sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zavolejte si do vesmíru!

Paolo Nespoli

S tímto titulkem přišla ESERO, což je v Česku tzv. Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury. Ačkoli je tento vzkaz mířen především k žákům, studentům a jejich učitelům, věříme, že si tato aktivita zaslouží pozornost i v širší komunitě fanoušků kosmonautiky. Vždyť tím zlatým hřebem na programu celého odpoledne, který proběhne 4. prosince na ČVUT, bude první živý videohovor z našeho území s kosmonautem na Mezinárodní vesmírné stanici, Italem Paolo Nespolim. Místo konání akce je nám všeobecně známé, protože se zde nedávno uskutečnilo velmi hojně navštívené setkání s jediným Čechem ve SpaceX, Davidem Pavlíkem (a nečekaně také jedním z bývalých designerů Tesly Ottou Fabri). 4. prosince zde proběhne celodenní akce pro učitele a žáky, takže věříme, že pokud tyto řádky čtete, jistě projevíte zájem se zúčastnit osobně.

Místnost K1 na Fakultě Elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí v Praze
Místnost K1 na Fakultě Elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí v Praze

Lukáš Holman z ESERO dále uvádí:

Na programu dne jsou inspirativní přednášky a workshopy a přibližně 20minutový videohovor s astronautem, kdy budou moci čeští učitelé položit 3 otázky. ESERO kancelář proto vyhlašuje soutěž o nejlepší otázku pro Paola Nespoliho. Otázky navrhujte do 2. 11. 2017 zde. Autoři nejlepších otázek, které budou vybrány ve spolupráci s ESA, budou odměněni věcnou cenou od ESA.

Projekt VITA, ESA
Projekt VITA, ESA

Bylo by vhodné, abychom při kladení otázek měli na paměti, že Paolova nynější (v pořadí již třetí) vesmírná mise se nazývá VITA (Vitality, Innovation, Technology and Ability). Rozsáhlý program mise VITA obsahuje experimenty z biologie, lidské fyziologie, monitoring vesmírného prostředí a testování nových technologií a materiálů v něm. Proto na téma Paolovy mise je navázáno také téma celého videohovoru – život ve vesmíru – a k tomu by se měly vázat navrhované otázky.

Podle současných parametrů dráhy stanice je zřejmé, že přelet nad ČR by se měl uskutečnit až v pozdějších odpoledních hodinách a z délky hovoru je též patrné, že nepůjde o klasický radioamatérský experiment, jako v předchozích událostech na území ČR. Naopak využity budou klasické linky přes translační družice a díky tomu se máme opravdu nač těšit.

Zdroj informací:
http://www.esero.scientica.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.esero.scientica.cz/tmp_gallery_images/gallery/2017_12_04_Inflight%20call%20Paolo%20Nespoli/h800/CVUT1.jpg
http://www.esero.scientica.cz/tmp_gallery_images/gallery/2017_12_04_Inflight%20call%20Paolo%20Nespoli/h800/paolo%20nespoli%20VITA.jpg
http://www.esero.scientica.cz/tmp_gallery_images/gallery/2017_12_04_Inflight%20call%20Paolo%20Nespoli/h800/paolo%20nespoli.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vítek
Vítek
6 let před

Já jen pro zajímavost doplním, že první videohovor na ISS z území ČR proběhl v roce 2009, když se na ČVUT konal kongres ASE. Své kolegy tehdy z vesmíru pozdravil Frank De Winne a Robert Thirsk.

Martin Gembec
Martin Gembec
6 let před
Odpovědět  Vítek

Vítku díky za doplnění. V tomhle mám bohužel mezery, ale ber to tak, že jsem chtěl hlavně informovat studenty a učitele, kteří potenciálně čtou Kosmonautix a převzal jsem to z webu ESERO.

Michal Václavík
6 let před
Odpovědět  Vítek

Na ASE 2009 se jednalo o předem natočený pozdrav pro účastníky pouštěný ze záznamu. První živý videohovor z ČR se uskutečnil s Frankem de Winnem 23. října 2009 v rámci Space Exploration Conference pořádané ministerstvem školství za odborné podpory České kosmické kanceláře.

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2017/11/01/zavolejte-si-do-vesmiru/