sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zavolejte si do vesmíru!

Paolo Nespoli

S tímto titulkem přišla ESERO, což je v Česku tzv. Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury. Ačkoli je tento vzkaz mířen především k žákům, studentům a jejich učitelům, věříme, že si tato aktivita zaslouží pozornost i v širší komunitě fanoušků kosmonautiky. Vždyť tím zlatým hřebem na programu celého odpoledne, který proběhne 4. prosince na ČVUT, bude první živý videohovor z našeho území s kosmonautem na Mezinárodní vesmírné stanici, Italem Paolo Nespolim. Místo konání akce je nám všeobecně známé, protože se zde nedávno uskutečnilo velmi hojně navštívené setkání s jediným Čechem ve SpaceX, Davidem Pavlíkem (a nečekaně také jedním z bývalých designerů Tesly Ottou Fabri). 4. prosince zde proběhne celodenní akce pro učitele a žáky, takže věříme, že pokud tyto řádky čtete, jistě projevíte zájem se zúčastnit osobně.

Místnost K1 na Fakultě Elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí v Praze
Místnost K1 na Fakultě Elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí v Praze

Lukáš Holman z ESERO dále uvádí:

Na programu dne jsou inspirativní přednášky a workshopy a přibližně 20minutový videohovor s astronautem, kdy budou moci čeští učitelé položit 3 otázky. ESERO kancelář proto vyhlašuje soutěž o nejlepší otázku pro Paola Nespoliho. Otázky navrhujte do 2. 11. 2017 zde. Autoři nejlepších otázek, které budou vybrány ve spolupráci s ESA, budou odměněni věcnou cenou od ESA.

Projekt VITA, ESA
Projekt VITA, ESA

Bylo by vhodné, abychom při kladení otázek měli na paměti, že Paolova nynější (v pořadí již třetí) vesmírná mise se nazývá VITA (Vitality, Innovation, Technology and Ability). Rozsáhlý program mise VITA obsahuje experimenty z biologie, lidské fyziologie, monitoring vesmírného prostředí a testování nových technologií a materiálů v něm. Proto na téma Paolovy mise je navázáno také téma celého videohovoru – život ve vesmíru – a k tomu by se měly vázat navrhované otázky.

Podle současných parametrů dráhy stanice je zřejmé, že přelet nad ČR by se měl uskutečnit až v pozdějších odpoledních hodinách a z délky hovoru je též patrné, že nepůjde o klasický radioamatérský experiment, jako v předchozích událostech na území ČR. Naopak využity budou klasické linky přes translační družice a díky tomu se máme opravdu nač těšit.

Zdroj informací:
http://www.esero.scientica.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.esero.scientica.cz/tmp_gallery_images/gallery/2017_12_04_Inflight%20call%20Paolo%20Nespoli/h800/CVUT1.jpg
http://www.esero.scientica.cz/tmp_gallery_images/gallery/2017_12_04_Inflight%20call%20Paolo%20Nespoli/h800/paolo%20nespoli%20VITA.jpg
http://www.esero.scientica.cz/tmp_gallery_images/gallery/2017_12_04_Inflight%20call%20Paolo%20Nespoli/h800/paolo%20nespoli.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vítek
Vítek
7 let před

Já jen pro zajímavost doplním, že první videohovor na ISS z území ČR proběhl v roce 2009, když se na ČVUT konal kongres ASE. Své kolegy tehdy z vesmíru pozdravil Frank De Winne a Robert Thirsk.

Martin Gembec
Martin Gembec
7 let před
Odpověď  Vítek

Vítku díky za doplnění. V tomhle mám bohužel mezery, ale ber to tak, že jsem chtěl hlavně informovat studenty a učitele, kteří potenciálně čtou Kosmonautix a převzal jsem to z webu ESERO.

Michal Václavík
7 let před
Odpověď  Vítek

Na ASE 2009 se jednalo o předem natočený pozdrav pro účastníky pouštěný ze záznamu. První živý videohovor z ČR se uskutečnil s Frankem de Winnem 23. října 2009 v rámci Space Exploration Conference pořádané ministerstvem školství za odborné podpory České kosmické kanceláře.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.