sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Říjnová Kosmoschůzka

Moon village, jedno z témat na IAC 2016 zdroj: sciencealert.com

I říjen nabízí pravidelnou Kosmoschůzku pod záštitou Kosmoklubu. Tentokrát vás čekají dvě hodně atraktivní kosmonautická témata z opačných stran Zeměkoule, jednak shrnutí událostí z letošního Mezinárodního astronautického kongresu v Mexiku a druhé téma vás přenese na východ Ruska, kde vznikl nový kosmodrom Vostočnyj.

Říjnová Kosmoschůzka:  středa 26. říjen 2016 od 18:00 hodin, Restaurace Zorto, Nekázanka 6, 110 00 Praha

 

zobrazit mapu

 

V místě tradičního konání, t.j. restauraci Zorto, vám budou naservírovány dva přednáškové chody. Představme si stručně témata dvou autorů, kteří na říjnové Kosmoschůzce vystoupí:
 
Julie Nováková: Měsíc, Mars i ledové měsíce na IAC 2016

Letošní Mezinárodní astronautický kongres byl plný událostí, ať už se jednalo o dlouho očekávanou přednášku zakladatele SpaceX Elona Muska, panelové debaty s osobnostmi zasazujícími se za dostupnější přístup k internetu pro každého, diskusi o konceptu Moon Village, závěr mise Rosetta koincidující s posledním dnem kongresu či v trochu přízemnějším duchu události kulturní, mezi kterými nechyběl ani mexický wrestling na úvodním večeru. Ale především – co nám kongres v rámci kosmonautiky slibuje do budoucna?

První start z nového kosmodromu Vostočnyj, zdroj:kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48413309
První start z nového kosmodromu Vostočnyj
zdroj: kremlin.ru

Jiří Myška: Vostočnyj – nová naděje ruské kosmonautiky

Kosmodrom je pro každou zemi, která chce vypouštět umělá tělesa do vesmíru, strategické místo. Proto, když došlo v roce 1993 k rozpadu SSSR na Rusko a nezávislé státy, bylo Rusko postaveno před velký problém. Jediný kosmodrom, ze kterého startovaly pilotované lety, nejen s ruskými posádkami, tedy slavný Bajkonur, se ocitl mimo území Ruska, na území „samostatného“ státu Kazašská republika. Samozřejmě Rusko mělo a má i další kosmodromy, ale infrastruktura pro starty pilotovaných letů byla vybudována pouze v Bajkonuru.

A tak byla ruská vláda postavena před velmi složitý problém. Najít a vybudovat nový kosmodrom i s infrastrukturou pro pilotované lety. Jedná se nejen o technický problém, ale i problém mezinárodních vztahů-vysvětlit vládě státu na jejímž území kosmodrom leží, že už jejich kosmodrom nepotřebuji a hlavně, že jim přestanu platit za pronájem území poměrně velké peníze.

Výstavbu kosmodromu provázely technické i finanční problémy, které vyústily i ve stávky budovatelů. Přes všechny problémy odstartovala z kosmodromu VOSTOČNYJ dne 27.4.2016 raketa Sojuz 2.1a s družicemi AIST-2D, Michail Lomonosov a nanosputnik Samsat-218. Dostavba infrastruktury bude dále pokračovat, jak pro raketu Sojuz, tak především pro raketu Angara.

Původně plánovaný příspěvek Vítězslava Škorpíka byl přesunut na následující schůzku.
Změna programu vyhrazena

Zdroje obrázků:
http://www.sciencealert.com/images/articles/processed/Lunar_base_1024.jpg
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmodrom_Vosto%C4%8Dnyj#/media/File:Launch_of_the_Soyuz-2.1a_from_Vostochny_2016-04-28_011.jpg (kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48413309)

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Grejty
Grejty
8 let před

Nešlo by zverejniť prednášky aspoň v písanej forme tu na kosmonautixe? Pre tých ktorí sa nemôžu zúčastniť..

Pospíšil
Pospíšil
8 let před
Odpověď  Grejty

Staňte se členem Kosmoklubu (roční členské příspěvky jsou velmi mírné) a dostanete přístup na YT kanál, kde je záznam většiny přednášek, s jejíchž zveřejněním dal přednášející souhlas.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.