sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Interaktivní mapa družic Iridium

Předpokládám, že znáte web Stuffin.space, na kterém můžete v reálném čase sledovat dráhy obrovského množství družic kolem Země (a pokud jej neznáte, pak Vám jej vřele doporučujeme!). Pavel Mašek využil tohoto systému a upravil jej tak, aby zobrazoval pouze družice telekomunikačního systému Iridium – jak původní systém, tak i aktuální modernizované kusy. To, aby byly dráhy vždy aktuální, zajišťuje aktualizace dat z veřejně dostupných údajů, ke které dochází několikrát denně. Ovládání je jednoduché a stačí vám k němu myš, se kterou otáčíte Zeměkoulí a scrollovacím kolečkem si můžete pohled přiblížit nebo oddálit.

I na webu iridium.online platí, že po kliknutí na danou družici se Vám zobrazí bližší informace. Dozvíte se tak, z jaké generace daný kus pochází, v jakém stavu se nachází, v jaké výšce obíhá, jakou má rychlost, nebo jak dlouho mu trvá oběh kolem Země. Velmi zajímavou funkcí je možnost zobrazit si dráhy družic, které byly vypuštěné při stejném startu jako Vámi vybraný exemplář.

Zdroje informací:
http://stuffin.space/
https://www.iridium.online/

Zdroje obrázků:
http://media.defenceindustrydaily.com/images/SPAC_Iridium_Constellation_III_lg.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Bill

O čas vypuštění tolik nejde – záleží na to, v jakém směru byla družice odhozena. Jakákoliv drobná odchylka v rychlosti či směru způsobí odlišnost v délce oběžné doby. A tak se oběh od oběhu od sebe satelity stále vzdalují.

Bill
Bill
7 let před

Děkuji za vysvětlení. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Bill

Rádo se stalo. 😉

mirom4
mirom4
7 let před

pre tych co chcu sledovat Iridiove zablesky doporucujem Heavens Above, na androide vam podla aktualnej polohy vie najst presne casy zableskov na najblizsi tyzden

Míra
Míra
4 let před

Dobrý večer. Právě jsem na obloze viděl cca 24 v řadě za sebou letících světýlek. Stejné rozestupy až na poslední 2. Letěly ze západu na východ. Ale nikde sem nějak nešal že by zrovna něco letělo 😀 Mužete to nějak zjistit ? 2.1.2020 cca 18:05. Děkuji

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Míra

Hezký den, tohle byly družice Starlink od SpaceX. 😉 teď mají období viditelných večerních přeletů nad ČR.

Hana
Hana
4 let před
Odpovědět  Míra

Také jsme je viděli, bylo jich min 50 stejné vzdálenosti od sebe, jen poslední 2 byly skoro nad sebou. V 17,45 Třebíč

https://kosmonautix.cz/2017/08/12/interaktivni-mapa-druzic-iridium/