sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Interaktivní mapa družic Iridium

Předpokládám, že znáte web Stuffin.space, na kterém můžete v reálném čase sledovat dráhy obrovského množství družic kolem Země (a pokud jej neznáte, pak Vám jej vřele doporučujeme!). Pavel Mašek využil tohoto systému a upravil jej tak, aby zobrazoval pouze družice telekomunikačního systému Iridium – jak původní systém, tak i aktuální modernizované kusy. To, aby byly dráhy vždy aktuální, zajišťuje aktualizace dat z veřejně dostupných údajů, ke které dochází několikrát denně. Ovládání je jednoduché a stačí vám k němu myš, se kterou otáčíte Zeměkoulí a scrollovacím kolečkem si můžete pohled přiblížit nebo oddálit.

I na webu iridium.online platí, že po kliknutí na danou družici se Vám zobrazí bližší informace. Dozvíte se tak, z jaké generace daný kus pochází, v jakém stavu se nachází, v jaké výšce obíhá, jakou má rychlost, nebo jak dlouho mu trvá oběh kolem Země. Velmi zajímavou funkcí je možnost zobrazit si dráhy družic, které byly vypuštěné při stejném startu jako Vámi vybraný exemplář.

Zdroje informací:
http://stuffin.space/
https://www.iridium.online/

Zdroje obrázků:
http://media.defenceindustrydaily.com/images/SPAC_Iridium_Constellation_III_lg.gif

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Bill

O čas vypuštění tolik nejde – záleží na to, v jakém směru byla družice odhozena. Jakákoliv drobná odchylka v rychlosti či směru způsobí odlišnost v délce oběžné doby. A tak se oběh od oběhu od sebe satelity stále vzdalují.

Bill
Bill
7 let před

Děkuji za vysvětlení. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Bill

Rádo se stalo. 😉

mirom4
mirom4
7 let před

pre tych co chcu sledovat Iridiove zablesky doporucujem Heavens Above, na androide vam podla aktualnej polohy vie najst presne casy zableskov na najblizsi tyzden

Míra
Míra
4 let před

Dobrý večer. Právě jsem na obloze viděl cca 24 v řadě za sebou letících světýlek. Stejné rozestupy až na poslední 2. Letěly ze západu na východ. Ale nikde sem nějak nešal že by zrovna něco letělo 😀 Mužete to nějak zjistit ? 2.1.2020 cca 18:05. Děkuji

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Míra

Hezký den, tohle byly družice Starlink od SpaceX. 😉 teď mají období viditelných večerních přeletů nad ČR.

Hana
Hana
4 let před
Odpověď  Míra

Také jsme je viděli, bylo jich min 50 stejné vzdálenosti od sebe, jen poslední 2 byly skoro nad sebou. V 17,45 Třebíč

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.