sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Severní Korea testuje nový motor

Od zbytku světa izolovaná Severní Korea jen málokdy zveřejní novinky týkající se jejího technického pokroku. V neděli tomu ale bylo jinak – KLDR oznámila, že provádí statické zkoušky nového raketového motoru na kapalné palivo. Ke zkoušce došlo na kosmodromu Sohae, který je severokorejským střediskem kosmické techniky. Nově testovaný motor disponuje velkou tryskou a Vernierovými tryskami pro korekce dráhy letu. Takový návrh může najít uplatnění jak v kosmickém průmyslu, tak i v armádě. Neznáme však žádné bližší informace o parametrech tohoto motoru.

K samotnému zážehu došlo zřejmě v sobotu a zkoušce měl dohlížet severokorejský prezident Kim-čong Un, který na kosmodrom dorazil hned ráno. Státní zpravodajská agentura KCNA uvedla, že za vývojem motoru stojí Akademie národních obranných věd (v anglickém textu Academy of National Defence Science). Státní tisková agentura však neuvedla bližší informace o parametrech motoru, nebo o délce zážehu.

Úkolem zkoušky mělo být ověření základních principů jako je zážeh a zhasnutí motoru, sledování podmínek ve spalovací komoře, chod turbočerpadla, hlavního kontroléru a celkové chování sestaveného motoru. KLDR v září 2016 provedla 200 sekund dlouhý statický zážeh motoru s tahem 80 tun, který se stal nejsilnějším raketovým motorem, jaký kdy Severní Korea postavila. Jeho výkon byl 2,5× vyšší, než u motoru Nodong, který se používá na raketě Unha, která zatím do vesmíru dopravila dva satelity.

Motor Nodong z rakety Unha-3 - velmi podobný design používá i íránský motor Šahab.
Motor Nodong z rakety Unha-3 – velmi podobný design používá i íránský motor Šahab.
Zdroj: http://www.b14643.de

Fotky ze záříjového testu napověděly, že jde o vysokotlaký typ motoru, který využívá otevřený cyklus. To se dalo odhadnout z přítomnosti „výfuku“, který odvádí spaliny z turbočerpadla. Motor měl spalovat palivo, které se dá skladovat dlouhodobě.

Fotky z nedělní zkoušky už vypadá jinak – hlavní tryska má kolem sebe něco, co připomíná tzv. Vernierovy trysky – malé raketové motory rozmístěné kolem hlavní trysky, které pomáhají korigovat směr letu. Podle některých názorů by aktuální zkouška mohla být pokračováním testů ze září.

K již ozkoušenému hlavnímu motoru byly přidány malé trysky zajišťující tříosou stabilizaci. To by podporovala i přítomnost „výfuku“, který byl spatřen i při této zkoušce. Hlavní motor má tedy také otevřený cyklus a je nepravděpodobné, že by KLDR současně vyvíjela dva typy velmi podobných motorů.

Srovnání fotek z testů ze září 2016 (vlevo) a z března 2017 (vpravo)
Srovnání fotek z testů ze září 2016 (vlevo) a z března 2017 (vpravo)
Zdroj: http://spaceflight101.com

Analýza portálu 38North.org naznačuje, že se kryt umístěný na kolejnicích posunul ke stanovišti, kde se provádí zážehy. Portál přitom vychází ze srovnání satelitních snímků mezi 5. únorem a aktuálním stavem. To by naznačovalo, že Severokorejci chtějí maximálně skrývat instalaci nového motoru před pohledem průzkumných družic.

Start rakety Unha-3 v roce 2016
Start rakety Unha-3 v roce 2016
Zdroj: http://spaceflight101.com

Jak samotný vůdce KLDR, tak i státní tisková agentura po testu přidali smělá prohlášení o tom, jak je aktuální zkouška mimořádně důležitá, jaké vítězství proti celému světu to je, jaký význam má pro budoucí prosperitu a tak dále. Ale pojďme se na celou věc podívat objektivně. KLDR je vzorovým příkladem toho, že rakety mohou sloužit k vynášení družic, nebo sloužit armádě. Zde nemluvím o vynášení armádních družic, ale přímo o možnosti jejich bojového nasazení. Rakety jsou jako ona často zmiňovaná mince s rubovou a lícovou stranou. Obě složky od sebe nelze oddělit a jen stěží se dá odhadovat, k čemu konkrétně bude nový motor použit.

KLDR usadila svůj první satelit na oběžnou dráhu v roce 2012 a zopakovala to v roce 2016. V obou případech za to sklidila kritiku, protože tím porušila rezoluci Spojených národů, která zemi zakazuje zkoušky jaderných zbraní a starty balistických střel. Západní státy obviňují Severní Koreu z toho, že kosmickým programem pouze maskuje zkoušky technologií, které jsou potřebné pro vývoj mezikontinentálních balistických raket schopných nést jaderné zbraně.

Statický zážeh na kosmodromu Sohae.
Statický zážeh na kosmodromu Sohae.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Severní Korea zatím provedla pět jaderných zkoušek a pokračuje i v sektoru střel, což prozradilo vypálení čtyř raket odvozených ze systému Scud na začátku měsíce. Střely letěly z kosmodromu Sohae přes KLDR a dopadly do Japonského moře nedaleko začátku japonského území. V únoru zase Pchjongjang oznámil, že vylepšil techniku střel na tuhé palivo, které nyní mohou být skladovány dlouhodobě s minimální údržbou.

Momentálně nikdo neví, jakou roli v tomhle propleteném soustrojí hraje nový motor. Podle oficiálního vyjádření agentury KCNA by nový motor s tahem 80 tun měl umožnit do pěti let stavbu rakety, která by byla schopná vynášet náklady na geostacionární dráhu. Je ovšem otázkou, k čemu by takový nosič byl. Zahraniční zákazníci si jen stěží objednají Severokorejskou raketu pro vynesení své družice, takže zbývá využití jen od KLDR. Její území je poměrně malé a nasazení telekomunikační družice se nejeví jako výhodné. Nesmíme ale zapomínat, že geostacionární dráha je zajímavá i pro armádu z hlediska dálkového průzkumu. Tady ovšem narážíme na otázku, zda KLDR disponuje dostatečně rozvinutým průmyslem, aby podobně citlivý satelit mohla postavit.

Tři dvoukomorové motory RD-250 na prvním stupni rakety Cyklon-3. Vernierovy trysky jsou schované.
Tři dvoukomorové motory RD-250 na prvním stupni rakety Cyklon-3. Vernierovy trysky jsou schované.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Ohledně nového severokorejského motoru se objevila řada spekulací. Podle jihokorejských zdrojů se má jednat o motor, který konstrukčně vychází z návrhu sovětského inženýra Valentina Gluška ze šedesátých let. Motor RD-250 měl dvě spalovací komory, do kterých bylo palivo přiváděno jedním čerpadlem umístěným mezi komorami. Korejci tak zřejmě jednu komoru vypustili.

Je možné, že časem přidají i druhou komoru, protože pokud by tak neučinili, není příliš pravděpodobné, že by dosáhli avizovaného tahu 80 tun. Využití čtyřkomorového korekčního systému dále naznačuje, že design čerpá ze starých sovětských technologií jako byl RD-250 a jeho nástupci. Ti se uplatnili na vojenských střelách R-36 a kosmických raketách Cyklon 2 a 3. Tehdy měly hlavní motory kolem sebe čtyřkomorové korekční motory RD-68M.

Tato adaptace motoru používá s největší pravděpodobností nesymetrický dimetylhydrazin a oxid dusičitý. Tato směs nabízí lepší parametry z hlediska specifického impulsu než kyselina dusičná a nesymetrický dimetylhydrazin, které se používají na raketách Unha. Zatím nevíme, jakou raketu by měl nový motor pohánět ani to, jaký bude jeho název. Satelitní snímky ale prokázaly, že mezi starty rakety Unha v letech 2012 a 2016 byla obslužná věž u rampy zvýšena o zhruba 15 metrů, takež nyní obslouží i 60 metrů vysoký nosič.

Zdroje informací:22
http://spaceflight101.com/
http://newsinfo.inquirer.net/
https://www.nknews.org/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/MM00253413.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/NK-Engine-Tests.jpg
http://www.b14643.de/Spacerockets/Specials/Nodong/ND_2big.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2016/02/KMS-4liftoff.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/MM00253414.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/Tsiklon-First-Stage.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MichaelM
MichaelM
7 let před

Tento test o víkendu musel být veleúspěšný, když onen nadšený soudruh si takto dovolil skákat hlavnímu konstruktérovi Kim Jong Unovi na záda. Doufám, že za to jednoho dne neskončí na popravišti. Až se zase něco nepovede.

vogo
vogo
7 let před
Odpovědět  MichaelM

Dále už onen skákající soudruh tak nadšený nebyl, asi se dozvěděl, že bude prvním kosmonautem KLDR.

Ale teď vážně. Pokud jsou Severní Korejci takový motor dotáhnout do stavu, kdy bude pracovat po požadovanou dobu letu, tak už to není vůbec legrace, na kterou ostré nóty OSN nebudou stačit.

Ubrus Ubrus Khálí
Ubrus Ubrus Khálí
7 let před
Odpovědět  vogo

Je jim naprosto jasný, že kdyby se rozhodli na kohokoli ve světě zaútočit, okamžitě budou srovnaný se zemí. Navíc nemaj prachy na nějakej déletrvající konfilkt.

JardaP
JardaP
7 let před
Odpovědět  Ubrus Ubrus Khálí

Spíš materiál. Otrok prachy nepotřebuje.

tyčka
tyčka
7 let před
Odpovědět  Ubrus Ubrus Khálí

To je otázka – záleží jak se k tomu pak postaví jiné státy – jestli jim nevyjádří podporu v jejich útoku.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  Ubrus Ubrus Khálí

Myslím, že takový stát, co by je v tom podpořil, na Zemi neexistuje. Ať už by se jednalo o útok na jih nebo na Japonsko nebo dokonce na USA. Asi nejblíže by k takovému souhlasu měl Írán, ale strach by mu to nedovolil.

Yokotashi
7 let před
Odpovědět  Ubrus Ubrus Khálí

>Myslím, že takový stát, co by je v tom podpořil, na Zemi neexistuje.

Patrne by je mohla podporit nejaka komunisticka diktatura. Kuba uz je o dost volnejsi, Venezuela nebyla nikdy tak ujeta timhle smerem (nicmene to, co se tam deje ted je dost silene), Cina s jejich blbnutim v posledni dobe moc nesouhlasila, takze me napada akorat Barma/Myanmar (o ktere toho moc nevim).

Rozhodne necekam, ze by je podporil nekdo velky.

Asdf
Asdf
7 let před
Odpovědět  Ubrus Ubrus Khálí

Zcela upřímně a bez okolků přeji KLDR co nejvíce neúspěchů a selhání v kosmickém programu.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpovědět  Ubrus Ubrus Khálí

No, Severní Korea je pro Čínu nepostradatelným nárazníkovým pásmem. Číňanům se sice nemusí líbit, co Kim a jeho nohsledi provádějí, ale nejsem si jistý, že by připustili, aby se severokorejské území dostalo pod správu USA a Jižní Koreje. V případě konfliktu by se nejspíš snažili jejich území co nejrychleji obsadit sami a v případě nutnosti sesadit Kima by na jeho místo dosadili někoho jiného a spolehlivějšího.
Írán je daleko, maximálně by mohl odvádět pozornost vlastním lokálním konfliktem, ale z toho by nic neměl. Totéž Kuba nebo Venezuela, které navíc nejsou vojensky zaměřené.

gg
gg
7 let před
Odpovědět  Ubrus Ubrus Khálí

„Je jim naprosto jasný, že kdyby se rozhodli na kohokoli ve světě zaútočit, okamžitě budou srovnaný se zemí.“

Člověk by řekl, že jasná bude spousta věcí, které Severní Korea přesto vesele ignoruje, tak proč zrovna tohle by jim mělo být jasnější?

dron
dron
7 let před

Docela by me zajimala ta podobnost motoru s tim iranskym. Prijde mi, ze kldr ma se svym jadernym a kosmickym programem docela ujety business plan. Ale vubec netusim, jestli to neni treba naopak a know-how nakoupili oni (napr. od toho zminovaneho Iranu)

marian
marian
7 let před
Odpovědět  dron

Podrobnejší článok o minulosti severokorejského kozmického programu už dávnejšie na blogu vyšiel – https://kosmonautix.cz/2016/02/jasne-hviezdy-temnej-korei/

Pavel
Pavel
7 let před

Začínám věřit, že USA zasáhnou jinak než ekonomicky. Bez ohledu na ostatní.

Racek
Racek
7 let před

Největší obranou zbraní Severní Koreje je zejména to, že nemá žádnou ropu ani zemní plyn, takže se nevyplatí jí osvobozovat či demokratizovat. Jinak stoprocentně souhlasím s Vojtou. Severní Korea je ozbrojená ochrana jejích hranic, která je skoro nic nestojí.
Mimochodem, před korejskými vědci klobouk dolů. Z tak primitivních podmínek zkonstruovat tohle … No, jejich talent by bylo jistě hodno využít k lepší věci. Tohle jsou vyhozené peníze. Nedá se to prakticky využít ani nabízet na trhu nosičů, jak zde už někdo uvedl. A vojenský význam je nepatrný.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpovědět  Racek

To s těmi uhlovodíky je docela ohrané, ne?! Klobouk dolů před otroky? Já smekám před eventuálními sabotéry programu. I když je to v jejich případě iracionální, protože tím jen oddalují dobu, kdy toho jejich tlustýho zmetka vyndá nějaký Tomahawk z ložnice i s postelí.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Rudolf Šíma

Pro všechny diskutující – ubral bych plyn a více se držel tématu, děkuji!

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Omlouvám se, neudržel jsem nervy na uzdě. Slibuji, že nebudu reagovat na případné odpovědi. Opravdu nemám v úmyslu sabotovat Vaši snahu informovat nás o všem okolo kosmických technologií. Zkusím malé odlehčení. S překladem informací od soudružky hlasatelky jste si asi máknul, co? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Rudolf Šíma

Naštěstí to za mne udělali lidé z webu SF101 a z angličtiny se překládá mnohem líp. 🙂

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před

No je to trochu zarážející, taková izolovaná chudá zoufalá zemička s drsným diktátorským režimem a zvládne vlastní kosmický program.

Vlastně je to docela optimistické, teď už by to klidně mohl zvládnout i kdejaký bohatší podnikatel/nadšenec… 🙂

No a pak to chce ještě nějakého kutila v „garáži“ (ideálně bratry, to už je vyzkoušené) a po něm aspoň pár desítek dalších a třeba se toho cestování do vesmíru „pro každého“ nakonec dočkáme.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpovědět  Jiný Honza

Čuk a Gek Wrightovi v garáži? Na to bych si nevsadil. 🙂

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  Jiný Honza

No když hrnete veškeré dostupné prostředky do kosmického programu bez ohledu na to, jestli mají lidé co jíst, pak to může zvládnou i taková země. Je potřeba si uvědomit, že soudruh Kim se nemusí nikoho na nic ptát. KLDR získá prostředky a Kim je použije podle vlastního uvážení. Buď si postaví hezkou jachtu pro sebe a nebo raketu taky pro sebe. Komponenty dodá třeba Čína nebo jiný partner i přes mezinárodní sankce. Takže asi takto.

JaGa
JaGa
7 let před
Odpovědět  Jiný Honza

V „garáži“ v Dánsku se už dlouho jedou pecky:
https://www.youtube.com/watch?v=7196ru3wpjA

rhronza
rhronza
7 let před

Nepřehlédnutelné celospolečenské úspěchy severokorejského lidu v čele s drahým vůdcem Kimem jsou demonstrovány tím, že je prezentuje, obdivuje a vysoce ohodnocuje zahraniční informační zdroj http://www.kosmonautix.cz ;-))

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  rhronza

Tak ten konec jsem opravdu nečekal. 😀

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpovědět  rhronza

🙂 Tak to nemá chybu. Dík. 🙂

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před

Nepřidávám se k názorům ostatních a přeji si, aby i severokorejští raketoví konstruktéři byli úspěšní. Mají před sebou ještě dlouhou cestu.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Dlouhou cestu kam? K přesné mezikontinentální balistické raketě s jaderným bonusem? Nebo snad věříte, že tam jde o vědu? Každopádně nerozumím tomu, proč by někdo jako Kim-čong Un měl disponovat svou soukromou raketovou technologií.

AKA the A
AKA the A
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

Přesnější otázka je – proč ne?
Opravdu věříte tomu, že by S.K. zkusila útok pomocí ICBM na jinou zemi? Co by tím získali? (kromě hromady ICBM přicházejích zpátky…)

Přijde mi lehce pokrytecké když země, která má plně rozvinutý raketový program, doslova tisíc jaderných hlavic připravených k akci (+ další tisíce ve skladech) a je přes hodně 50% času svojí existence ve válce s nějakým jiným státem, bude tvrdit že S.K. nemůže mít raketový program, protože ho může zneužít.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpovědět  AKA the A

S.K. může mít raketový program, Kim-Čong-něco nemůže mít raketový program určité úrovně. O tom panuje vzácná shoda názorů i v RB OSN. Rozdílné názory budou mít asi členové RB na způsob přesvědčování Kima-Čong-něco o prospěšnosti zdrženlivosti ve zkouškách podobných té v článku popisované. Osobně se domnívám, že poslední Kim-Čong něco (dědic S.K. po předcích Kimech-něco) nedosáhne vlastnictví ICBM. Chci se držet tématu, tak na Vámi naznačované války (s Hitlerem, Saddámem, Kimem ve verzi Ir-Sen …) už nebudu reagovat.

asdf
asdf
7 let před
Odpovědět  AKA the A

Proč ne? Na to vám dám zcela logickou odpověď – protože už takhle extrémně chudá země s obyvatelstvem žijícím na pokraji hladomoru vlivem diktátorského krutého režimu neschopného ekonomicky řídit zemi, si z morálních důvodů nemůže dovolit plýtvat prostředky na tak zbytnou věc, jako je kosmický program, který nadto vůbec neslouží vědě, ale jen zastrašování ostatních zemí a jako páka pro další z nekonečné řady humanitárních, potravinových a nevím jakých ještě pomocí za ústupek (kolikátý už?), že pozastaví svůj jaderný program. Aneb nekonečný příběh nekonečně stupidního režimu.
Ne, opravdu KLDR nemá právo na to mít vlastní raketový program. Tečka.

https://kosmonautix.cz/2017/03/23/severni-korea-testuje-novy-motor/