Matthew udeřil na floridský kosmodrom

Rampa LC-40 na Mysu Canaveral má opravdu smůlu. Před měsícem na ní explodovala raketa Falcon 9 a nyní na ní v plné síle udeřil hurikán Matthew. Zatímco před měsícem šlo v podstatě o lokální událost, která neovlivnila okolí. Aktuálně je situace horší. Matthew dosahuje na pětistupňové škále druhého nejvyššího stupně a po ničivém průchodu přes Karibik dnes vpadl na Floridu. Prvním zasaženým místem byla oblast v okolí města Orlando. Na východním pobřeží Floridského poloostrova přitom leží Kennedyho kosmické středisko i  Cape Canaveral Air Force Station. Opravdu nejde o nic malého. Odborníci hovoří o jedné z nejsilnějších bouří, které zasáhly oblast kosmodromů za celých padesát let jejich existence.

Hurikán Matthew pohledem družice GOES-East 6. října v 16:45 SELČ, kdy vítr dosahoval rychlosti 220 km/h

Hurikán Matthew pohledem družice GOES-East 6. října v 16:45 SELČ, kdy vítr dosahoval rychlosti 220 km/h
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Hurikán se představil opravdu s velkou silou. Pobřeží a tedy i kosmodromy bičují větry, jejichž rychlost nyní trochu poklesla, ale jen na 160 km/h, což zvedá až desetimetrové vlny. Z celého jihovýchodu USA byly evakuovány dva miliony lidí, z toho milion a půl právě z Floridy a oblast očekává nejhorší přírodní katastrofu za poslední roky. Florida přitom patří mezi tři státy, ve kterých vyhlásil Barack Obama stav ohrožení.

V této situaci je znovu nutné připomenout, že data z meteorologických družic mají nedocenitelný význam pro predikci dalšího vývoje ničivé bouře. Díky satelitním snímkům je možné rychle určit, jak se vzdušná masa vyvíjí a lépe koordinovat evakuaci.

Pokud by se objevily informace o tom, že hurikán Matthew ničí vybavení kosmodromů, aktualizujeme tento článek, který přejde do formy online přenosu. Zatím takové informace nemáme a doufejme, že to tak i zůstane.

Aktualizace 16:34
Z haly VAB prý uletělo několik plechů, které teď létají po areálu, některé budovy údajně přišly o střechy. Bližší informace zatím nejsou k dispozici.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://zpravy.idnes.cz/

Zdroje obrázků:
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…2417da01a496646be8a268afe3761917&oe=5864D2A6
http://spaceflightnow.com/…/2016/10/1938v1_20161006-HURMatthewB.png.jpeg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “Matthew udeřil na floridský kosmodrom”

 1. Racek napsal:

  Florida je oblast častého výskytu hurikánů a vše je tam tomu přizpůsobeno, jak nám před cca 20 lety sdělovali místní při naší cestě do Orlanda. Svědčí o to i provedená opatření (evakuace a pod.)Myslím že kosmodrom jako velice drahé zařízení bude také patřičně chráněno a hlavně projektováno, k tomu je ostatně donutí příslušné pojišťovny. Takže jsem spíš optimista.
  Na druhé straně obyvatelstvo tak chráněné nebude a přeji jim pevné nervy a co nejméně škod.

 2. kolemjdoucí napsal:

  …v oblasti je ještě druhá bouře, takže to není moc dobré, neboť dráha se hůře předvídá.
  Podle předpovědi by měla být rychlost větru nejvyšší v neděli (37 kt, tedy 37 uzlů, což je přibližně 69km/h). Horší to ale bylo dnes, kdy rychlost byla až okolo 50kt (93km/h).
  Lokální předpověď – https://www.windytv.com/28.405/-80.587?2016-10-11-09,33.193,-78.908,5

 3. ahoj napsal:

  jak bude jasná kometa 266 / P Christensen 25.ledna 2017 ? Děkuji za odpověď.

 4. Štěpán napsal:

  Hej, už fakt konec s těmi problémy a katastrofami. Já chci kosmonautiku, ne katastrofonautiku. Nějak se s problémy roztrhl pytel. 🙁
  Ale jinak díky moc všem redaktorům, kteří nals stále aktuálně se vším seznamujete. Díly

 5. Vladimír Podivínský napsal:

  Nestojí tam náhodou raketa atlas? Snad tam i hořelo, nebo si to pletu s jiným kosmodromem? Děkuji

 6. bill napsal:

  Obědvám a dívám se na to oko Hurikánu a říkám si jestli není možné nějak družicově analyzovat situaci v časném stádiu vzniku, prostě jak by se ukázala přes družici nějaká zárodečná podobnost s nějakým poznaným hurikánem, tak v ten moment by nějaký nebeský „Skypatrol“ do toho napumpoval, injektoval na klíčových místech toto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Termobarick%C3%A1_zbra%C5%88 a ono by se to ani nerozjelo. Vím, že si to představuji moc jednoduše, ale lidi šli i do jiných beznadějných počátečních myšlenek a časem z toho něco vymysleli. Já vím, asi bych měl být pokornější před sílou matky přírody. 🙂

  • bill napsal:

   Otázkou také zůstává, jestli nejsou hurikány a jiné podobné obludy jakousi daní za celkový relativně dobrý stav globálního počasí. Jakože je to nějaká zákonitost (pojistný ventil na odfouknutí si), kterou kdybychom narušili, tak rozjedeme něco mnohem horšího. No raději bych měl jen číst. 🙂

  • maro napsal:

   Ten server http://www.windytv.com je dobrý v tom, že se tam můžete podívat do minulosti, jak se ta situace vyvíjela, i do budoucnosti, tedy kam bude hurikán pokračovat. Je to docela cestovatel. Za týden urazí hezkou vzdálenost podél pobřeží. Můžete se i podívat, jak se před těmi několika dny zformoval z takového „neškodného“ střihu větru.

   • maro napsal:

    P.S. Tak to zformování už tam dnes vidět není. Drží si jen data týden nazpátek. Ještě v úterý tam vidět bylo. Ten hurikán je starý asi 10 dnů.

   • Martin napsal:

    Ked som klikal na ten casovy progress bar uplne vlavo na zaciatku, tak sa mi podarilo ist aj dalej do minulosti ako 10 dni.

   • maro napsal:

    Martin: Aha. Tak chyba u mě v Matrixu. Už mi to jde taky. Když člověk klikne hodně na okraji, tak se zobrazí předchozí asi desetidenní perioda. Jsou fakt dobří. Netuším jak obrovský mají archív.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.