sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Březnová kosmoschůzka

Vždy poslední středu v měsíci pořádá Kosmo Klub o.s. akci s názvem Kosmoschůzka, na níž můžete shlédnout a poslechnout si obvykle dvě až tři zajímavé přednášky z kosmonautiky a příbuzných oborů. Kosmoschůzka proběhne opět v prostorách pražského Planetária. (viz mapa níže). První část březnové Kosmoschůzky bude vyhrazena aktualitám z kosmonautiky. Druhá část se bude věnovat fyzikálním kosmickým pohonům. Pozor, akce začíná již v 17:30.

 

Březnová Kosmoschůzka:

středa 28. března 2018 od 17:30 do 20:00 hodin,

Planetárium Praha
Královská obora 233,
170 21 Praha 7

vstup zdarma

 

zobrazit mapu
 

Lubor Lejček: Aktuality z kosmonautiky

Zajímavosti z kosmonautiky v období od října 2017 do března 2018.

 

Jaroslav Kousal: Fyzikální pohony („Zoologie fyzikálních pohonů“)

Chemické raketové motory jsou zatím jediným osvědčeným pohonem ze Země na oběžnou dráhu. Na ní (a za ní) si však už dnes můžeme vybrat z tak bohaté škály pohonů fyzikálních, že nezaškodí si v nich udělat trochu pořádek.

 

Změna programu vyhrazena

Více informací na webových stránkách Kosmo Klubu, o.s. (http://klub.kosmo.cz/novinky) nebo na e-mailu Kosmoschůzek ([email protected]). Hlavním organizátorem akce je Petr Tomek – petrtomek98(c)gmail.com.

Přidejte se k události také na Facebooku!

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia18922.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

Opět můžu jen brečet jak želva, že přednášky neuvidím. Obzvlášť ta přednáška pana J. Kousala může být velice zajímavá (po přednášce o tepelných štítech ho velice obdivuju za jeho znalosti). Se jen modlím, ať ji zveřejní, byť s časovým zpožděním. Klidně I v podobné formě jako byla ta Petra Melechina (06.2017), zveřejněno před pár týdny, v podstatě jen pohled na projekční obrazovku plus hlas, mimochodem super.
Z důvodu pracovní vytíženosti a 350km vzdálenosti prostě osobní účast neprichází v úvahu.

zdeněk s
zdeněk s
6 let před
Odpovědět  Jirka Hadač

To samé jako Jirka – jen cca 200KM. Bohužel.

KarelK
KarelK
6 let před

Přednáška o fyzikálních pohonech byla výborná a klidně bych vydržel poslouchat poutavý výklad mnohem déle.
Tak příště.

Michal Polák
Michal Polák
6 let před
Odpovědět  KarelK

A přednáška o fyzikálních pohonech bude mít příště pokračování, respektive ještě dokončení.

https://kosmonautix.cz/2018/03/27/breznova-kosmoschuzka-2/