sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Lednová kosmoschůzka

Muon Shower zdroj: scipp.ucsc.edu

Vždy poslední středu v měsíci pořádá Kosmo Klub o.s. akci s názvem Kosmoschůzka, na níž můžete shlédnout a poslechnout si obvykle dvě až tři zajímavé přednášky z kosmonautiky a příbuzných oborů. !!!POZOR Kosmoschůzka proběhne na jiném místě!!!: Po dlouhých letech v exilu se opět vrací do prostor pražského Planetária. (viz mapa níže). První část aktuální Kosmoschůzky bude vyhrazena problematice ionizujícího záření v kosmu. V druhé části vás čeká historie, současnost i budoucnost satelitní sítě Iridium.

 

Lednová Kosmoschůzka:

středa 31. ledna 2018 od 18:00 hodin,

Planetárium Praha
Královská obora 233,
170 21 Praha 7

vstup zdarma

 

zobrazit mapu

 

Michal Marčišovský: Ionizující záření v blízkém vesmíru

Problém záření pocházejícího z naší soustavy a galaktického záření, jejich detekce a ochrany posádek i elektroniky před jejich účinky.

 

Pavel Mašek: Po stopách a o budoucnosti unikátní satelitní sítě Iridium

Iridium NEXT

Měla sloužit byznysmenům a propojit lidi po celém světě. Jediný telefon s jedinou SIM kartou se 100 % celosvětovým pokrytím díky 77 satelitům měl navždy změnit svět telekomunikací. Škarohlídi tvrdili, že to nejde uskutečnit. Firma Motorola se ale nevzdala. Trvalo to více jak 10 let a satelitní síť Iridium byla funkční, ale skoro nikdo ji pak už nechtěl používat. Kvůli enormním provozním nákladům měla být zničena, ale samotný prezident USA si to tehdy nepřál. Na jeho názoru ale nezáleželo, síť Iridium byla čistě komerční ve vlastnictví soukromých vlastníků. V roce 2000 dochází ke změně vlastníků sítě Iridium a celkovému oživení.

Letos uplyne 20 let od zahájení provozu satelitní sítě Iridium a zároveň ještě letos by mělo dojít k dokončení generační obměny na druhou generaci tohoto systému.

Iridium NEXT má našlápnuto způsobit malou revoluci v několika oblastech, zejména v letectví. Možná už letos, anebo příští rok. A třeba nikdy. Iridium je taková jedna nikdy nekončící detektivka.

Telefony a terminály Iridium tak aktuálně najdete nejen u cestovatelů všech druhů, mořeplavců, vládních složek, při přírodních katastrofách, na zvířatech v rezervacích, ale nově jednou třeba i v každém dopravním letadle.

Stálo mě to něco času, něco peněz, něco nervů, vysvětlování že možná nejsem ruský špion, ale byl jsem tam. Při startu prvních 10 satelitů Iridium NEXT, v řídícím centru Iridium SNOC, v Iridium přepojovací pozemní stanici, stejně jako v továrnách Orbital ATK a Thales Alenia Space. Stejně jako v české firmě, která dodává komponenty pro satelity Iridium NEXT. Dovolte mi být Vaším zprostředkovatelem.

Tam kde ostatní končí, Iridium začíná.
 

Změna programu vyhrazena

Více informací na webových stránkách Kosmo Klubu, o.s. (http://klub.kosmo.cz/novinky) nebo na e-mailu Kosmoschůzek ([email protected]). Hlavním organizátorem akce je Petr Tomek – petrtomek98(c)gmail.com.

Přidejte se k události také na Facebooku!

Zdroje obrázků:
http://scipp.ucsc.edu/outreach/HS_Interns/2014Website/Muon%20Shower.jpg
http://spaceflight101.com/spacecraft/wp-content/uploads/sites/18/2017/01/ Iridium-NEXT-2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
6 let před

Pokud budete přednášky natáčet, moc se přimlouvám za jejich sdílení právě zde. Příběh Iridia by mě opravdu zajímal

Pavel Mašek
6 let před
Odpovědět  Kamil

Díky za zájem. Já bych raději bez natáčení. Pokud bude muset být záznam, budu muset některé fotky a informace vynechat. Není to nic extra tajného, ale slíbil jsem, že některé fotky a informace nebudou on-line k dispozici a svůj slib dodržím. Zkuste do Prahy přijet, pokud je to jen trochu možné. I ta druhá přednáška vypadá zajímavě.

Michal
Michal
6 let před
Odpovědět  Pavel Mašek

Taky by se mi libilo vic prednasek na zaznamu. O kosmonautiku se zajimam chvili a nektere clanky tady jsou pro me orisek. Na Youtube jsem nasel tri prednasky pana Majera a hodne mi to pomohlo se zorientovat. I kdybych tam byl, tak bych nepobral vse najednou…

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpovědět  Michal

Mrkni se I na přednášky T. Přibyla, M. Václavíka, M. Halouska, Petra Tomka a další. Ono když najdeš přednášky od jednoho, začne nabízet I ty další. A I na stream.cz jsou hezké přednášky, D. Majer poslední dobou dává vše na stream.

Michal
Michal
6 let před
Odpovědět  Jirka Hadač

Ten stream vyzkousim, diky za tip.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpovědět  Pavel Mašek

Pane Mašek, a nešly by tyto informace z přednášky vystřihnout? Při zpracovávání videa? Jinak důvod naprosto chápu a rozumím mu, sám se snažím vždy jakékoliv sliby dodržovat a plnit.
Za sebe říkám, už tu byla anoncována veliká spousta zajímavých přednášek a u každé z nich mě mrzelo, že jsem ji nemohl shlédnout. Sám za sebe nenápadně dodávám, že odpolední směna na východním konci republiky není něco, se dá skloubit dohromady s kosmoschůzkou 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpovědět  Jirka Hadač

Koukám, měl sem si to po sobě ještě jednou finálně přečíst, no co už, střílet se nebudu. 🙂

Michal
Michal
6 let před
Odpovědět  Pavel Mašek

Dobrý den, ještě jednou děkuji za tip na ten stream, to je naprostá bomba… Možná by stálo za to ho tady více propagovat… Schválně jsem si zkusil ještě proklikat Váš web a na žádný odkaz na stream jsem nenarazil…
Ohledně Youtube – Bohužel velká část přednášek doporučených pánů tam má příšernou zvukovou stopu, speciálně mě to mrzí u pana Přibyla, jeho přednášky také stojí za to… 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpovědět  Michal

Michale, rozumím ti, ale jsem v jiné pozici. Mám totiž jen dvě možnosti, buď shlédnout to co je, bez ohledu na kvalitu, nebo neshlédnout. A co se týká jmenovaných přednášejících, myslím, že se všechny dají shlédnout, a že zvuková stopa není až tolik špatná, je to shlédnutelné hezky i na mobilu. Třebas některé přednášky M. Václavíka jsou hodně staré, přitom velice dobré. Ono asi i záleží na tom, jak si na tom s tichem v bytě. Já tu bydlím sám, takže si to můžu zesílit, a nic mě neruší. A mám čas u přednášky sedět dvě hodiny a soustředit se.
T. Přibyl má dva hlavní zdroje přednášek na youtube – Brno a Jihlava. Myslím, že ty jihlavské jsou naprosto v pořádku, ty brněnské jsou na tom trošku hůř s kvalitou. Zvlášť dodatečná úprava jihlavských videí a překládání textu přednášky přes video považuju za moc skvělou prácí od střihače/kameramana. Navíc má ještě velice hezkou přednášku na streamu – Kotrmelce vesmírné spolupráce, rozhodně doporučuju.
Jsou tam jiné přednášky, které jsem vidět chtěl a nedokázal, nebudu jmenovat, nechtěl bych, aby to mrzelo autora, protože on se zajisté snažil, aby byla skvělá. A za kvalitu audiozáznamu tak úplně nemůže.

Vítězslav Škorpík
Vítězslav Škorpík
6 let před
Odpovědět  Michal

Dovolím si přihřát vlastní polívčičku. Nabízím Vám odkaz na playlist přednášek Pátečníků. Máme tam 152 záznamů všech možných témat. Ale kosmonautika je tam zastoupena poměrně hojně. Chce to jen to trochu projet a věřím, že narazíte na spoustu zajímavých přednášek. A jsem i přesvědčen, že Vás nezklame ani kvalita. Naši kameramané si dávají na kvalitě hodně záležet.

Vítězslav Škorpík
Vítězslav Škorpík
6 let před
Odpovědět  Michal

Sakra, úplně jsem zapoměl do minulého dokazu přiložit odkaz, omlouvám se a tady je.: https://www.youtube.com/playlist?list=PLRzWxsew-Pd8HPrUqQNEwaIeuraDSToHb&disable_polymer=true

https://kosmonautix.cz/2018/01/29/lednova-kosmoschuzka-2/