velký skok pro Virgin galactic a malý skok pro lidstvo“. Zmíněný kosmický raketoplán zvládl poslední uskutečněný let na jedničku a dosáhl historicky až k „braně vesmíru“. Dojetí neskrýval ani zakladatel společnosti Richard Branson a dá se říci, že lety na hranice vesmíru s turisty v podání Virgin Galactic nebyly ještě nikdy tak blízko.

Spaceport America se pyšní přívlastkem první kosmické letiště na světě a právě odsud 13. prosince vzlétla sestava letounu White Knight Two a kosmického raketoplánu pro turisty SpaceShip Two. Mezi přihlížejícími nechyběl ani Richard Branson a celý tým společnosti Virgin Galactic.

Po oddělení od letounu, raketoplán VSS Unity zažehl svůj motor, který hořel necelých 60 sekund. Vše šlo podle plánu a podařilo se dosáhnout výšky 51,4 mil, tedy zhruba 82,7 km. Historický úspěch byl uznán už i Federální leteckou správou (FAA), která oznámila, že na začátku příštího roku získají piloti křídla pro komerční astronauty tzv. Commercial Astronaut Wings.

Jedním z pilotů je známý astronaut Frederick Wilford Sturckow, který jako první v historii bude nositelem křídel NASA i FAA. Jak o tom na našem fóru informoval Roman Vyhnánek. Podle nejnovějších informací je další let naplánován na březen 2019 a mohl by být již s pasažéry, mezi nimiž by mohl být i sám Richard Branson, který poslední let shrnul těmito slovy: „Mnoho z vás nyní ví, jak důležitý je pro mě sen o vesmírném cestování… Byl to nepopsatelný pocit: radost, úleva, vzrušení a očekávání toho, co ještě přijde“.

 

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://www.space.com/
https://www.virgingalactic.com/articles/first-space-flight/

Zdroje obrázků:
https://img.purch.com/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
5 let před

Congrats!

Aj ked su medzicasom v tieni ostatnych sukromnych spolocnosti, idu dalej a to je fajn.

Jan Regent
Jan Regent
5 let před
Odpovědět  zvejkal

Velká gratulace!

Kamil
Kamil
5 let před

To je fajn, že se věnujete i letectví

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Kamil

Suborbitální lety jsou součástí kosmonautiky, využívá jich i NASA.

Dan
Dan
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Ono koneckonců si stačí uvědomit, co zkratka NASA znamená 🙂

urbis
urbis
5 let před
Odpovědět  Karel Zvoník

On je to dokonce jeden jediný obor, říká se mu Aerospace 🙂

Geo
Geo
5 let před

Super !

Johanka
Johanka
5 let před

Nechybí ve větě „Spaceport America se pyšní přívlastkem první letiště na světě“ slovo? Neb

Johanka
Johanka
5 let před
Odpovědět  Johanka

Ehm, zradil mě clickpad, poslední tři písmena tam být neměla…

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Johanka

Díky za upozornění, opraveno.

Josif
Josif
5 let před

Když piloti získají od FAA křídla, budou je dostávat i veškeří turisté? To bude potom hodně astronautů 😀

Dan
Dan
5 let před
Odpovědět  Josif

Neviděl bych v tom problém, pokud se zachová rozlišování mezi profesionálem a turistou. Křidýlka může dostat kde kdo. Možná by to časem chtělo rozlišovat, jestli dotyčný byl na orbitě, ale to bych nechal patřičným institucím, ty americké budou zcela jistě proti, přišly by o Sheppardovo skok 🙂

frank
frank
5 let před
Odpovědět  Dan

No minimálně je tam ještě těch 8 chlapíků z raketoplánu X-15, kteří už mezi lety 1962-68 létali až do výšky 107 km….

Racek
Racek
5 let před
Odpovědět  Karel Zvoník

No, v případě kosmických letů zatím ne. Kosmických turistů už bylo víc a nikdo jim označení kosmonaut snad neupírá. Spíš bych považoval za opravdového kosmonauta pobyt na oběžné dráze (a dál, samozřejmě).

Kamil
Kamil
5 let před
Odpovědět  Racek

Položím kacířskou otázku, je SS skutečně kosmická loď? Možná je to letadlo, možná raketa či raketoplán, ale je to, co dělá, skutečně kosmický let? Podle mě ne, pokud nedosáhne oběžnou dráhu, není to kosmický let a pokud takového letu není technicky schopna, není to kosmická loď. A pokud jsou na její palubě lidé, nejsou kosmonauti.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Kamil

To je však je na pouze váš názor. Fakta jsou taková, že za hranici, kde začíná vesmírný prostor, je považována výška 100 kilometrů (v USA jen 80 km). Není zde zohledněno, zda se jedná o let orbitální či suborbitální. Takže podle současně nastaveného systému patří lodi SpaceShipTwo pokud překoná výšku 100 kilometrů) přídomek kosmická a lidem na její palubě (za stejné podmínky) označení astronauti. Nemusí se vám to líbit, ale nic s tím neuděláte, taková jsou současná pravidla. V současnosti se připravuje označení komerční astronauté – viz naše fórum.

Kamil
Kamil
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Systémy se mění, i Pluto bylo kdysi devátou planetou, už neni. A samozřejmě spousta Američanů to neuznává, já zas neuznávám jejich „astronauty“ ze suborbitálních letů. A nejsem jediný.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Kamil

Jenže těm Američanům to není nic platné – Pluto se kvůli nim planetou nestane. A i v našem přípedě platí stejná analogie. 😉

frank
frank
5 let před
Odpovědět  Racek

Kamil, nebyl bych takový purista, i v případě nepovedených startů ( nedávno Sojuz) nikdo nemůže lidem na palubě vzít to, že letěli kosmickou lodí. Navíc si myslím, že Američanům je váš názor “ ouplně ukradenej“ 🙂
Ps historicky vzato Neil Amstrong odlétal na X15 víc letů než v kosmických lodích 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=zwgdEZWEnXg

frank
frank
5 let před

Když už se tady objevila politicky senzitivní “ neuznávačství skutečných kosmonautů“ :), tak bych prosil vysvětlit jak je možné, že Gagarin přistál 1500 km před místem odkud vzlétl, kdyby se “ země neotočila“ tak by ani nedokončil oblet 🙂

A mimochodem “ pouhý skokan Shepard“ si nakonec zaskákal na Měsíci a zahrál si tam golf, jestlipak mu to lze uznat jako “ to jediný vopravdovský kosmonautství “ 🙂 Navíc za války nelétal ale JENOM velel protiletadlovcům na torpédoborci v Pacifiku a JENOM sestřeloval kamikadze 🙂

https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=f-FxhCZold0

Kamil
Kamil
5 let před
Odpovědět  frank

Gagarin BYL na oběžné dráze. Podmínku, že musí dokončit aspoň jeden celý oběh, nekladu.
Shepherd: u něj mám v kolonce kosmický let jednu čárku, a kolonce suborbitální let taky jednu čárku.
Havárie Sojuzu: Sojuz JE kosmická loď, protože je technicky schopna kosmického letu (čili dosáhnout oběžnou dráhu). Pokud havaruje a oběžnou dráhu nedosáhne, není to kosmický let ale suborbitální a posádka se nestává kosmonauty.
Co těm, kteří na oběžnou dráhu nedoletěli říkat úplně jinak, třeba aeronauti.

frank
frank
5 let před
Odpovědět  Kamil

Balistické skoky se prováděly v kosmické lodi Mercury 🙂 Merkury BYLA kosmická loď technicky schopná kosmického letu 😀 Takže v tom to nebude…

Kamil
Kamil
5 let před
Odpovědět  frank

O Mercury mi nejde, Shepardovi bych toho kosmonauta dal i za suborbitální let. Ale příčí se mi zvát kosmickou lodí raketoplán od Virgin Galaxy, říkat současným suborbitálním letům kosmické a pilotům kosmonauti.

https://kosmonautix.cz/2018/12/14/spolecnost-virgin-galactic-se-dotkla-brany-vesmiru/