sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Komerční čínská raketa selhala

Čínská soukromá firma LandSpace vypustila dnes v 10:00 SELČ premiérový exemplář rakety Ču-čchüe-1 (Zhuque-1) na tuhé palivo. Jenže vynášená družice Wej-laj-1 (Weilai-1) nedosáhla plánované oběžné dráhy a start byl prohlášen za neúspěšný. Historicky první start čínské soukromé rakety mířící na oběžnou dráhu tedy selhal. Číňané přitom do tohoto nového směru kosmonautiky vkládají do budoucna velké naděje. Cítí, že by jim soukromý sektor mohl otevřít nové dveře do dalších částí kosmonautiky. Necelých dvacet metrů vysoká raketa by mohla být klíčem k těmto dveřím.

Grafika čínské soukromé rakety Ču-čchüe-1
Grafika čínské soukromé rakety Ču-čchüe-1
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Družice Wej-laj-1 měla být původně vypuštěna z kosmodromu Wen-čchang, ale v průběhu příprav byl její start přeložen na kosmodrom Ťiou-čchüan – v období startu se totiž očekávalo na původním stanovišti špatné počasí. Firma LandSpace byla založena v roce 2015 a kromě rakety Ču-čchüe-1 na tuhá paliva vyvíjí také nosič Ču-čchüe-2 na paliva kapalná.

Raketa Ču-čchüe-1 byla dříve označována jako LandSpace-1 a jedná se o nosič s průměrem 1,35 metru a délkou 19 metrů, který při startu váží 24 tun, přičemž generuje tah 45 tun. Výpočty ukazují, že by měla být schopna doručit 300 kg vážící náklad na nízkou oběžnou dráhu ve výšce 300 kilometrů, nebo 200 kg těžký náklad na heliosynchronní dráhu ve výšce 500 kilometrů.

Vynášeným nákladem byla družice Wej-laj-1 a šlo o malý experimentální satelit s možností dálkového snímkování, který vyvinula čínská televize CCTV. Šlo o kvádr s rozměry 320 × 295 × 248 mm, který vážil zhruba 40 kilogramů. Očekávalo se, že na heliosynchronní dráze vydrží zhruba dva roky. Vše ale překazila závada rakety v pozdější fázi letu.

Ohledně samotného selhání nejsou k dispozici žádné bližší informace. Zatím neznáme ani čas, kdy mělo k závadě dojít. O novinkách Vás samozřejmě budeme informovat formou nových článků či krátkých zpráv. Selhání první čínské soukromé rakety by nemělo mít vliv na další starty čínských nosičů. Už 29. října má z kosmodromu Ťiou-čchüan startovat raketa Dlouhý pochod 2C, která má vynést čínsko-francouzskou oceánografickou družici CFOSAT.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Dqg-FibWkAEllqV.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/Dqd3NkyX0AAI5DF.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kenny007
Kenny007
5 let před

Porodní bolesti. To půjde.

Jiří Kos
Jiří Kos
5 let před

Takhle nějak začínal Elon Musk taky …

Zeonoid
Zeonoid
5 let před

hlavne keď sa im to raz podarí budú na nezastavenie, svojími cenami a zázemím budú pre svetovú kozmonautiku obrovským prínosom

Rosetau
Rosetau
5 let před
Odpovědět  Zeonoid

Čina neni přinosem pro nikoho. Stara se jen o sebe a jejich politicke a ekonomicke zajmy.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Rosetau

Čínská kosmonautika není uzavřená. Některé projekty jasně ukazují, že Čína o spolupráci stojí – nejlépe je to vidět na spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou.

Zeonoid
Zeonoid
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Existuje štatistika úspešných štartov z čínskych kozmodromov ?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Zeonoid

Mohu doporučit wikipedii, kde jsou přehledy startů v jednotlivých letech. Starty z různých kosmodromů se dají snadno vyfiltrovat a dole jsou pak i jejich počty v grafech. Např: https://en.wikipedia.org/wiki/2018_in_spaceflight

Asdf
Asdf
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Obyčejné sosání know-how a transfer technologií. Až nebude co sosat, o další spolupráci nebudou mít zájem. Čína je extrémně pragmatická a sebestředná země, jejíž cíl není nic jiného, než se stát světovou velmocí č. 1 ve všech směrech. Jakákoliv idealizace je naivní.

Rosetau
Rosetau
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Dovolim si s vama nesouhlasit. V mnoha připadech Čina jen spolupraci předstira. Jedine o co ji jde je ziskat technologie legalni i ilegalni cestou. Vše je podřizeno strategie 2025 pokud vite o čem mluvim.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Rosetau

Pokud tou strategií myslíte pilotovaný let k Měsíci, pak vím, o čem je řeč. Myslím, že své tvrzení přeháníte. Čínská kosmická agentura udělala velké pokroky. Už zdaleka není závislá na kopírování cizích technologií. V mnoha ohledech vyrazila cestou, kterou před ní nikdo nešlapal. A tvrdit, že Čína spolupráci předstírá, to už je opravdu názor patřící do kategorie konspiračních teorií.

asdf
asdf
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

To není pane Majere konspirační teorie, ale fakt vycházející z velkého množství zkušeností jedinců, firem a institucí všude na světě. I Češi se už s Číňanama napálili, viz např. známá kauza HE3DA, kde jim nešlo o nic jiného, než o krádež technologie.
A jistě, že Čínská věda a technologie nestojí jen na kopírování a krádeži cizího know-how, čínská vláda ale sype do výzkumu a vývoje obrovské peníze, krom toho i přímo podporuje své studenty ve studiu na prestižních zahr. univerzitách především evropských a amerických. Argument, že je čínská kosmonautika v mnohém dál, není žádný argument. Ale v mnohém stále není a to jsou právě ty oblasti, kde se snaží a budou snažit získat co nejvíce zahr. know-how. Děje se tak ve všech oborech, nevím proč by zrovna kosmonautika měla být výjimkou.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  asdf

Česká zkušenost sice byla hojně medializována, ale je to absolutně nevypovídající o kosmonautice – jediným shodným bodem je, že šlo o Čínu a to není mnoho souvislostí. Proč by měla být kosmonautika výjimkou? To je prosté. Právě proto, jak jsem psal, že Čína už nepotřebuje kopírovat. Vymanila se z dětských let, kdy dělala první nesmělé krůčky a zkušeností jí chyběly. Dnes již zkušenosti má a v mnoha ohledech kosmonautiky vstupuje na dosud neprobádanou půdu a stává se tím, kdo určuje v určitých oblastech trendy.
P.S. Osobně si myslím, že i kdyby Číňané díky spolupráci něco zkopírovali, tak na tom není nic špatného. Kosmonautika pak svými objevy pomůže celému lidstvu a je jedno, kdo je učiní. Pokud budou Číňané přistávat na Měsíci, budu jim držet palce úplně stejně jako komukoliv jinému.

Asdf
Asdf
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Psal jsem: „I Češi se už s Číňanama napálili“, což měl být jen důkaz toho, že i naše malá země má zkušenost s Čínskou náturou, ne že to má něco společného z kosmonautikou, což jsem doufal, že pochopíte…
Jinak mi přijde, že váš přístup je takový hodně idealistický až naivní. Já jsem naopak přesvědčený o tom, že právě v kosmonautice i přes vlastní úspěchy má Čína ještě hodně co kopírovat. Nebo snad chcete říct, že má snad Čína vedoucí roli v kosmickém průmyslu a technologiích? Asi těžko, že… Mimochodem zkuste se vžít do role týmu, který dlouho a nákladně něco vyvíjí a pak vám to někdo bez jakéhokoliv svolení ukradne či okopíruje a začne vám s tím třeba ještě konkurovat, což pravda v kosmonautice tolik nehrozí jako v jiných oborech, jelikož v případě státních či mezinárodních kosmických agentur nejde primárně o byznys, ale jde tu hlavně o princip a obyčejnou slušnost, která Číňanům mnohdy zcela chybí.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Asdf

myslím, ež všechno jste vystihl vlastními slovy: „což pravda v kosmonautice tolik nehrozí“. Takže sečteno podtrženo se jen bojíme bubáka coby kdyby.

Asdf
Asdf
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Ještě dodatek: můj náhled na Čínu je dán dlouhodobým sledováním této země ve všech ohledech. Velice dobrý zdroj informací o současné Číně je např. Sinopsis, který je sice k současné čínské politice hodně kritický, na druhé straně svoje články a názory má kvalitně ozdrojované a často čerpá přímo z čínských materiálů. Čína je opravdu velice ambiciózní země, která pro dosažení svého cíle je v podstatě schopná udělat cokoliv. A při tom se dokáže tvářit jakkoliv, jen když to bude k jejímu prospěchu. Bohužel spousta jedinců nejen u nás, ale na celém západě si ji nesmyslně idealizuje. Což samozřejmě neznamená, že z ní nemůžou pocházet dobré vynálezy, nebo se v ní nedělá kvalitní věda a výzkum. Jen je dobré se na ní dívat komplexně a kritickým rozumem, ne nekritickým a naivním. Ten nikomu a ničemu nepomůže.

Zeonoid
Zeonoid
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

„číňanúm chybý slušnost“ to je ako povedať a čechom chýba vkus, poliakom zdravý rozum a slovákom hrdosť, američanom rešpekt a rusom inteligencia. AK všetkých nahádžeme do jedného vreca nie sme ďalej ako bol Heinrich Himmler.

Zeonoid
Zeonoid
5 let před

Za rok 2018 hlásia kozmodromy: Jiuquan, Wenchang a Xichang 25 štartov z toho jediné zlyhanie v prípade radioteleskopickej družice vynášanej na nízky orbit.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Zeonoid

Ten seznam asi není aktualizovaný, Čína už letos překonala hranici třiceti startů.

ptpc
ptpc
5 let před
Odpovědět  Zeonoid

Doteraz v roku 2018 Čína uskutočnila 31 štartov. Z toho bol jeden neúspešný 27.10.2018, ktorý bol v réžii súkromnej spoločnosti Landspace – išlo o prvý štart rakety ZQ-1.

https://kosmonautix.cz/2018/10/27/komercni-cinska-raketa-selhala/