Matthew udeřil na floridský kosmodrom

Rampa LC-40 na Mysu Canaveral má opravdu smůlu. Před měsícem na ní explodovala raketa Falcon 9 a nyní na ní v plné síle udeřil hurikán Matthew. Zatímco před měsícem šlo v podstatě o lokální událost, která neovlivnila okolí. Aktuálně je situace horší. Matthew dosahuje na pětistupňové škále druhého nejvyššího stupně a po ničivém průchodu přes Karibik dnes vpadl na Floridu. Prvním zasaženým místem byla oblast v okolí města Orlando. Na východním pobřeží Floridského poloostrova přitom leží Kennedyho kosmické středisko i  Cape Canaveral Air Force Station. Opravdu nejde o nic malého. Odborníci hovoří o jedné z nejsilnějších bouří, které zasáhly oblast kosmodromů za celých padesát let jejich existence.

Hurikán Matthew pohledem družice GOES-East 6. října v 16:45 SELČ, kdy vítr dosahoval rychlosti 220 km/h

Hurikán Matthew pohledem družice GOES-East 6. října v 16:45 SELČ, kdy vítr dosahoval rychlosti 220 km/h
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Hurikán se představil opravdu s velkou silou. Pobřeží a tedy i kosmodromy bičují větry, jejichž rychlost nyní trochu poklesla, ale jen na 160 km/h, což zvedá až desetimetrové vlny. Z celého jihovýchodu USA byly evakuovány dva miliony lidí, z toho milion a půl právě z Floridy a oblast očekává nejhorší přírodní katastrofu za poslední roky. Florida přitom patří mezi tři státy, ve kterých vyhlásil Barack Obama stav ohrožení.

V této situaci je znovu nutné připomenout, že data z meteorologických družic mají nedocenitelný význam pro predikci dalšího vývoje ničivé bouře. Díky satelitním snímkům je možné rychle určit, jak se vzdušná masa vyvíjí a lépe koordinovat evakuaci.

Pokud by se objevily informace o tom, že hurikán Matthew ničí vybavení kosmodromů, aktualizujeme tento článek, který přejde do formy online přenosu. Zatím takové informace nemáme a doufejme, že to tak i zůstane.

Aktualizace 16:34
Z haly VAB prý uletělo několik plechů, které teď létají po areálu, některé budovy údajně přišly o střechy. Bližší informace zatím nejsou k dispozici.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://zpravy.idnes.cz/

Zdroje obrázků:
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…2417da01a496646be8a268afe3761917&oe=5864D2A6
http://spaceflightnow.com/…/2016/10/1938v1_20161006-HURMatthewB.png.jpeg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “Matthew udeřil na floridský kosmodrom”

 1. Racek napsal:

  Florida je oblast častého výskytu hurikánů a vše je tam tomu přizpůsobeno, jak nám před cca 20 lety sdělovali místní při naší cestě do Orlanda. Svědčí o to i provedená opatření (evakuace a pod.)Myslím že kosmodrom jako velice drahé zařízení bude také patřičně chráněno a hlavně projektováno, k tomu je ostatně donutí příslušné pojišťovny. Takže jsem spíš optimista.
  Na druhé straně obyvatelstvo tak chráněné nebude a přeji jim pevné nervy a co nejméně škod.

 2. kolemjdoucí napsal:

  …v oblasti je ještě druhá bouře, takže to není moc dobré, neboť dráha se hůře předvídá.
  Podle předpovědi by měla být rychlost větru nejvyšší v neděli (37 kt, tedy 37 uzlů, což je přibližně 69km/h). Horší to ale bylo dnes, kdy rychlost byla až okolo 50kt (93km/h).
  Lokální předpověď – https://www.windytv.com/28.405/-80.587?2016-10-11-09,33.193,-78.908,5

 3. ahoj napsal:

  jak bude jasná kometa 266 / P Christensen 25.ledna 2017 ? Děkuji za odpověď.

 4. Štěpán napsal:

  Hej, už fakt konec s těmi problémy a katastrofami. Já chci kosmonautiku, ne katastrofonautiku. Nějak se s problémy roztrhl pytel. 🙁
  Ale jinak díky moc všem redaktorům, kteří nals stále aktuálně se vším seznamujete. Díly

 5. Vladimír Podivínský napsal:

  Nestojí tam náhodou raketa atlas? Snad tam i hořelo, nebo si to pletu s jiným kosmodromem? Děkuji

 6. bill napsal:

  Obědvám a dívám se na to oko Hurikánu a říkám si jestli není možné nějak družicově analyzovat situaci v časném stádiu vzniku, prostě jak by se ukázala přes družici nějaká zárodečná podobnost s nějakým poznaným hurikánem, tak v ten moment by nějaký nebeský „Skypatrol“ do toho napumpoval, injektoval na klíčových místech toto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Termobarick%C3%A1_zbra%C5%88 a ono by se to ani nerozjelo. Vím, že si to představuji moc jednoduše, ale lidi šli i do jiných beznadějných počátečních myšlenek a časem z toho něco vymysleli. Já vím, asi bych měl být pokornější před sílou matky přírody. 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.