sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První motor rakety OmegA dokončen

Společnost Northrop Grumman úspěšně dokončila proces lití paliva do prvního „živého“ motorového segmentu budoucí rakety OmegA. Tento segment vychází z firemního programu CBS (Common Boost Segment) a byl speciálně navržen, aby splňoval požadavky na novou raketu, která se svou nosností zařadí na pomezí středně silných a těžkých nosičů. Firma očekává, že tato raketa by mohla v příštích letech vynášet i těžké náklady související s národní bezpečností USA. Odlévání spodního segmentu motoru prvního stupně CASTOR 600 (C600) mohlo začít po kontrole odlévání inertního motoru, které proběhlo v dubnu letošního roku. Pro Northrop Grumman tehdy šlo o odlití největšího motoru na tuhé palivo v dějinách společnosti. Odlévání inertního motoru mělo za úkol odhalit případné nedostatky ve výrobním procesu, aby byl čas je odstranit a aby odlévání „živého“ motoru proběhlo bez problémů.

Pro odlití spodního segmentu motoru C600 bylo potřeba 55 dávek paliva - každá měla objem 2270 litrů.
Pro odlití spodního segmentu motoru C600 bylo potřeba 55 dávek paliva – každá měla objem 2270 litrů.
Zdroj: https://s3.amazonaws.com

Spodní segment motoru C600 je největším ze všech segmentů v programu CBS. K jeho naplnění je zapotřebí 123 000 litrů paliva. Pro lepší představu – druhý největší segment motorů na tuhé palivo, který se v Promontory v Utahu připravuje, je segment urychlovacích motorů nové americké rakety SLS – v tomto případě pojme každý segment „jen“ 102 000 litrů paliva.

Prvními exempláři nové rakety jsou právě stupeň C600, který tvoří dva segmenty – k již odlitému zadnímu bude připojen ještě segment přední – a motor druhého stupně C300, který tvoří jediný segment. V roce 2019 bychom se mohli dočkat statických zážehů těchto motorů, které ověří chování motorů pro střední konfiguraci této rakety. První starty by mohly přijít v roce 2021.

Vizualizace rakety OmegA na startovní rampě.
Vizualizace rakety OmegA na startovní rampě.
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

Zdroje informací:
https://news.northropgrumman.com/

Zdroje obrázků:
https://s3.amazonaws.com/…176a05e3-78d9-409e-9fe3-4ed2a895e8f0-prv.jpg
https://s3.amazonaws.com/…5b773c7b-1d00-48e0-9222-8477ed719ce8-prv.jpg
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…c6ff3c3e27ecf6ac6864751c538d4788&oe=5B548007

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ledna
Ledna
6 let před

Dobrý den,
k čemu tato raketa vůbec bude 😀 ?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Ledna

Hezký den, má sloužit k levnému vynášení i těžších nákladů. Nebude sice znovupoužitelná, ale motory na tuhé palivo jsou velmi levné.

Ledna
Ledna
6 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Děkuji, to jsem netušil

Jiný Honza
Jiný Honza
6 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Motory/rakety na tuhé palivo (TPH) jsou samozřejmě velmi drahé. Bohužel jednorázové rakety na kapalná paliva jsou ještě mnohem dražší.

Rakety na TPH jsou navíc extrémně neekologické (spalují docela slušný sajrajt) a nepraktické (nedají se za chodu regulovat ani zastavit). Hodí se prakticky jen pro vojáky, protože se dají léta skladovat připravené k odpálení. Jejich současné použití v kosmonautice je dané jen masivní deformací trhu. Pokud uspějí znovupoužitelné rakety jako F9, bude s nimi v civilním použití brzy konec. Tedy až na ty ohňostroje. 🙂

vj
vj
6 let před
Odpovědět  Jiný Honza

Je to celkem zvládnutá technologie, takže zastavování a regulaci se podařilo obejít.
Jinak pokud jedna nebo dvě firmy vyžerou významnou část trhu, tak se právě motory na pevné palivo můžou stát atraktivní pro menší hráče, kteří budou chtít levný přístup do vesmíru, ale nedosáhnou na komerční trh třeba z geopolitických důvodů. Investice do nich zároveň díky přesahu do vojenství dávají větší smysl než vydržování si drahé výroby jiných motorů určených jen pro vesmírný program.

Ledna
Ledna
6 let před
Odpovědět  Jiný Honza

Tak vicemene vsechny boostery az na Delta IV, jsou na TPH. Takze tu pptencial je. Jsou motory na TPH výkonnější vzhledem k hmotnosti, nez motory na kapalna paliva?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  Ledna

Delta IV používá také urychlovací motory s tuhým palivem.

Michael
Michael
6 let před

Dobrý den,
chci se zeptat kdo tuto raketu financuje/vytváří NASA nebo to je pro nějakou soukromou firmu ?

Aurelius
Aurelius
6 let před
Odpovědět  Michael

„vytvára“ si ju súkromná firma NGIS (Northrop Grumman Innovation Systems – predtým Orbital ATK)

zargos
zargos
6 let před

Pokud dodrží termíny,tak si ještě před NG a BFR pěkně zalétá. Spočítané to jistě mají,aby byla konkurenceschopná.
Je to unikátní nosič,zase jiná cesta oproti konkurenci. Zajímavá bude i pro pro armádu,segmenty mohou skladovat po dlouhou dobu.

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2018/09/07/prvni-motor-rakety-omega-dokoncen/